Karadeniz Pet

kuş kumu hakkında

goştik

Meraklı Üye
petshoptan fizzy marka kuş kumu aldım içinde farklı parçalar var iyimi bu sizce bundan önce myyem diye bir kuşkumu kullanıyordum ama büyük oranda beyaz ince kumlar vardı bunda grit yazıyor.

bazı parçalar sivri uçlu keskin gibi görünüyor bunları yutarken zarar görmezmi?

Kus kumu kullanmıyorum.Kuslarda herhangi bir soruna rastlamadım.Sizede tavsiye etmem.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuş kumu çok göreceli bir durum sanırım. Bir kısım kuş kumu gereksiz diyor , diğer kısım ise kuş kumu olmadan olmaz diyor. Benim kuşumu aldığım yer haftada bir kez 1 çay kaşığı kadar mutlaka ver yoksa kursağı şişer demişti. Veriyorum ama tedirginim.

Kac zaman oldu.Biryeri şişmedi kuşlarımın :)

Gereksizden ziyade kuş kumu zararlı.Daha öncede forumda tartışmaları yaşandı.Sonuç yine %50-%50 çıkmıştı kullanın kullanmayın olayında.Kuşa meyve-sebze veriyorsanız kuş kumunun k sine bile ihtiyacınız olmaz.Kum tüketimi kıtlıkta olan,vitamin-mineral eksikligi olan kuşlarda görülen davranış.

Bu ürün kuş kumu değil daha iyisi Girt.Kuşlar hiç bir zaman bu parçaları bütün yutmazlar,gagaları ile kırarak yutarlar.Hem gagalarını törpülerler hem de sindirim kolaylı için küçük parçalar halinde yutarlar.Unutmamak gerek kuşlar oldukça zeki canlılardır.Kendilerine zarar verecek şekilde hiç bir şeyi yutmazlar.

Bu ürün kuş kumu değil daha iyisi Girt.Kuşlar hiç bir zaman bu parçaları bütün yutmazlar,gagaları ile kırarak yutarlar.Hem gagalarını törpülerler hem de sindirim kolaylı için küçük parçalar halinde yutarlar.Unutmamak gerek kuşlar oldukça zeki canlılardır.Kendilerine zarar verecek şekilde hiç bir şeyi yutmazlar.
Emin misiniz...Tahta,ip yiyor kuşlar,çok rastladım :)

Emin misiniz...Tahta,ip yiyor kuşlar,çok rastladım :)

Tahta yemesi normal zaten doğada ağaç dallarını kemirerek tüketiyorlar.Tabii biz önüne zaralı ağaç dalarını koyarsak bu onun için zararlı mı yararlı mı olduğunu bilemezler.Zaten bu tür konuları bilseler insan gibi düşünürler.
Kendir (Kenevir)ipi yiyorlarsa bununda zararı yoktur çünkü doğal elyaf.Fakat Naylon veya polyester gibi yapay elyaflar, kuşlar için çok sakıncalı.Maalesef bazı kuşlar psikolojik rahatsızda olabiliyorlar.

Asıl konumuza gelelim.Benim demek istediğim şuydu kuşlar yemlerin kabuklarını kırarak içlerini yiyorlarsa.Kumu veya Griti de yuta bilecek şekilde kırarak yutuyorlar...Birde Tavuk ,kaz,ördek gibi kümes hayvanları bazen hiç olmadık şeyleri yutmaya çalışırken öle biliyorlar.Kiremit parçası,çakıl taşı gibi.Belki bunları keçilerden öğrenmişlerdir.:D:D