Karadeniz Pet

Göz çevresindeki tüysüzlük

hatice1

Paylaşımcı Üye
Selamlar. Muhabbet kusumda bitmeyen bir tuy dökme olayı var 2 aya yaklaştı. Surekli kuyruk ve kanat tüyleri dökülüyor tekrar çıkıyor onun dışındaki bölgeleride oyle. Ama goz cevresindeki tuyler ya çıkmıyor yada çıkar çıkmaz dökülüyor. genel bi tüysüzlük var orda. Önceleri hastaliktandir dedim ama hastalığının da ne oldugunu cozemedim. Bi kaç kişiye sormuştum burda hatırlar onlar göğüs bölgesinde morarma gibi bisey var. Kuruma hastalığı yok ama. Öyle deli gbi yem yemez. Yeme içmesi rutin. Çek olmasına rağmen biraz minyon kendisi dişisine gore.Oğlum 6 aylık ömrünün yarısını tüy dokmekle gecirdi. ne zaman biter tüy dökmesi. mama yapıyorum havuc yumurta galeta irmik bebe biskuvisi biraz Nijer birazda keten tohumu. diazy kullanıyorum haftada 3 gun. diğer günler sirkeli yada limonlu su vede normal su.
IMG_20180315_143850.jpg
IMG_20180315_144035.jpg

Bugünde fark ettim kuş ucamiyor. Biraz havalanıyor yere dusuyor. Kanat tüyleri döküldüğünden mi yoksa başka bisey mi vardır ?

Kuşu besleme rejimini yazın. Her ne ve ne sıklıkta veriyorsanız yazın. Kuş ne zamandır sizde ve önce düzgün müydü ?

Karışık yem kullaniyorum. Hafta 2 3 kere yumurta maması yapiyorum. Haftada 3 gün diazym 1 gün sirkeli 1 günde limonlu su 2 gün normal su veriyorum. Havuç rendeleyip koyuyorum arada. Kızıl darı var surekli duruyor kafeste. Erkek kuş bu rahatsız olan 45 günlükken geçen sene 2 kasımda almıştım hesaplayinca baya büyük geldi maşallah oğluma :D aldığım günden beri rahatsız bi turlu anlayamadım neyi olduğunu. Selçuk bey size de yazmıştım geçen hatırlarsınız zaten. Dişi de var yanında onuda alalı 3 ay falan oluyor. Onda böyle sorunlar yok ceresi kahverengi olmaya başladı. Aynı ureticiden aldım ikisinide kuzenlermis zaten yaslarida aynı. Kavga etmiyolar ama çokta güzel anlasmiyolar. Durum boyle @Selçuk YÜKSEL

Bana çok yazan oluyo ondan hatırlamam zor kusura bakmayın lütfen.

Herhangi bir tedavi uyguladınız mı ?
Kuşu ilk aldığında ishali falan vardı üreticiye ulaştım toz antibiyotik ve bemiks ampul vermişti 1 aya yakın kullandım faydası olmadı bıraktım. Tuy dibinde kararma var bununla ilgili konu acmistiniz siz bana straks onermistiniz bulamadım yerine kontil aldım. 2 gün kullan 8 gün ara ver 2 gün kullan demiştiniz yanlış hatırlamıyosam öylede yaptim. Faydası olmadı hala dusen kanat ve kuyruk tüylerinin dibinde kararma var. Kuyruk tüyleri surekli dökülüp çıkıyordu ucmasinda sorun yoktu ama kanat tüyleri dökülmeye başladı şuan ucamiyor. Ucamamasini kanat tüylerine bağlıyorum umarım başka biseyden değildir tüyleri cikinca uçabilir.

Sirkeli suyla banyo yaptırdınız mı ? Onu da önermiş olmalıyım.

B bitaminini eksik etmeyin poposunda şişlik varsa eğer muhtemelen yağlanmıştır, kanatlarını ve poposunu tutuyor ve dengesiz uöuyo konarken düşüyordu aynı bu kuş benimkine benziyor, aldığımda göz çevresi tüysüzdü farklı yemler deneidm fazla nijer vermem sonu u yağlandı uçamadı [emoji1] ama korkmayın araştırdım 1-2 ay elma sirkesi koydum suyuna bitaminle birlikte tani 6-7 damla koydum yapı eritmeye yardımcı oluyormuş ve şuan mükemmel uçuyor maşallah[emoji1]ama siz ezbere elma sirkesi bermeyin yağlanma yoktur belki varsada elma sirkesi ve sürekli egzersiz yani sürekli salın kuşu uçsun uçurum kaçırın ama dinlendirinde tabi, yağlanma yoksa vermeyin.
Göz çevresi tüysüzlüğü benimki gibi aynı. Sorun teşkil etmez b vitamin yakviyesi yapın ve yulaf verin yemine yulaf katım yulaf tüy oluşunu hızlandırır kaliteli tüy çıkarır ve ishali engeller eğe yulafı yemezse ezersin kumuna karıştırırsın ,
Ben şahsen ilk aldığımda senin gibi korktum mantar var diye tüysüzdü gözü araştırdım oksijenli suyla gagasını gözlerini kulak pamuğuyla sildim her gün sabah akşam mantar kremi sürdüm sulandırıp sonra tüyler çıktı düzeldi ama bunu yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yoksa gözüne veya burun deliklerine zarar verebilirisiniz bu iyi olmaz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

