Karadeniz Pet

kakası kurumuş çok ciddi :(

• Konbuyu başlatan onurdondu1
  • Başlangıç tarihi
O

onurdondu1

Guest
2-3 gün önce kuşum isaldi yemine nişasta koydum birinin önerisiyle düzeldi bugün dikkatimi çekti sürekli poposunu temizliyordu elime aldım zorda olsa baktım aşırı derecede kuruma var ve elime 3-4 top kaka geldi daha temizleyemedim çok kötü görünüyor bir kaç tüyüde gitti temizlemeye çalışırken ne yapacağım ev biraz soğuk :(

Muhabbet kuşları hassas hayvanlar hocam, bazı kişiler kuşların üşüyüp/donmayacağını zannederler fakat yanılırlar. Hassas hayvanlar grubuna giriyor muhabbet kuşları, eğer kuşun kaldığı oda çok soğuk ise bence ısıtmaya bakın derim. Geçmiş olsun, umarım düzelir kuşunuz.

Muhabbet kuşları hassas hayvanlar hocam, bazı kişiler kuşların üşüyüp/donmayacağını zannederler fakat yanılırlar. Hassas hayvanlar grubuna giriyor muhabbet kuşları, eğer kuşun kaldığı oda çok soğuk ise bence ısıtmaya bakın derim. Geçmiş olsun, umarım düzelir kuşunuz.

havalar yarından itibaren ısınıyorda kafesin üstüne birşey örtsem kuşa zararı olurmu akşamları?
birde zamanla geçermi yoksa bir şeyler yapmam gerekirmi?

havalar yarından itibaren ısınıyorda kafesin üstüne birşey örtsem kuşa zararı olurmu akşamları?
birde zamanla geçermi yoksa bir şeyler yapmam gerekirmi?

Kuşun üzerine bende akşamları yatmadan önce birşeyler örtüyorum fakat sabah erken saatte ötmesin diye :) Herhangi bir zararı olmaz birşey örtmenin.

Nişasta yerine keşke ishal olduğunda suluğuna az miktarda kahve veya haşlanmış patates verseydiniz daha faydalı olurdu. Eğer nişastayı çok kaçırmış ise bu durum normal olabilir, herhangi bir tedavide bulunmayın şimdilik. Ben ilaçların şahsen ismini falan bilmiyorum buna göre bir ilaç olursa forumda bilen üyelerimiz yardımcı olacaktır, tekrar geçmiş olsun.

Kabızlık varsa.
KABIZLIK:
Belirtileri: Dışkı bırakmada azalma, kuşta genel bir hareketsizlik, yeme karşı isteksizlik, tüylerde kabarma ve çok katı dışkı ile tanınır.

Nedenleri: Muhabbetkuşlarının temel besinini taneli bitkiler ve çeşitli tohumlar oluşturur. Bununla birlikte bu kuşlar aynı oranda olmasa bile yeşillik ve taze meyveye de gereksinme duyarlar. Onların bu gereksinmesi yeteri oranda karşılanmadığı zaman, besin ve sindirim dengeleri bozulur. Her iki düzeyde de çeşitli sakıncalar ortaya çıkar. İşte bunlardan biri de kabızlıktır.

Önlenmesi: Aşırı kabızlık durumlarında kuşun gagası açılarak, bir iki damla zeytinyağı damlatılır. Eğer bu önlem işe yaramıyorsa küçük bir tüy parçası hintyağına veya saf zeytinyağına batırılıp kuşun anüsüne dikkatlice sokularak lavman yapılır. Bu arada, yeşilliklerin verilmesinin alışkanlık haline getirilmesinde zorunluluk vardır.

Aşırı olmayan durumlarda, kuşşurubu tek başına kabızlığı giderici bir etkendir. Bundan başka kabızlığa karşı bir önlem olarak, kabızlık çeken kuşların sularına, her gün tazelemek koşuluyla bir kaşık karbonat konulabilir.

Soğuksa eviniz kafes elbisesi giydirin kafese ve geceleri üstünü örtün böylece üşümeleri geçecektir.ayrıca banyo yapıyorlarsa ıslak kalmalarına izin vermeyin daha kötü olabilir.sebze meyve yedirin c vitamini bol alırlarsa vücutları daha dayanıklı olur çünkü muhabbet kuşlarının bünyesi c vitaminini üretmiyor maalesef.

Kabız olduğunu düşünüyorsanız dikkatli bir şekilde yeşillik verin. Yalnız çok yerse bu seferde ishal olabilir.

Poposunda kurumuş dışkı kalıyorsa.Dışkıyı temizledikden sonra poposuna yağ sür dışkı çıkarmasına yardımcı olur.

kakasını yaptı ama kuru gibi görünüyor krem sürdüm kıçına iyi gelir inşalla

Geri