Karadeniz Pet

Kızışma ve kavga problemi

Murat Karakoç

Meraklı Üye
Merhaba,
Dişi kuşumda kızışmama problemi var. Mama veriyorum. Nijer kullanıyorum. Rahatsız etmemeye özen gösteriyorum. Fakat herhangi bir sonuç alamadım henüz. Erkeği yanına yaklaştırmıyor pek. Kafeste tek tünek var. Gaga atıyor üzerine yürüyor erkeği kovuyor. Dışarıdayken erkek nereye tünerse orada onu rahatsız ediyor. Dişi boyut olarak erkekten iri. İkisinide jumbo kırığı diye almıştım. Biraz daha bekleyip beklememek arasında kararsız kaldım.
Erkek 1 yaşında jumbo kırığı
39816

Dişi 9 aylık jumbo kırığı. Hiç kızışmadı.Son hali bu cerenin
39817

Aşağıdaki fotoğraf 2 ay önceki hali
39818

Kanatacak kadar şiddetli değilde rahat vermiyor erkeğe. Ne yapmalıyım çözemedim. Kızışma aşamasına nasıl getirebilirim çözemedim. Ceresi mavi beyazlı şuan

Dişi jumbo kırması değil jumbo. Kafeslerini ayırın bir müddet bence. Aynı odada fakat farklı kafeste olsunlar. Sonra tekrardan birleştirip gözlemleyin. Kanlı kavga asla olmamalı.

Teşekkür ederim. İkisinide farklı üreticiden aldım jumbo kırığı diye. Erkek olanı zaten hayatta değiştirmem çok alıştım ayrıca konuşuyor.Dişi olan aşırı ürkek ele kola gelmiyor erkek gelirse peşinden sadece. Zaten dişi ilk geldiğinde de farklı kafesteydi. Ayrı kafeslerde tutmayı da denedim. Ayırdım bir süre sonra geri koydum yine aynı. Tek denemediğim şey çiftleşme sesi dinletmedim.

Ayni durum bende de var ayni kafestelerdi iki gün rahatsiz etmedim birde baktim ki erkek kuşum zayiflamis yem yedirmiyor dişi. Ayırdım simdilik erkek pek aramiyorda dişi yanina gitmeye calisiyor. Ayni benimki gibi erkek kuşum aşırı evcil cokta guzel konusuyor dişiyi alali bir bucuk ay oluyor. Siz ne yaparsaniz bende onu yapiyim işe yararsa :)

Ayni durum bende de var ayni kafestelerdi iki gün rahatsiz etmedim birde baktim ki erkek kuşum zayiflamis yem yedirmiyor dişi. Ayırdım simdilik erkek pek aramiyorda dişi yanina gitmeye calisiyor. Ayni benimki gibi erkek kuşum aşırı evcil cokta guzel konusuyor dişiyi alali bir bucuk ay oluyor. Siz ne yaparsaniz bende onu yapiyim işe yararsa :)
Bende de sorun var. Erkek evcil ve konuşuyor. Dişi çiftleşmek için can atıyor fakat erkeğin umrunda değil. Strese girdi galiba zayıflamaya başladı. Biraz ayırdım ama hala aynı.

Evcil kuşlarda bu süreç gerçekten zor sadece sabır..

Evcil kuşlar muhtemelen eğitmek için uzun bir süre yanınızdaydı.. Size alıştığı ve uzun süredir Kuş görmediği için Bu dönem çok zorlayabilir ama olmaz diyebirşey yok..

Bende durum şöyle dişiyi aldığımda küçük diye yanına koymadım. Zaten dışarıya ikisini aynı anda çıkarıyordum. Dişi 4-5 aylık olduktan sonra erkeğin kafese aldım.

ben oğluma kıyamadığımdan ayrı kafeste olmadığından hırçın dişiyi verdim 4 aylık dişi aldım oğlum iyi davranıyor kız da hazır olnca olurlar diye bekliyorum

ben oğluma kıyamadığımdan ayrı kafeste olmadığından hırçın dişiyi verdim 4 aylık dişi aldım oğlum iyi davranıyor kız da hazır olnca olurlar diye bekliyorum
Küçük alirsam hirpalar diye büyük almistim bende. Bilmiyorum valla ayırdım kafesleri üst üste koydum birbirlerini görmüyorlar. Birbirleri pekte umursamiyorlar disardan gelen kuş seslerine ötüyorlar. Bir süre daha böyle kalsın olmazsa dişiyi degistiririm. Gerci elede alışmıştı bu yaşında yapacak bisey yok.

Küçük alirsam hirpalar diye büyük almistim bende. Bilmiyorum valla ayırdım kafesleri üst üste koydum birbirlerini görmüyorlar. Birbirleri pekte umursamiyorlar disardan gelen kuş seslerine ötüyorlar. Bir süre daha böyle kalsın olmazsa dişiyi degistiririm. Gerci elede alışmıştı bu yaşında yapacak bisey yok.
dişi baskınlık sağladıysa o iş olmaz ayırsanız bile... erkek muhabbetler daha merhametlidir yavru dişi alırsanız incitmez

dişi baskınlık sağladıysa o iş olmaz ayırsanız bile... erkek muhabbetler daha merhametlidir yavru dişi alırsanız incitmez
dedim ve bugün değiştirdim dişiyi. yeni dişi için 8 9 aylık dedi ama bilemiyorum gözleri bir acayip gözlerindeki iristens onra gelen beyazlık varya yaşını belli eden ondan sonra tekrar siyah gelmiş. açıklama saçma ama yarın fotoğrafını atarım :D

dedim ve bugün değiştirdim dişiyi. yeni dişi için 8 9 aylık dedi ama bilemiyorum gözleri bir acayip gözlerindeki iristens onra gelen beyazlık varya yaşını belli eden ondan sonra tekrar siyah gelmiş. açıklama saçma ama yarın fotoğrafını atarım :D
büyüdükçe beyazlar evet beyazı daha da fazlalaşır inşallah anlaşırlar.. :)

bu nası kuş böyle makyaj mı yaptınız :D