Karadeniz Pet

Hint Bülbülü İle İlgili

• Konbuyu başlatan hayripaşa
  • Başlangıç tarihi
H

hayripaşa

Guest
Merhaba Arkadaşlar ekstradan bir kafes alıp hint bülbülü beslemek istiyorum daha önce hiç böyle bir deneyimim olmamıştı deneyimi olan arkadaşlar hint bülbülleri ile ilgili bilgi verebilirmi acaba ?

Merhaba bn yaklaşık 1 yıldır muhabbet kuşu ve hint bülbülü besliyorum hint bülbülleri çok kolay ürüyorlar ve bakımı çok kolaydır kafesin içine 1 erkek 1 dişi olgun kuşları koy zaten çok kısa sürede eş tutuyorlar kafesede 1 adet hasır yuvalık tak içine pet shoplarda satılan yuva iplerinden al kafesin içine bırak gerisini onlar kısa sürede yumurtlucaklar zaten . Ortalama 7 yumurtaya kadar yumurtluyorlar ilk yumurtlamalarında 3 yumurta felan yapıyorlar fakat 3 veya 4 yavruya bakmaları ideal fazlası ebebeynleri çok yıpratıyo ayrıca yavruları yuvadan çıkar çıkmaz yuvalığı çıkarın yoksa tekrar yumurtlar ve yavrusu yem kırmayı örenmeden onu beslemeyi bırakır.Yem olarak bn normal muhhabbet kuşu yemi kullanıyorum.Son olarakta mürekkep balığı kemiğini eksik etme bu kuşlarda.Bnde şuan 1 çift kuşla başladım şuan elimde 7 tane bülbül oldu ayrıca sattığım ve arkadaşlarıma verdiklerimin sayısını ben bile saymadım .Bende hint bülbüllerimi salma kafeste besliyorum ama salmada daha 1 haftalıklar alşık olmadıklarından daha salmada yuva yapmaya hiç başlamadılar ama sabırla bekliyorum.Yanlışım varsa daha iyi anlayan arkadaşlar düzeltsin ayrıca sorun olursa mesaj atabilirsin veya sorabilirsin.

çok teşekkür ederim genaral birde cinsiyet tahmini tam olarak nasıl yapılıyor netten biraz araştırdım ama karıştıranlar olmuş petshoptan aldığımda yaş tahminide yapabilirmiyim acaba

beyaz hint bülbüllerinde Erkeklerin gagaları kıpkırmızı olur,dişilerde ise bu renk turuncu olur.
Dişilerin kafası ve vücude düz beyaz olur. Erkeklerde İse yanaklarında sarı halkalar olur.
Zebra ispinozunda Erkeklerde
Yanaklarda sarı halkalar,göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni gibi çizgiler,kanat altlarında kırmızı çizgiler olur .Dişilerde bu gibi desenler olmuyor.Ayrıca dişi bülbüllerin ötüşü cikleme gibidir ...

Ancak mutasyon bülbüllerin cinsiyetini herkez anlamayaz .
Yaş tahmini bunların biraz zor ama kuşların tülerine ayaklarına felan bakarak tahmini süre söylüyorlar.Bu iş zor herkez anlayamaz hatta bazı petshoplarda 2 aylık gagası bile daha yeni rengine gelmiş kuşu 1 yaşında diye satıyorlar.2aylık kuşu Ve alan kişi yumurtlasın diye 5 ay bekleyeni gördüm .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:59 -->-> Daha önceki mesaj 23:56 --

söylemeyi unuttum bu kuşlar çok ürkektirler onların kafesini yükesek biryere as ve çok rahatsız etme

Son düzenleme:
Tamamdır yarın ortamı hazırlayıp bülbülleri evimize misafir edicem değerli bilgilerin için tekrar teşekkür ederim

Tamam alır almaz fotoğraflarını atarım online olmassan linkleri öm den atarım sana

öğlenden sonra atabilirim hem cinsiyet le ilgili hata yapmış olursam bilgilendirmiş olursun :)

beyaz hint bülbüllerinde Erkeklerin gagaları kıpkırmızı olur,dişilerde ise bu renk turuncu olur.
Dişilerin kafası ve vücude düz beyaz olur. Erkeklerde İse yanaklarında sarı halkalar olur.
Zebra ispinozunda Erkeklerde
Yanaklarda sarı halkalar,göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni gibi çizgiler,kanat altlarında kırmızı çizgiler olur .Dişilerde bu gibi desenler olmuyor.Ayrıca dişi bülbüllerin ötüşü cikleme gibidir ...

Ancak mutasyon bülbüllerin cinsiyetini herkez anlamayaz .
Yaş tahmini bunların biraz zor ama kuşların tülerine ayaklarına felan bakarak tahmini süre söylüyorlar.Bu iş zor herkez anlayamaz hatta bazı petshoplarda 2 aylık gagası bile daha yeni rengine gelmiş kuşu 1 yaşında diye satıyorlar.2aylık kuşu Ve alan kişi yumurtlasın diye 5 ay bekleyeni gördüm .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:59 -->-> Daha önceki mesaj 23:56 --

söylemeyi unuttum bu kuşlar çok ürkektirler onların kafesini yükesek biryere as ve çok rahatsız etme

Gökkuşağı ispinozu da bu gruptan mı ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet,gökkuşağı ispinozu da bu finch grubuna dahil. Bakım ve besleme olarak onlardan çok farklı değil ama üretmesi falan daha zordur.

Evet,gökkuşağı ispinozu da bu finch grubuna dahil. Bakım ve besleme olarak onlardan çok farklı değil ama üretmesi falan daha zordur.

Ötüşleri nasıl.? Nette aradım ama pek bişey bulamadım. Renkleri çok hoşuma gitti. Ötüşü de Güzelse almak istiyorum bitane.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ötüş olarak kanarya gibi değiller. Tekdüze bir ötüşleri vardır,nağmesi yoktur,kafa ağrıtmazlar ama dediğiniz gibi görünüş olarak on numara.

Evet Arkadaşlar Bülbüllerim geldi işte resimleri cinsiyet olarak doğru seçmişmiyim acaba ?

5mDTsjb.jpg

cq6XevX.jpg

nVD8a3v.jpg

XaH6ulS.jpg

zmlGIjL.jpg

Bir dişi bir erkek,sorun yok,güle güle üretin.

Teşekkür ederim cinsiyette tereddütlüydüm sizce üreyecek yaştalarmı tahmini

Cinsel olgunluğa erken ulaşıyorlar zebralar. Renkleri desenleri tüyleri oturmuş, herhangi bir sorunları yoksa uygun bir yuvalık taktığınız ve kafesin içine keten ipi attığınız takdirde 10 gün içinde yuvayı örerler ve sonrasında yumurtaları bırakırlar. Size tavsiyem şudur: Bu kuşlar çok ürkektirler,muhabbetler gibi yuvalarına bakılmasına,nüdahale edilmesine tahammülleri yoktur. Çabucak yuvayı terkediverirler. Rahatsız etmeyin kendi hallerine bırakın. İlk kuluçkaları ise ilk yavrular zayi olabilir,bakmayabilirler,paniklemeyin. İkinci hatta üçüncü kuluçkada büyütebilirler yavruları.İlk tecrübenizde soğumayın yani.

Tamam teşekkür ederim şimdilik biraz stresli gibiler arada tünekte uyukluyorlar