Karadeniz Pet

Hastalık..

Poyraz Metekol

Yeni Üye
Daha önce hastalık tedavi bölümünde konu açtım ama kimse ilgilenmedi. Bende buraya tekrar aynı konuyu açmak istedim. 10 günlük tatilden döndükten sonra kuşlarımda bu durumları gözlemledim.
-Erkek muhabbet kuşumun kuyruğu sürekli bir aşağı bir yukarı oynuyor anormal bir şekilde ayrıca boynunu öne uzatıp nefes alamıyor gibi yapıyor ve hapşırırmış gibi ses çıkarıyor. Normalde çok canlı bir kuştu hareketliydi ama şimdi çok durgun,o şekilde gördükçe içim gidiyor.. Ne yapabilirim lütfen yardım edin. Sizce hastalığı nedir ve ne uygulamam gerekir ?

- Ayrıca anladığım kadarıyla dişi de tüy dökümüne girmiş aslında yeni tamamlamıştı. O da çok durgun ona ne yapabilirim ?
---Forumda daha sonra öğrendiğim kadarıyla nijer tohumunun fazlası da zararmış. Ben yem kabına yarım yemlik kadar nijer koymuştum. Onu da bitirmişler.
Lütfen yardımcı olun kuşları bu şekilde hareketsiz cansız ve hasta görmek istemiyorum.

-Oncelikle erkek kusunuzda anlattiginiza gore solunum yollarinda sikinti var tedavisi isi Baytril ilaci var ne kadar dozda kullanicaginizi veteriner belirler gostermende fayda var.
-Disi kus nijerden tuye girmis olmali B vitamini takviyesi yap
-Nijer bir yemlige bir cay kasigi konucak sekilde olmaliydi bundan sonra dikkat edersiniz

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
-Oncelikle erkek kusunuzda anlattiginiza gore solunum yollarinda sikinti var tedavisi isi Baytril ilaci var ne kadar dozda kullanicaginizi veteriner belirler gostermende fayda var.
-Disi kus nijerden tuye girmis olmali B vitamini takviyesi yap
-Nijer bir yemlige bir cay kasigi konucak sekilde olmaliydi bundan sonra dikkat edersiniz

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Şu an üniversitede sınav zamanım olduğundan veterinere götürme fırsatım yok. O ilacı kendim alsam ne kadar koymam gerekir ? Ya da illa ki veterinere göstermeli miyim ?

Ustalar daha iyi bilirler onlar cevap yazacaktir kusura bakmayin :)

Gecmis olsun. Baytril 2.5 icin Tedavi : 1 Litre suya 4ml. 3 ila 7 gun arasinda ver. Disi kusun tuyden rahat cikabilmesi icin de yulaf ve banyo ver.

Teşekkür ederim. İlacı nasıl kullanacağımı daha detaylı anlatabilir misin ? 1 litre suya koyup her gün suluğa o sudan mı doldurayım ? Ayrıca erkekteki aynı belirtiler dişide de başladı. Yulaf veririm yalnız bizim kuşlar yem dışında hiç bir şey yemiyorlar. Ne mama ne havuç ne marul vs.

Teşekkür ederim. İlacı nasıl kullanacağımı daha detaylı anlatabilir misin ? 1 litre suya koyup her gün suluğa o sudan mı doldurayım ? Ayrıca erkekteki aynı belirtiler dişide de başladı. Yulaf veririm yalnız bizim kuşlar yem dışında hiç bir şey yemiyorlar. Ne mama ne havuç ne marul vs.
Hergun suluklarini baytril olan suyla doldur. Sen yulafi ver. Onlar yer merak etme. Banyoluk tak ayak hizasinda su koy. Girip yikanirlar.

Hergun suluklarini baytril olan suyla doldur. Sen yulafi ver. Onlar yer merak etme. Banyoluk tak ayak hizasinda su koy. Girip yikanirlar.

Tamam çok teşekkür ederim. Son sorum olacak. Kuşlar üşüttüğü için bu hale gelmişler,şimdi banyoluk takarsam daha da üşütmezler mi,malum istanbulda havalar hala düzelmedi. Yardım için çok teşekkür ederim.

Geri