Karadeniz Pet

Kafesi koyabildigim tek yer burası sizce yüksek mi ?

StayAway

Meraklı Üye
IMG_20171215_155724_HDR.jpg

Üretimhanede bu yükseklik sorun olmayabilir ama tek kuş için fazla yüksek

Üretimhanede bu yükseklik sorun olmayabilir ama tek kuş için fazla yüksek

1 aylıkken böyle koymuştum şimdi 3,5 aylık oldu genelde kuşları yüksek yere koyarsanız size karşı üstünlük taslarlar diyorlardı sanırım şimdi bu bana saldırma eğilimini anladım odada koyacak yer yokki mecbur buraya koyuyorum abi ya

Televizyonu kaldır, gereksiz bir icat :D
Ben seyretmedim için gereksiz gibi geliyor.

Televizyonu kaldır, gereksiz bir icat :D
Ben seyretmedim için gereksiz gibi geliyor.
Bana kalsa bende kaldırırım abide ufak kardeşim PS oynuyor onunla o yüzden problem olabilir bide bizim eve misafir gelirse çok ugraşırlar diye pek taraftar değilim bu kuş bana karşı çok saldırgan hiç birşey de yapmıyorum üstelik yukarda durması üstünlük anlamına mı geliyor acaba ?

Doğa kuşlarında genellikle yüksek dallarda duran kuşlar, sosyal statüsü yüksek olan kuşlardır. Bunlar da genellikle, yüksek dallarda bulunan, daha iyi olgunlaşan yemişleri yerler. Kuşlar için genel olarak yüksekte bulunmak üstünlüktür. Ama bence sizin durumunuzda, yeterince ilgi gösterilememesi, kuşun sosyalleşememesi daha muhtemel. Sosyalleşemeyen canlılar agresif, hırçın olurlar. Daha çok küçükken, yoğun çalışan dayımın, bulduğu bir köpeği beslemeye, iyileştirmeye çalışırken fazla ilgilenemediğini ve neredeyse bir hafta dışarı çıkamayan köpeğin ne kadar hırçın olduğunu görmüştüm.

Doğa kuşlarında genellikle yüksek dallarda duran kuşlar, sosyal statüsü yüksek olan kuşlardır. Bunlar da genellikle, yüksek dallarda bulunan, daha iyi olgunlaşan yemişleri yerler. Kuşlar için genel olarak yüksekte bulunmak üstünlüktür. Ama bence sizin durumunuzda, yeterince ilgi gösterilememesi, kuşun sosyalleşememesi daha muhtemel. Sosyalleşemeyen canlılar agresif, hırçın olurlar. Daha çok küçükken, yoğun çalışan dayımın, bulduğu bir köpeği beslemeye, iyileştirmeye çalışırken fazla ilgilenemediğini ve neredeyse bir hafta dışarı çıkamayan köpeğin ne kadar hırçın olduğunu görmüştüm.
Anladım abi annem alerjik olduğu için mecbur kendi odamda bakıyorum ama ise gidince mesela kendi odamın kapısını açık bırakıyorum ki sesleri duysun yabancılık çekmesin ama sanırım geç kaldım peki şimdi ben buna bi arkadas alsam durumu düzelir mi ?son olarak da şunu diyim ben bunu aldığım da 1 aylık dı o zaman da agrasif di yani sonradan olan birşey değil aldığım da da böyleydi

Bu kadar yüksekte olmasına gerek yok acizane fikrim. Karanlık bir nokta gibi duruyor, camdan gelen güneş ışığı oraya ulaşamaz sanki; fazla dipte gibi. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.
Ama koyacak başka yerim yokki usta

Ama koyacak başka yerim yokki usta
Odanın düzenini değiştirebilirsiniz kardeşim, ben zamanında çok yapmıştım :) Eğer olmaz ise, odadan dışında başka bir yere koyma şansınız yok sanırım, fakat yine değişik bir düzenleme yapabilirsiniz. Odanızı görmediğim için bilemiyorum, siz daha iyi bilirsiniz.

Odanın düzenini değiştirebilirsiniz kardeşim, ben zamanında çok yapmıştım :) Eğer olmaz ise, odadan dışında başka bir yere koyma şansınız yok sanırım, fakat yine değişik bir düzenleme yapabilirsiniz. Odanızı görmediğim için bilemiyorum, siz daha iyi bilirsiniz.
Süleyman abi TV yi kaldır dedi ama ya misafirler gelirde hayvanları rahatsız ederlerse diye düşünmeden edemiyorum kuş konusunda hiç tecrübem yok birini bulsam belki 20 30 soru sorarım

Güneş görmüyorsa bu da sıkıntı oluşturabilir. Sürekli D vitamini takviyesi yapmak yerine doğrudan güneş ışığı görmesi daha iyi olur. Ben ne agresif kuşlar gördüm, ilgi ile hepsi de Canaydın hale geliyorlar. Bir tanesi hariç, burada da konusunu açtığım ve halen cinsiyetini bilemediğim bir lutino, iki aya yakın zamandır benimle ama halen agresif ama bunun sebebi de son zamanlarda kuşlarımla yeterince ilgilenemiyor olmam diye düşünüyorum

Süleyman abi TV yi kaldır dedi ama ya misafirler gelirde hayvanları rahatsız ederlerse diye düşünmeden edemiyorum kuş konusunda hiç tecrübem yok birini bulsam belki 20 30 soru sorarım
Sorabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız.

TV'yi kaldırıp bulunduğu yere kafesi elbette koyabilirsiniz fakat ben orayı da alçak buldum. Açılabilir bir masayı, pencerenin önüne yerleştirip, kuşunuzu masanın üzerine de koyabilirsiniz. Daha iyi olacağını düşünüyorum hem doğrudan güneş ışığını alacaktır, güneşe bayılırlar. Özellikle perdeyi açtığınız zaman bir hareketlenme görürsünüz. Ayrıca misafirler her istediğini yaparlar diye bir şey oyktur, durumu izah edeceksiniz. Siz yokken gelen misafirlerde dahi kuşunuza gereksiz yaklaşımlar olmamalı; korkutulmamalı. Bir kere alıştıktan sonra zaten sıkıntı olmaz, özellikle alıştığı kişiye karşı davranışı değişmez.

Agresif de olsa, stersli de olsa; şunu söyleyeyim kardeşim, mesele sizin onu ne kadar sevdiğinize bağlı. Sürekli ilgilenmek başarı değildir, ilginizi ona hissetmeniz başarıdır. Başta bu ilgiyi hissettiği zaman isterse sizi uzun süre görmesin, ilk gördüğü an tepenizden inmeyecektir. Ben üretim yaptığım, nice agresif yumurtalayan dişiler baktım ve bakıyrum da. Bilirsiniz ki yaşı ilerlemiş olan kuşlarımızın eğitimi zordur, ısırırıyor ise ısırmasına engel olamayız fakat bu tabuyu yıktığımı dşünüyorum inşe'Allah, çünkü bir dişimden örnek vermem gerekirse; ısırıyordu ve şu an ısırmıyor ve kendini kaşıtırmak en sevdiği şey. Yumurtaları var düzenli yavru veriyor bu dişi.

Eğitim için bu konuya bakabilirsiniz: http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi-sakuram.62746/
Bakımı için yine bu konuya bakabilirsiniz: http://www.muhabbetkusu.com.tr/search/search

Son düzenleme:
Geri