Karadeniz Pet

Gecikmiş tüy dökümü- Yardım lütfen

Aysu GÖKTÜRK

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar.
Kuşum gecikmiş tüy dökümünde.Tüylerini tam dökemiyor yani.Tüylerinin uçları bazı yerlerde siyaha yakın kahverengimsi bi renk.Boyun kısmının yanlarında tüy yok denecek kadar az.Bu ve birkaç bağlantıdan yola çıkarak sorunu buldum ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum maalesef.İnternette mineral ve/veya amino asit eksikliğinden kaynaklanabilir diyo.Kafesinde mineral blok var(baslarda kullanıodu ama artık ellemio).Düzenli avisol-b,avi-vit kullanıyorum.1 kere de fosfo kalsiyum kullandım(yeni basladım).Peki mineral ve aminoasit destegini nasıl sağlamalıyım? Avimineral mi alsam? peki aminoasit için ne almalıyım?Özellikle üretici arkadaslardan,bu sorunu tecrübe eden varsa yardım bekliyorum.Çok teşekkürler şimdiden
yPG2Qn.jpg
Resim net değil ama tüy ucundaki lekeyi görebilirsiniz.Kan değil.

Ablacım maalesef hiç bilgim yok bu konuda. İnşallah bir an önce düzelir. Konuyu takipte kalın. Ustalarımız gerekli bilgileri verecektir. Geçmiş olsun...

Bence bir sıkıntı yok gecikmiş tüy dökümü diye bir şey de yok 4 mevsim tüy dökerler maşallah kuşunuza

Merhaba arkadaşlar.
Kuşum gecikmiş tüy dökümünde.Tüylerini tam dökemiyor yani.Tüylerinin uçları bazı yerlerde siyaha yakın kahverengimsi bi renk.Boyun kısmının yanlarında tüy yok denecek kadar az.Bu ve birkaç bağlantıdan yola çıkarak sorunu buldum ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum maalesef.İnternette mineral ve/veya amino asit eksikliğinden kaynaklanabilir diyo.Kafesinde mineral blok var(baslarda kullanıodu ama artık ellemio).Düzenli avisol-b,avi-vit kullanıyorum.1 kere de fosfo kalsiyum kullandım(yeni basladım).Peki mineral ve aminoasit destegini nasıl sağlamalıyım? Avimineral mi alsam? peki aminoasit için ne almalıyım?Özellikle üretici arkadaslardan,bu sorunu tecrübe eden varsa yardım bekliyorum.Çok teşekkürler şimdiden
yPG2Qn.jpg
Resim net değil ama tüy ucundaki lekeyi görebilirsiniz.Kan değil.
Gecikmiş tüy dökümü diye birşey yok Yusuf Kürşat ın dediği gibi. Her mevsim tüy dökebilir ve çıkarabilir kuş. Sadece tüy patlatamamış olur. Onu da vitamin, amino-asit vb ürünlerle takviye edersin. Geçer gider. Tüy oranı azsa onu gözlemle derim. Belki kendisi yoluyor olabilir.

Gecikmiş tüy dökümü diye bir şey olmadığına emin misiniz ?Çünkü ben kuşumun tüy dökemediğinden ve nette gecikmiş tüy dökümün denilen şeydeki tüm belirtileri taşıdığından oldukça eminim.Kuşum 8 aylık.. 3 aylık olduğunda sadece kafa tüylerini,bir iki tane de kanat tüyünü döktü.Göğüs tüyleri ve kuyruk tüyleri hiç dökülmedi.Bir sonraki tüy dökümünde döker diye çok da endişelenmemiştim.Ama şu an ikinci tüy dökümünde .Hala aynı sorun var.Eskiyen tüylerini dökemediği için bu tüyler sağlıksız şekilde duruo,uçları kirli gibi kahverengi,ölü gibi.Tüylerin diplerini incelediğimde tiftik tiftik.Benim korkum nedenleri arasında mineral amino asit eksikliginin yanısıra hormonal bozukluk da olabilir demesi.Eger boyle bi bozukluk varsa veterinerlerin anlayacagini sanmıyorum maalesef.Diger sorum da mineral ve amino asit icin kullanıosanız hangi marka ürünleri tavsiye edersinizdi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:30 -->-> Daha önceki mesaj 09:45 --

İnternette depomin isimli bir ilaç gördüm bununla ilgili ama sanırım güvercinlerde kullanıolar.Muhabbet kuşuna ağır gelir mi ki? Ya da avimineral alsam yeterli olacak mıdır? Tüylerini dökemeyen tek kuş benimkisi mi yahu :( Yardımlarınızı bekliyorum.

bol bol yulaf ve banyo verın banyo suyuna karbonat ve elma sirkesi ekleyin cok fazla kızıştırıcı yemler kullanmayın

Geri