Karadeniz Pet

Göz Nezlesi ve Apse

ecemm

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Muhabbet kuşumuzun birkaç gündür göz çevresindeki tüylerini döktüğünü sürekli kaşıdığını ve bölgenin hafif ıslak bir hal aldığını gördüm. İnternetten okuduğum kadarıyla göz nezlesi olduğunu düşündüm ve önce tüm kafesi ve aparatlarını sıcak suyla dezenfekte edip göz çevresine de 2 gün boyunca teramysin uyguladım ancak dünden beridir başında sivilce benzeri bir şişlik daha oluştu. Diğer göz tarafında hiçbir belirti yok keyfi, yem yeme düzeyi iyi ancak bu durum bizi endişelendirmeye başladı daha önce başına gelen herhangi bir uygulama önerebilecek kimse varmı?

Ekli dosyalar

• 20180226_215626.jpg
    20180226_215626.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 236
  • 20180226_215621.jpg
    20180226_215621.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 242
Eczaneden mantar kremi ve oksijenli su alıp göz çevresine sabah akşam mantar kremi sürün. Vazelin de olabilir. Her krem sürmeden önce oksijenli suya batırılmış kulak çöpüyle silin. 4 gün kullanın. 3. Gün kafesi yine dezenfekte edin.

Eczaneden mantar kremi ve oksijenli su alıp göz çevresine sabah akşam mantar kremi sürün. Vazelin de olabilir. Her krem sürmeden önce oksijenli suya batırılmış kulak çöpüyle silin. 4 gün kullanın. 3. Gün kafesi yine dezenfekte edin.
Selçuk bey, kuşta mantar olmasa da önlem adına ayda bir falan ayaklarına, gaga kısmına vs. vazelin sürmek gereksiz bir tedbir mi olur yoksa uygulanabilir mi? Çünkü her kuş bu hastalığa yakalanabilir..

@Selçuk YÜKSEL Kuşumuzun son hali böyle. Göz çevresi iyileşti şuan apse sorunumuz var. İlk mesajımdaki apsenin içi katılaştı ve kendisi sürtünerek attı.Atarken biraz kanattığı için ilacı bıraktık.Bu sırada başka apseler çıktı. Şuan resimde kahverengi olan yerin içi katılaştı orayı da kanatmış olmalı ki kabuk bağladı. Beni korkutan ceresinin üstündede yeni bir apse çıkıyor. Sizce ne yapmalıyız çok endişeleniyoruz.
Screenshot_20180309-220849.png A.JPG b.JPG

Apse olan yere sabah ve akşam duruma göre 5-10 gün teramycin sürün. Eczaneden temin edebilirsiniz. Ama bolca sürün. Yarayı tam kapatacak şekilde. Hatta kızarık yerleri de kapsasın. Her kremden önce yine oksijenli suyla yarayı ve çevresini silin.

Geri