Karadeniz Pet

Hıçkırık mı? Alerji mi?

• Konbuyu başlatan Mehmet Hurşit
  • Başlangıç tarihi
M

Mehmet Hurşit

Guest
Selamlar. Kuşumuz neredeyse 2 yıldır bizde ve son dönemde azalmış da olsa, bu hıçkırığa benzeyen durumu benim aklımı meşgul ediyor hala. Veterinere de götürdüm, "hazmedemeyince olur..." dedi ama benim içim pek rahat etmiyor halen duyduğumda. Özellikle de bugün "hıçkırık" diye burada arama yapınca... Çünkü, videolarda gördüğüm hıçkıran kuşlara pek benzemiyor bizimkindeki hareket. Daha çok ıslık sesi gibi ve çok seri 2-3 defa ıslık benzeri ses çıkarıyor. Sürekli olan birşey olmadığından videoya alma şansım olmadı hala ama şimdiye kadar bir rahatsızlığı olmadı, ne dersiniz? Emin olmamakla birlikte, kuş kumu yediği dönemlerde azaldığını düşünüyorum. Kendisinin kum yeme alışkanlığı pek yok. Zorla ağzına götürüyorum arada. Yeme karıştırdığım zamanlarda veteriner, "kumu ayrı yemliğe koyun" demişti.

Bir de alerjisi var sanırım. Mütemadiyen hapşuruyor. Yaz-kış farketmiyor. Veteriner bunun için de çok açık bir yanıt vermemişti bana.
Bir arka ayağında da uca yakın bir kesilme vardı bizim balkona konduğu gün farkettiğimiz. O parmağını aşağı doğru kıramıyor. Herhalde dışarıda uçarken oldu. Onun için de "yapılacak bir şey yok" dedi.
Yine de bir içimi dökmek, bilgisi olanlardan görüş almak istedim.

Geri