Karadeniz Pet

Kafes temizliğimi nasıl yapıyorum?

modernmabuse

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar, kafes temizliğim konusunda bilgi vermek istedim. İlk olarak malzemeleri saymak istiyorum:

1. Kağıt rulo havlu.
2. Islak mendil.
3. Çöp torbası.
4. Vitaminler, Mineraller (Sera Mineral Plus, Deep Multivitamin, Avisol B)
5. Yem
6. Marketten alınan su.

Kafes temizliğini iki günde bir gerçekleştiriyorum. İki kuşum maşallah fabrika gibi üretiyorlar :)

Şimdi öncelikle kuşlarımı salıyorum. Kafeste iken tedirgin olabiliyorlar. Önce çöp poşetini açıp hazırlıyorum. Kafesin altlığındaki pislikleri ve yem artıklarını poşete dolduruyorum. Ardından ıslak mendil ile kafesin tabanını, ızgarayı birkaç kez siliyorum. Ardından kağıt havlu ile duruyorum. Kağıt havlu ile kafes tepsisini kapatıp üzerine ızgarayı koyuyorum.

Ardından tünekleri, salıncakları, kafesin tellerini ıslak mendil ile silip kağıt havlu ile kuruluyorum.

Ardından yemliğini boşaltıp taze yem koyuyorum. En üste de biraz kuş kumu serpiyorum. Marketten aldığım suyun içine vitaminlerini, minerallerini koyuyorum. Kesinlikle musluk suyu kullanmıyorum. En son olarak da tülünü geçiriyorum.

Bu 2 günde bir yaptığım bir temizlik. Bir de iki haftada bir daha kapsamlı bir temizlik yapıyorum. Tüm kafesi ve içindeki malzemeleri amonyaklı bir deterjan ile temizliyorum. Duruladıktan sonra da üzerlerine kaynar su döküyorum. Kurulayıp yerleştiyorum.

Varsa sizlerin önerileri, burada paylaşabiliriz.

Son düzenleme:
İyi duruladıktan sonra ikinci uygulamanız daha hijyenik, ıslakmendil gibi kokulu malzeme kullanmayın derim, birde kuş kumunuzu ayrıbir yemlikle verin sabit kalsın, vitamin takviyesinide sürekli vermenize gerek yoktur.

kafes temiziliğini 2 gunde bir yapmanıza gerek yok hafta bir yapsanız yeterli olur... sadece sularını 3 gunde bir degişirin ve yemlerini 2 gunde bir kontorol dedin yeterlidir...

birde amonyalı bir deterjan ürünü cok zararlıdır haberrin olsun buharı seni bile etkileyebilirken kusta kullanman ilginç

Peki teşekkürler.

evet detarjan gibi sabun gibi şeyleri kullanmayin. kagıt havu ile alt tabın daki pislikleri ve yem kırıntılarını alabilrisniz... ve bunu balkonda degil banyonuz da yaparsanız kuşlar için daha güvenli olur balkonda yapiliği zaman kaçma ihtimali olabilir...

İyice duruluyorum canım, öyle bırakmıyorum herhalde :) Balkon mu? :)

Banyo yaptırmıyorum zaten :) Konular karıştı galiba :)

Geri