Karadeniz Pet

Kuş kumu ne işe yarıyor

• Konbuyu başlatan Eray Akyürek
  • Başlangıç tarihi
E

Eray Akyürek

Guest
Arkadaşlar benim kuşumun gövdesinde birşey vardı bana kuş kumu tavsiye ettiler ne işe yarıyor nasıl kullanılıyo bana kısa bir bilgi verebilirmisiniz?

Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta, salgıların etkisiyle yumuşayan besinler taşlığa geçer. Taşlık, kuş tarafından yutulan besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kasılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar.

[Ç]alıntı.

Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta, salgıların etkisiyle yumuşayan besinler taşlığa geçer. Taşlık, kuş tarafından yutulan besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kasılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar.

[Ç]alıntı.

Kuş kumunu nereye koyacağız? yemle beraber mi sadece kumu mu koyacaz?

kafesinizde ikinci bir yemlik var ise o yemliğe koyabilirsiniz...kuşlar ihtiyaç duydukları zaman yerler...

Eray Bey büyük harfle yazı yazmak yasak internet ortamında dikkat etmekte fayda var..
Zaten konu açmıssınız ayrı olarak tekrar burada sormanıza gerek yok.

Geri