Karadeniz Pet

Kümesde bit var yardım

mücahitejderha

Meraklı Üye
Kuluckadaki kuşum öldü papağanımın 3 yavrusu öldü vs toplam 10 a yakin kuşum öldü bit oldugunu geç fark ettim malesef ki kuşlarikin 5 6 taneside şuan kuluçkada ve bisey yapamiyorum sadece sprey sıktım ama pek faydası olmadı ne yapmamı önerirsiniz ve bide sultan papağanlarimin yavrularindada bit var bugün gördüm 15 20 günlük ne yapmaliyim???
İlaç önerenler oldu ensesine 1 damla sıkıyormussun sadece ondan almış olsam ensesine damlatsam papaganlar birbirini kaşırken zararı olur mu
Ve yavruların ensesine damlatsam sorun olur mu??

Geçmiş olsun. Vilmectin almalısın. Ense tüylerini aralayıp derisine 1-2 damla o kadar.
12 günlükten Büyük yavruya da damlatabilirsin 1 tane.
2 gün sonra tekrar 2 gün sonra tekrar.. 5-6 tur böyle yaptınmı bitten eser kalmaz kuşlarda.
Kafesleri ve tüm ekipmanı sıcak suyla yıkayıp işi bitireceksin.
Bu vilmectini 3-4 ayda bir kez 1er damla koruyucu olarak kullanabilirsin. Ayrıca dışardan gelen kuşu da mutlaka ilaçlamalısın. Temizliğe de önem verirsen bit neyin oluşmaz.

Geçmiş olsun. Vilmectin almalısın. Ense tüylerini aralayıp derisine 1-2 damla o kadar.
12 günlükten Büyük yavruya da damlatabilirsin 1 tane.
2 gün sonra tekrar 2 gün sonra tekrar.. 5-6 tur böyle yaptınmı bitten eser kalmaz kuşlarda.
Kafesleri ve tüm ekipmanı sıcak suyla yıkayıp işi bitireceksin.
Bu vilmectini 3-4 ayda bir kez 1er damla koruyucu olarak kullanabilirsin. Ayrıca dışardan gelen kuşu da mutlaka ilaçlamalısın. Temizliğe de önem verirsen bit neyin oluşmaz.

Cevabın için teşekür ederim levent abi
Birşey daha sormak istiyorum
Papağanlar muhabbetler birbirini kaşırken sorun olur mu damlattıktan sonra

Kaşısınlar.. Problem yok. :)

Kimi arkadaşlar iç parazit için suyuna ekliyorlar belli bir oranda. Ben yapmadım hiç tavsiye de etmiyorum. Bu ilaç aslında köpek, kedi, küçükbaş büyük baş hayvanların deri altına enjekte ediliyor.

Son düzenleme:
Levent ağabey yetişmiş ben de vilmectin kullanıyorum ve çok memnunum

@Levetm ACAR abi ben meşgur başının belası.
Abi bu vilmectim damlayı bit olmadan da kullannilirmiyiz?
Bit yok ise ne kadar aralıkta kullanmalıyız?
Ve bit şu an yok ama olmamasına ne kadar bir katkı sağlar.

Etkin madde Ivermectin dir. aldiginiz ilacin etkin maddesi olan Ivermectinin 0.1% olmasina dikkat edin.
0.1% Ivermectin iceren ilac kuslarda her 50 gram vucut agirligi icin 1 damla olacak sekilde kullaniliyor. Muhabbet kuslarinin da ortalama agirligi 50 gr civari oldugu icin bir damla yeterli.
Ensede ki tuyu aralayip etine bir damla damlatiyorum.
Kuslarim da parazit olsun olmasin her 6 ayda bir enselerine birer damla damlatiyorum koruma amacli.
Ilacin kapagi acildiktan sonra 3 ay icinde kullanilmasi oneriliyor.

0.5% olanlar buyuk papaganlar,ve tavuklar icin,
1% olanlar at ve sigirlar icin kullaniliyor.

Etkin madde Ivermectin dir. aldiginiz ilacin etkin maddesi olan Ivermectinin 0.1% olmasina dikkat edin.
0.1% Ivermectin iceren ilac kuslarda her 50 gram vucut agirligi icin 1 damla olacak sekilde kullaniliyor. Muhabbet kuslarinin da ortalama agirligi 50 gr civari oldugu icin bir damla yeterli.
Kuslarim da parazit olsun olmasin her 6 ayda bir enselerine birer damla damlatiyorum koruma amacli.

Nereden temin edebiliriz acaba. Her petshopda bulabilirmiyiz.

Internette arastirinca Turkiye de Vilsan diye bir firma cikiyor, isterseniz telefon edip bir sorun.
Burada satilanlarin uzerinde etkin maddenin yuzdesi yazar herhangi bir yanlisliga sebebiyet vermemek icin.

Vilmectini hayvan ilaçları satan yerlerde bulabilirsiniz.
Hayvan ilaçları satan yer bilmiyorsanız, bir eczaneye sorun. Ecza deposuna sorup öğrenirler.
İMÇ'nin orda Akyolkardeşlerde olması lazım. Bizzat gitmek gerekiyor. Satışı yasak diğer dükkanlarda. Fuar olduğunda malzeme satışı da oluyor. Ben oradan alıyorum. Ayrıca Vilmectinin kapağı yok. İğne şişesi içinde. Ağzında lastik conta var. Enjektörle çekiyorsun ilacı. Son kullanma tarihine kadar kullanılır.

Vilsanın ürününde 1ml de 10 mg ivermectin var diyor.Sizce bu ürün kuşlar için uygun olmuyor mu?Teşekkürler.

Vilsanın ürününde 1ml de 10 mg ivermectin var diyor.Sizce bu ürün kuşlar için uygun olmuyor mu?Teşekkürler.
Vilsan'in sitesine baktim 1 ml de 10 mg ivermectin iceren ilac sigirlar icin.
Levent Beyin dedigi gibi Akyol Kardeslere veya hayvan ilaclari satan yerlere sormanizda fayda var.

Son düzenleme:
Geri