Hastalık sezonunda kuşlarımızı kaderlerine terk etmeyelim - 1

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  30
  Merhaba arkadaşlar,
  Bahar ve yaz mevsimi doğadaki tüm canlıların olduğu gibi virüslerin ve bakterilerinde uyandığı ve canlandığı,harekete geçtiği mevsimdir.Dolayısı ile forumumuzda bakteri,virüs,parazit kökenli rahatsızlıklarla ilgili şikayetleri sıkça okur olduk.
  Hepimizin bildiği gibi dünyada yaşayan tüm canlılar dört ana sebepten ötürü hastalanır;

  1- Zararlı bakteriler
  2- Virüsler
  3- Mantarlar
  4- Parazitler

  Bunların neden oldukları,aşağıda sıraladığım hastalık ve şikayetlerden en az bir veya bir kaçını değişik dönemlerde hepimiz kümeslerimizde gözlemliyoruz.

  1- Kuşlar aşırı su tüketiyor,sulu ishalleri var ve birkaç günde ölüyorlar.
  2- Kuşların kanat ve ayaklarında tutulmalar var,urlar oluşuyor.
  3- Gözlerinde sulanma,akıntı ve çapaklanmalar var.
  4- Soluk alıp verirken zorlanıyor,kuyrukları aşağı yukarı oynuyor bazen de hıçkırık ve hırıltıya benzer sesler çıkarıyorlar.
  5- Halsizlik,keyifsizlik ve iştah kaybı var.
  6- Anaçlar ve damızlıklar iyi durumda ama yavruları sürekli ölüyor.
  7- Ağız içlerinde sarımsı renkte yaralar veya küçük sarı noktalar oluşuyor.
  8- Kuşlar kuruyacak kadar zayıflıyor ve ölüyorlar.
  9- Kuşlarda dölleme problemi var,yumurtalar boş çıkıyor,kısırlıklar var.
  10- Yavrulardan bazıları yanık,pişik kalıyor,gelişme problemi var.
  11- Genelde tek gözlerinde şişme ve aynı zamanda burunlarında sümük var.
  12- Tüylerinde bozulma var.

  Hepimiz uykularımızı kaçıran,ölümler başladığında üzüntüden kahreden,tedavi çareleri bulayım derken bunaltan,kafamızı allak bullak eden,çeşitli tavsiyelerle belkide yanlış ilaçlar kullanıp kaş yaparken göz çıkaran, maddi manevi çökerten ve en önemlisi belki KENDİMİZİN VE ÇOLUK ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIĞINIDA TEHDİT EDEN bu sorunları zaman zaman yaşadık veya yaşıyoruz.

  Bu şartlarda yukarıda saydığım hastalık yapan dört ana sebebi kümeslerimizden uzak tutmamız için yapmamız gereken ve aslında kuş bakımının olmazsa olmazı dört temel esas vardır.Bunlar önem sırasına göre;

  1- Anne baba kuşların,damızlık olarak seçtiğimiz hayvanların sağlık açısından genetik yapıları;

  Irsi olarak bildiğiniz hastalıklar var ise ne yaparsanız yapın yavruları da kendileri gibi sorunlu olur.Bu sebepten ötürü sağlam ve sağlıklı olduğunu bildiğimiz kuşlarımızdan damızlıklar seçmeliyiz.Üretime yeni başlayanlar veya bir ırkı dışarıdan yeni satın alanlar kuşların sağlık ve genetik geçmişlerini iyi araştırıp öyle satın almalıdırlar.

  2- Kümes koşullarınız;

  Kümes içinin nem oranı,temizliği,havalandırması,mikrop ve parazit dezenfeksiyonu, sinekler böcekler ve serçe kumru benzeri yabani hayvanlarla olan teması,kedi köpek fare gibi hayvanlarla teması,kümes içi ısısı,kışın sabah güneşini içeri alması gibi önemli detaylar.

  3- Yem karışımları ve kalitesi;

  Güvenilir marka ve satıcılardan temin edilen yemler kullanmak çok önemlidir.Ucuz seçilen ve elekaltı tabir edilen,böceklenmiş,küflenmiş,ilaçlanmış ve parlaklıklarını kaybederek bayatlamış yemler zaman içerisinde kuşlarımızı hasta edecektir.

  4- Bilinçli koruyucu hekimlik,bakım kürleri ve aşıları;

  Maalesef bu konuda üreticiler genelde kaş yapayım derken göz çıkarmakta,bilinçsiz ilaç kullanımı sonucunda kuşlarda ciddi ve geriye dönüşü neredeyse imkansız olan hasarlara yol açmaktadır.
  At ve büyükbaş hayvanlarda kullanılan sert ilaçları,endüstriyel kesim hayvanlarına yönelik üretilmiş evcil hayvanların kullanımına uygun olmayan ilaçlar kullanmak, verilen ilaçları bilinçsizce dozajlayıp sürelerine uymadan kullanmak sonuç olarak sadece ve sadece mikroplara direnç kazandırır kuşlarımızın bağışıklık sistemini çökertir.
  En önemlisi BİR İLAÇ NE KADAR SERTSE O KADAR ZARARLIDIR

  Malum bu dördüncü madde daha geniş kapsamlı işlenmesi gereken bir konu.Müsadenizle 2. Bölüm yazımda bu konuya ZARARLI BAKTERİLER – VİRÜSLER – MANTARLAR VE PARAZİTLERDEN örnekler vererek,tedavi yöntemlerini ve yapılması gereken koruyucu bakım kürlerini tarif ederek devam etmek istiyorum.

  Alpay BİLİR
  0532 343 27 41
   

Sayfayı Paylaş