petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Hint bülbülü

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Mikail ÖZKAN tarafından 2 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Mikail ÖZKAN

arkadaşlar hint bülbülüde almak istiyorum ama benim muhabbetler baya zor eş oldular hint bülbülünde böle bi sorun varmı çifti alıpda yuva taksam ne zaman yumurtlar

2. Ekincan EROL

Ekincan EROL Active Member

Beğenileri:
    1
    Hint bülbüllerinin eş tutması daha kolay olur ve yumurtlamasında sorun yaşamassın.

3. Mikail ÖZKAN

aldıktan kaç gün sonra yumurtlar veya hızlı bir şekilde eş alsam eş tutum tutmadığını nerden anlarım

4. Batuhan SEZER

Batuhan SEZER New Member

Beğenileri:
    0
    Daha önce hint bülbülü baktım. Harika canlılar. Hint bülbüllerine eş beğenmeme tutmama olayı yok. Siz kesin olarak 1 çift alın. Kafeste her türlü imkanı sağlayın. Zaten kısa bir süre sonra onlar yumurtlayacaktır. Erkek ve dişinin anlaştığını şöyle anlayabilirsiniz. Erkek dişiyi kaşır. Yan yana tünekte dururlar hatta yuvalığa yan yana girip yatabilirler. Erkek kur yapmak için ise değişik bir ses çıkarır.

5. Mikail ÖZKAN

almayı istiyorum ama biraz serçeye benzedikleri için annem sorun çıkarabilir :)

6. Turkwolf

Turkwolf Guest

Kaşıma meselesi nasıl oluyor ben işte onu anlayamıyorum.Böyle iki kuş kaşınırken bazen erkek dişiye böyle gagasıyla bir şey yapıyor.Ama gagalıyor mu kaşıyor mu anlayamıyorum.Dişi kaçmıyor.Akşamları beraber yatıyorlar.Bir de dişi çoğu zaman kanatlarını çırpıyor sürekli. Nedir bunun açıklaması arkadaşlar :)

7. Batuhan SEZER

Batuhan SEZER New Member

Beğenileri:
    0
    O kaşıma iyi bir şeydir. Erkek kaşırken dişiye zarar verse , yani dövüyor olsa. Zaten dişi kaçar ve ses çıkarır. Kanat çırpması da normal bir durum diye düşünüyorum. Sonuçta bu hayvanlar kafes ortamındalar ve uçma gereksinimleri oluyor. Akşamları beraber yatmaları güzel bir şey. Yumurtlayınca erkek dışarıda uyuyor dişi yumurtalara yatıyor. Yani anlayacağınız erkek yastığı yorganı alıp salonda yatıyor :)

8. Turkwolf

Turkwolf Guest

Batuhan kardeş cevap için sağol,çok teşekkür ederim :) adımız ve soyadımız aynı bu arada iyi buldum seni :)) bak seni bulmuşken şunu da soruyum.Yuva kılı aldım.böyle beyaz bir şeyin içinde.Kapağını açtım koydum kafesin altına.Acaba o ipleri oradan çıkartıp yere mi dağıtıyım yoksa kendileri mi çıkarsın?

9. Batuhan SEZER

Batuhan SEZER New Member

Beğenileri:
    0
    Hahaha hadi ya :) Demek ad ve soyad aynı. Tanışmak isterim seninle ^^. Ben sana keçe öneririm hint bülbülü için. Eğer keçe alabilirsen yarın falan onu al koy. Ama alamıyorsan o beyaz kılı zaten ortası bildiğim kadarıyla çıkıyor yuvaya asılıyor. Öylece as zaten erkek onları çıkarır yuvayada bir güzel yerleştirir :)

10. Mikail ÖZKAN

çarşıda hint bülbülü 15 lira idi 2 tane öift alsam onlarda yumurtlarmı birde erkek veya dişi olduğunu nerden anlıcam?

11. erdincozn54

Bendede hint bülbülü var yuvayı yaptılar ama bayadır yuvalığa giriyolar beraber yatıyolar sonra çıkıyolar yumurta yok bekliyorum kaç gündür

12. Mikail ÖZKAN

ötüşleri felan nasıl acaba aileniz sorun çıkarıormu çirkin vs. die

13. erdincozn54

Ötüşleri pek güzel değil değişik ötüyolar ama sorun yok çok seviyorum hayvanları onlarda bisey demiyo

14. Mikail ÖZKAN

peki ne zaman aldın hiç yavru alabildinmi çiftinden

15. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Hint bülbülleri cok kolay eş olan ve cok cabuk yumurtlayan kuslardır. O kuslarda üreme içgüdüleri cok yüksektir. Dişi ve erkek olanları ayırt etmek oldukca kolaydır. Erkeklerde yanaklarda sarı halkalar,göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni gibi çizgiler,kanat altlarında kırmızı çizgiler şeklindedir bu tüyler.Dişilerde bu gibi izlere rastlanmaz.

16. erdincozn54

9 ağustosta aldım
    24 ağustosta yuvayı örmeye başladı
    27 ağustostan itibarende sık sık yuvalığa giriyolar ama hala yumurta yok

17. Emir Hakan SU

Beğenileri:
    2
    Allah nasibine erdirsin İnş

18. Cihat Türkmen

Cihat Türkmen Active Member

Beğenileri:
    12
    Kardeşim, anam kumru yavrusu kadar muhabbet kuşuna ses çıkarmıyorsa , serçe kadar kuşa da ses çıkarmaz ümidindeyim :)

Daha önce hint bülbülü besledim hatta forumda resimler mevcut: http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...-kadarki-olan-hayvanlarimdan-birkaci-483.html

Biraz da Hint Bülbülü yani asıl adıyla Zebra İspinoz'ları hakkında bilgi vermek isterim :)
    Küçük ve hareketli canlılar oldukları için geniş bir alana ihtiyaçları var. Yani 1 çift Zebra İspinozu için 1 tane çifthane yeterlidir :) İçine yuvalığını yuva kılını koyacaksın zaten. Hatta onlar için yuvaya daha da çekicilik katmak açısından birkaç tane kılı yuvanın ağzından dışarı sarkıtabilirsin :)
    Çok tatlı hareketli canlı kuşlar. İzlemeye bile doyamıyor insan :)
    Eş tutmalarında sorun yok her dişi her erkekle eş tutar. Tabi bazıları tutmayabiliyor ama 100 kuşta 3 kuş gibi bir oran verebilirim :) Üremelerine gelince, üremeye başladıklarından sonra gına gelebilir çünkü sürekli ürerler :) Benimkiler ne hikmetse yuvalığa değil yemliğe yumurtlardı. :)
    Bazı dengesiz hareketleri olabiliyor. Her yere yumurtlayabiliyorlar, yumurtaları kırabiliyorlar, yavruları atabiliyorlar. Onlarda yuva kontrolü gibi bir şey yapamazsın. Yavrular öldü mü kaldı mı bile bilemezsin ne yazık ki. Güzel bir yerden gözüne kestirdiğin güzel bir çift almalısın. :) Hakkında hayırlısı olsun.

19. Aysetursak

Ben de iki hafta önce aldım ilk yumurtasını iki gün önce yaptı :) sanırım benimkiler biraz hızlı oldu ama umarım sana da böyle bi çift denk gelir. Ötüşleri çirkin ama çok alçak sesle ötüyorlar. Her yerden duyulmuyor yani ötüşleri :) ama çok ciciler

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. hint bulbulu forum