Karadeniz Pet

Kardeş kuşlar eş tutar mı?

SibelAtam

Meraklı Üye
Merhaba,
Aynı kuluçkadan veya farklı zamandaki kuluçkalardan çıkmış, kardeş olan dişi ve erkek kuşlar birbiriyle eş tutarlar mı? tutarlarsa, bunun genetik sakıncaları olur mu? Bu konuda bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?

tutar bi skıntı olmaz çok nadirde olsa aynı kuluçkadaki kardşlerde franc molt hastalığı görülüyor mümkünse vurmayın birbirlerine ama dediğim gibi vursanızda bir skıntı olucağını pek düşünmüyorum ki zamanında vurup yavru aldığımı hatırlıyorum.

Kuşlar ergenliğe ulaştığında kardeş,anne,baba ayırımı yapmazlar. Ticari kaygısı olmayan hobicilerin en azından etik olarak aynı kuluçkadaki kardeşleri ayırmaları tavsiye ediliyor.

normalde eş tutarlar. hatta eş tutması daha kolay olur. ama soy ağacındaki genetik daralma yüzünden hastalık olasılığı artar ve renk çeşitliliği azalır. tavsiyeler eşleştirilmemesi yönündedir.

anladım. ürettiğim yavruları eş olarak çift almak isteyenler için bu bilgiyi edinmek istemiştim. soranlar oluyor da. ben de açıkçası kardeşleri eşleştirmemek taraftarıyım. elimde 2 çiftim var. biri yavruladı, diğerinin daha yuva koymaya bir ayı var. o zaman bir ondan bir bundan eşleştirerek veririm. çok teşekkürler.

Tutar fakat [MENTION=6541]deniz kom[/MENTION]'un dediği gibi genetik daralma yüzünden hastalık olasılığı artar ve renk çeşitliliği azalır.

Geri