B bitaminini eksik etmeyin poposunda şişlik varsa eğer muhtemelen yağlanmıştır, kanatlarını ve poposunu tutuyor ve dengesiz uöuyo konarken düşüyordu aynı bu kuş benimkine benziyor, aldığımda göz çevresi tüysüzdü farklı yemler deneidm fazla nijer vermem sonu u yağlandı uçamadı [emoji1] ama korkmayın araştırdım 1-2 ay elma sirkesi koydum suyuna bitaminle birlikte tani 6-7 damla koydum yapı eritmeye yardımcı oluyormuş ve şuan mükemmel uçuyor maşallah[emoji1]ama siz ezbere elma sirkesi bermeyin yağlanma yoktur belki varsada elma sirkesi ve sürekli egzersiz yani sürekli salın kuşu uçsun uçurum kaçırın ama dinlendirinde tabi, yağlanma yoksa vermeyin.
Göz çevresi tüysüzlüğü benimki gibi aynı. Sorun teşkil etmez b vitamin yakviyesi yapın ve yulaf verin yemine yulaf katım yulaf tüy oluşunu hızlandırır kaliteli tüy çıkarır ve ishali engeller eğe yulafı yemezse ezersin kumuna karıştırırsın ,
Ben şahsen ilk aldığımda senin gibi korktum mantar var diye tüysüzdü gözü araştırdım oksijenli suyla gagasını gözlerini kulak pamuğuyla sildim her gün sabah akşam mantar kremi sürdüm sulandırıp sonra tüyler çıktı düzeldi ama bunu yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yoksa gözüne veya burun deliklerine zarar verebilirisiniz bu iyi olmaz

Ben bu anlattığınz konularda master yaptım nerdeyse :D mantar belirtisi yok. Yaglanmada yok. Benim kusumda başka bi sorun var gogus bölgesinde morluk var. Beni rahatsız ediyordu bu durum ama Selçuk bey aşırı morluk yok demişti. Uzun kanat tüyleri 4 5 tane kaldı ondan ucamiyor sanırım yani inşallah. Kanat ve kuyruk tüylerinin diplerinde kararma var. Bide hiç bitmeyen tuy dökmesi. Tüyden bi çıksa kurtulacakta elimden geleni yapıyorum ama faydası olmadigini görünce insan uzuluyor iste

Ben bu anlattığınz konularda master yaptım nerdeyse :D mantar belirtisi yok. Yaglanmada yok. Benim kusumda başka bi sorun var gogus bölgesinde morluk var. Beni rahatsız ediyordu bu durum ama Selçuk bey aşırı morluk yok demişti. Uzun kanat tüyleri 4 5 tane kaldı ondan ucamiyor sanırım yani inşallah. Kanat ve kuyruk tüylerinin diplerinde kararma var. Bide hiç bitmeyen tuy dökmesi. Tüyden bi çıksa kurtulacakta elimden geleni yapıyorum ama faydası olmadigini görünce insan uzuluyor iste

Uzun tüy diplerine bak yenisi geliyor mu ? Yulaf tüylere birebir deneyim görün derim rüzgarda dtreste bırakmayın benim kuşumun uzun kanatları kopmuştu yulaf verdim yenileri geldi

Uzun tüylerin yenisi çıkıyor sonra dökülüp tekrar çıkıyor. Akıllı yemlikle karışık yem normal yemlikte ekstra yulaflı yem veriyorum ama erkekten çok dişi yiyor yulafi. Aktardan alıyorum yulaf icini

Yulaf verin vermesine onda sıkıntı yok da tüy paraziti ihtimali bertaraf etmelisiniz en başta. Ense derisine bir damla vilmectin damlatın. Suyuna da aminoasitler içeren multivitamin katın. Banyo sularına sirke katın.

Yulaf verin vermesine onda sıkıntı yok da tüy paraziti ihtimali bertaraf etmelisiniz en başta. Ense derisine bir damla vilmectin damlatın. Suyuna da aminoasitler içeren multivitamin katın. Banyo sularına sirke katın.
Multi vitamin olarak ne onerirsiniz

Geri