Karadeniz Pet

Kafes kemirme sorunu

emrullah6934

Yeni Üye
Cümleten Selamun Aleyküm Akşamınız Hayrolsun.Benim 11 aylık bir erkek kuşum var sürekli kafesi kemiriyor hatta kemirdigi yer cok pis kokuyor (agzi koktugu icindir).kafeste gaga taşı da var ama yine de kemiriyor yaninda 2-3 gun once dişi kuş aldım Çok şükür bi kavgaları yok bir baktım ki dişi kuşta kemiriyor.Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor?,yada yaşlarından ötürü normalmidir?.Teşekkür ederim üstadlarımızdan yardım bekliyorum

strese girmiş gibi. arada salın uçsun bakalım bi. tekrar yapıcak mı görmüş olursunuz

Yazının başında hemen belirtelim ki muhabbet kuşunun kafesin tellerini kemirmesi son derece olağan bir durumdur.

Özellikle boyalı kafeslerde kafes tellerine olan ilgi boyayı kemirmeye kadar ilerleyebilmektedir.

Muhabbet kuşlarının bu davranışı bazı eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Eğer kafesinizde gaga taşı, mineral bloğu veya mürekkep balığı kemiği yoksa bunlardan birini veya bir kaçını biran önce edinip kafesinizi zenginleştirmelisiniz. Bu sayede kuşlarınız hem kalsiyum, mineral vb ihtiyaçlarını karşılayacaklar hem de gagalarını törpülemiş olacaklardır.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığınızda muhabbet kuşunuzun kafesi kemirme davranışını sonlandırması muhtemeldir.

Öncelikle cok tesekkür ederim zaman ayırdığinizdan dolayı kafeste gaga tası var.Stresten olabilir gibi kuşu pek salmamaya başladım.Önerileriniz nelerdir

Kafesde tahta tünekde bulunsun plastik kullanmayın.

Zararsız Ağaçlar:

- Akasya
- Elma (halen tartışılmakta ancak zararlı bir etkisi görülmedi şimdiye kadar)
- Aylandız ağacı
- Badem ağacı (büyük papağanların kemirmesi için çok uygundur)
- Akçaağaç (kızıl ağaç
- Dişbudak ağacı
- Titrek kavak (toz ağacı)
- Bambu
- Sarıçalı (dikenüzümü)
- Huş ağacı
- Kayın ağacı (gürgen)
- Turunçgiller (limon, portakal, mandalina vs.)
- Kavak (muhabbet dahil, her tür papağan için ideal bir tünek ve oyuncak malzemesidir)
- Yabanelması
- Hurma ağacı
- Karağaç
- İğde ağacı
- İncir ağacı (ideal bir tünek malzemesidir)
- Üzüm ağacı (küçük papağanlar için idealdir)
- Köknar
- Çitlembik
- Alıç (akdiken)
- Karaçam
- Leylak
- Kocayemiş ağacı
- Manolya
- Dut ağacı (papağanlar için ideal bir tünek malzemesidir)
- Fındık
- Palmiye
- Armut ağacı
- Ananas
- Gül ağacı (dikenli verilmemeli)
- Zeytin ağacı
- Salkımsöğüt (iyi bir oyuncak malzemesi)
- Kauçuk ağacı
- Ladin ağacı
- Çilek ağacı
- Çınar
- Çam
- Şemsiye ağacı
- Kızılcık
- Ceviz (kara ceviz hariç)

hocam ilk aldığım ay kalamar kemiği dahil herşey vardı bende. önce sizinki gibi kafesi kemirmeye başladı sonra kafasını yemliğin basamaklığına sıkıştırıp sağa sola sallayarak kesmeye çalışır gibi davranışlarda bulundu. nedendir diye düşünüp bi salayım bakalım dedim. şimdi 2 senedir dışarıda sadece kafese yem su ve uyku için giriyo. hatta banyoya bile beraber giriyoruz ben sakal traşı olurken hep diğer kolumda durur :) kahvaltı yaparken bile aynı tabaktan yeriz

Kafeste 1 plastik ve 1 tahta tünek var plastiği kaldırmalımiyım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:26 -->-> Daha önceki mesaj 21:25 --

MaşAllah hocam Allah nazardan korusun

Kafeste 1 plastik ve 1 tahta tünek var plastiği kaldırmalımiyım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:26 -->-> Daha önceki mesaj 21:25 --

MaşAllah hocam Allah nazardan korusun

plastik olan şeyleri kaldır

Kafesde tahta tünekde bulunsun plastik kullanmayın.

Zararsız Ağaçlar:

- Akasya
- Elma (halen tartışılmakta ancak zararlı bir etkisi görülmedi şimdiye kadar)
- Aylandız ağacı
- Badem ağacı (büyük papağanların kemirmesi için çok uygundur)
- Akçaağaç (kızıl ağaç
- Dişbudak ağacı
- Titrek kavak (toz ağacı)
- Bambu
- Sarıçalı (dikenüzümü)
- Huş ağacı
- Kayın ağacı (gürgen)
- Turunçgiller (limon, portakal, mandalina vs.)
- Kavak (muhabbet dahil, her tür papağan için ideal bir tünek ve oyuncak malzemesidir)
- Yabanelması
- Hurma ağacı
- Karağaç
- İğde ağacı
- İncir ağacı (ideal bir tünek malzemesidir)
- Üzüm ağacı (küçük papağanlar için idealdir)
- Köknar
- Çitlembik
- Alıç (akdiken)
- Karaçam
- Leylak
- Kocayemiş ağacı
- Manolya
- Dut ağacı (papağanlar için ideal bir tünek malzemesidir)
- Fındık
- Palmiye
- Armut ağacı
- Ananas
- Gül ağacı (dikenli verilmemeli)
- Zeytin ağacı
- Salkımsöğüt (iyi bir oyuncak malzemesi)
- Kauçuk ağacı
- Ladin ağacı
- Çilek ağacı
- Çınar
- Çam
- Şemsiye ağacı
- Kızılcık
- Ceviz (kara ceviz hariç)

hocam, ben kafesi aldığım sıra kafesin kendisinde vardı tahta tünek. dediğim gibi bildiğin tahta. bunun hangi cins ağaç olduğunu nerden bilebilirim fotoğraf çekip atayım mı bilirmisin ?

Geri