Ideal muhabbet kuşu nasıl olmalı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Tezcan GÜMÜŞ tarafından 28 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Tezcan GÜMÜŞ
  Çevrimdışı

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  DAMIZLIKLAR

  Damızlık seçiminde özen göstermek şarttır. Kuşların kendi beğenilerine bırakmak her zaman için daha akıllıca bir yöntemdir. Damızlıklar mutlaka 1-1,5 yaşını doldurmuş olmalıdır. Tüy kalitesi ve boyutları benzer kuşları eşleştirmek en önemlisidir. Üretim yapılacak ortam mutlaka temiz ve havadar olmalıdır. Düzenli olarak parazit bakımı yapılmalı ve yuvalar kontrol edilmelidir.


  YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KUŞ HAZIRLAMA

  Bir Muhabbet kuşu bir yarışma için ne kadar iyi eğitilirse eğitilsin, bazı kalite özellikleri yoksa seçilme ve kazanma hakkı olmayacaktır.
  Şimdi kuşunun değeri düşürüldüğü için kaybettiğini söyleyen bir yarışmacının ilerde daha iyi yapması gerekenleri inceleyelim.
  İyi bir yarışmacı olabilmenin püf noktası doğru kuşları seçmekten geçer.
  Bu çok kolay bir iş değildir. Çünkü yeterince deneyim ve bilgi sahibi olmak gerekir.
  En iyisi daha önce yarışmalara ve sergilere katılmış başka bir üreticiden bilgi edinmektir.
  Fakat şöyle bir risk de oluşabilir, acemi üreticinin elindeki en iyiler seçilebilir, fakat bunlar yine dereceye girmek için yeterli potansiyel ve kalitede olmayabilir.
  Bunu öğrendiğinizde çok fazla hayal kırıklığına uğramamaya çalışın
  Bunu acemiyken öğrenmek daha sonra duymaktan iyidir. Çünkü yıllarca boşa üretim yaptığınızı öğrenmiş ve işe yaramayan kuşlarla boğuşmuş olursunuz. Ayrıca iyi kalite kuşlar kadar iyi olmayanlarda yem yerler.
  Yani kötü yatırım yapmaktansa paranızı iyi kalite kuşlara vermeniz daha önemlidir.
  Size danışmanlık yapacak kişiye ikinci soru şu olmalıdır. Size kuş alırken yardım etmesini isteyin, burada fiyattan ziyade önceliğiniz kuşun kalitesi olsun
  Fakat biz iyi tarafından bakalım ve başlayan aceminin elindeki kuşlar da iyi olsun. Sonraki adım, seçmelerde düşük puan almak, kötü bir antreman yüzünden olabilir.
  Antremandaki püf noktalar şunlardır: kuşunuz sergi kafesine alışık olmalıdır, ve kafesin etrafındaki kargaşaya ve harekete rağmen içinde sakin durmasını bilmelidir.
  Eğer bir Sergide seçilen kuşları incelerseniz, kuşların çok rahat olduğunu ve kendilerini evlerinde gibi hissettiğini görürsünüz. Bu hedef olmalıdır.
  Yetersiz antreman genelde genç kuşlarda düşük puan sebebidir. Hatta tüm şartları yerine getirebilecek özellikte olmasına rağmen. Ve kendi kategorisinde bile dereceye giremeyen bir kuş, diğer ödülleri alması imkansızdır.
  Sergiye alıştırma süresinde de olsa sergi kafesine alışma süresinde sürekli aynı kafeste tutulmamalı yeterli hareket imkanı sağlanmalıdır. Sürekli yarışma kafesinde oturmak kuşların tüylerinin zarar görmesine sebep olur.
  1.5 metrelik bir kafeste 8 muhabbet kuşu bir arada tutulabilir. Ve yarışma kafesi bu kafesin diğer ucuna takılır. Günümüzde kuşlar yarışma öncesi elle yıkanması gerekmez. Fakat bir kırılmış kıvrılmış kanat veya kuyruk tüyünü bazen düzeltmek gerekebilir. Kuşu tutarak olabildiğince sıcak suya kirli kısım sokulur ve yumuşayan tüy parmakla düzeltilir.
  Son adım maskenin düzeltilmesidir. Hedef düzeltmeden sonra yalnıza 6 adet nokta kalmasıdır ve tabiî ki bunlar doğru olanlar olmalıdır. Bunlar ortadaki 4 nokta ve yanakların altındaki yarım kapalı olanlardır.
  Bazı acemiler bu düzeltme işleminde zorlanabilir, fakat zamanla öğrenilir.
  Sonra yarışma kafesleri temizlenmelidir. Boya ve fırçayla kafesler yepyeni görünebilirler. Eğer aynı değerde iki kuş jüri önüne gelirse, kafesin durumu da seçmede önemli olabilir.
  Fakat genelde jüri yarışmacıların her defasında yeni kafes alamayacak durumda olduğunu bilirler. Yinede eski bir kafes temiz olarak sergilenebilmelidir.
  Tüm kurallar harfiyen uygulanmış olsa dahi, bu kazanmak için garanti değildir.
  Bunun sebebi yarışmada sizinkinden daha iyi kuşların bulunması olabilir.
  Her yarışmacı adil olmalıdır, ve diğer kuşları inceleyebilecek kadar kibrini yenmelidir. Olaya objektif bakmalıdır.
  Ve herkes düşünebilmelidir ki yalnız bir kişi kazanabilir, diğer şovlarda sıra onlarda olabilir

  ALINTIDIR
   
  #1 Tezcan GÜMÜŞ, 28 Ağustos 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Ağustos 2013
 2. Mehmet ŞEKER
  Çevrimdışı

  güzel paylaşım :)
   
 3. Onur TOPAL
  Çevrimdışı

  Onur TOPAL Profesyonel

  Katılım:
  29 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.523
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Istanbul ~ Bursa
  Güzel paylasım eline saglık ;)
   
 4. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Ezel ALBAYRAK Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  istanbul
  Teşekkürler, Tezcan bey.

  Sonrası dikkatimi çekti kafamda birşeyler alevlendi ama............
   

Sayfayı Paylaş