Irkların karakteristlik özellikleri farklımıdır ?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Cins, Irk ve Yaş Belirleme' forumundadır ve Tolga SARI tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Tolga SARI
  Çevrimdışı

  Arkadaşlar merhaba sizden öğrenmk istediğim bir iki konu var
  ilk olarak şunu sorayım her ırkın davranış şekilleri farklımıdır ?

  eğerki öyleyse ırklara göre özelliklerini söylermisiniz örneğin jumbolar sakin çok hareketli cana yakın çabuk öğreniyor iyi konuşur vs. şeklinde

  birde karma olan kuşlar mesela bendeki gibi çekoslavak ve yerli kırması gibi kuşlar safkan olan kuşların özelliklrini çok taşırmı ?
   
 2. Tevfik AKTUNÇ
  Çevrimdışı

  Aslında konu başlığını gördüğümde ayrıntılı anlattığınızı düşünmüştüm güzel konuya değinmişiniz emeğinize sağlık diyecektim.

  Hocam fazla ayrıntıya girmeyeyim fakat her ırkın farklı davranışı olur elbette, Örn; safkan bir ingiliz muhabbet kuşu yürümeyi çok sever fazla uçmaz, bir de bakarsak yerli muhabbet kuşu serçe gibi yerinde durmaz :) Tabii bu eğitimlede alakalı bir durum söz konusu diyebilirim.
   
 3. Tolga SARI
  Çevrimdışı

  aslında tecrübeli arkadaşlardan anlatan olsa çok iyi olurdu bu konuyu
   
 4. armand0
  Çevrimdışı

  armand0 Guest

  Normal muhabbet kuslarında fark varmı bilmiyorum ama jumbolar ile aralarında çok fark var jumbo biraz daha tembelmiş tecrübe sahibi değilim duyum sadece
   
 5. Tolga SARI
  Çevrimdışı

  Sanırım bu şekilde herkes duyumlarını paylaşırsa bu başlık altında bayağı bilgi sahibi olacağız bu konu hakkında :)
   
 6. mesutyldrm
  Çevrimdışı

  Çok muhabbet kuşu besledim, çoğunlukla jumbolar ağırbaşlı, konuşmaya yatkın olurlarsa seri halinde konuşan, yumurta konusunda çok nazlı, az ömürlü, eşini seçmede titiz, yabani olanları gerçekten çok sabır sahibi iseniz evcilleştirilebilir kuşlardır.

  Yerli muhabbet kuşları yavru alırsanız şartlara göre evcilleşmesi hızlı sürecektir, küçük olmaları itibari ile ben şahsen ırk olmayan, kırma olan hollandaları tavsiye ediyorum. Yerliler genel olarak afacan, yaramaz, yeşillikleri seven, sofranıza dahil olmak isteyen kuşlardır :)

  Hollandalar ise yerlinin güzel huyunu, jumbonun vücut yapısını az da olsa almıştır, bu nedenle tercih sebebim oluyor. Hollanda yavru iken size umut vaat etmeyebilir, sessiz sakin durabilir yerli muhabbet kuşunun özelliklerini yavru iken yansıtıyor olabilir siz sabırlı olursanız hem evcil hem de uzun kelimeler öğrenebilir hale getirebilirsiniz. Diğer türlere göre bunlar küstüğü zaman barışmaları uzun sürebiliyor :)

  Bunlar benim gözlemlerim :)
   
 7. Serkan ERKAN
  Çevrimdışı

  Serkan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.802
  Beğenileri:
  8
  Mesut bey durumu gayet güzel izah etmiş ,

  Ben genel olarak jumbolar nazlı kuşlardır diyebilirim , üretimin zor gayet zahmetli , eş konusunda seçici nazlı hayvanlardır ama yavru iken eğitilmesi diğerlerinden farklı değildir.

  Her kuş yavru iken eğitime alınırsa eğitilebilir , bunun için ırk önemli değil. Ama şöyle bir durum var siz hangisini tavsiye edersiniz derseniz ben ÇEKOSLAVAK derim.Nedeni ise çok yavru verdim arkadaşlara ve sonuç hep olumluydu , hepsi gayet güzel eğitti ve konuşturabildi , en azından hırçın özelliklere sahip değiller.Ayrıca fiyat olarakta cazip olduğu için en ideal eğitim kuşu Çekoslavak cinsi diyebilirim.

  Ama benim param var :) göz zevkimede uysun derseniz show yavrularıda bir başka güzel oluyor ve istedikten sonra eğitebilirsiniz.

  Şunu unutmayın herşeyin başı ilgi alakadır.Cins ırk hiç farketmez , dişi konuşmaz alışmaz denir hepimiz söyleriz ama erkek diye alıp dişi çıkınca ve alıştıkları için kuştan vazgeçemeyen ve gayet güzel eğiten birçok arkadaşım var.Demek isteğim siz ilgi ve alakanızı eksik etmediğiniz sürece , yerli , çek , jumbo farketmez.

  Herkeze Keyifli Bol Sohbetli Forumlar Dilerim.

  Saygı ve Sevgilerimle..
   

Sayfayı Paylaş