Karadeniz Pet

kuş kumu neye yarar?

• Konbuyu başlatan emrekbra
  • Başlangıç tarihi
E

emrekbra

Guest
aradaşlar merhaba birde şunu öğrenmek istiyorum,bu kuş kumu nedir neye yarar bilgilendirir misiniz?

Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta,salgıların etkisiyle yumuşayan besinlertaşlığa geçer. Taşlık,kuş tarafından yutulan
besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kasılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla
aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş
olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
muhabbet kuşlarının bizler gibi mide asitleri yok diye biliyorum. yedikleri tohumları kursak ve taşlıklarında öğütürler. bunun için de kum yutmaya ihtiyaçları vardır. doğada tohumla beslenen birçok kuş da küçük taş ve kum vs. yutarlar. kum onların sindirimlerine yardımcı olur.

Cok ama cok yararli bisey kum.yalniz mamasina degl ayrı kaba koyarsaniz daha iyi sonuc alirsiniz.cunku yeme karıstirldiginda dibe cökuyor ve kuş faydalanamiyor,ayrica yemle birlikte çòpe gidiyor.ama ayri kaba koydugumuzda kendi ihtiyaci oldugunda yiyor ve haftalarca kafeste durabiliyor,bayatlama sıkıntısı yok yani.

kusum sürekli kum yiyor peki bunun zararı var mdıır mama kabıyla kafese asılı duruyor kuslar sürekli yiyorlar zararı olur mu?

kusum sürekli kum yiyor peki bunun zararı var mdıır mama kabıyla kafese asılı duruyor kuslar sürekli yiyorlar zararı olur mu?

Güzel kardeşim sen yukarıda yazılanları okumuyorsun sanırım kuşun ihtiyacından fazla istesede yemezler çünkü ne yediklerini ve ne için yediklerini biliyorlar kuşlara mama yem v.s verirken dikkatlice izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız

ama yemden cok yiyorlar güzel kardesim bende korktum bi şey olmasın sonra

yer gibi görünüp boşaltıyorda olabilirler benim zilli var o özellikle oyun amaçlı yapıyor sende kuşları dikkatle ve sezsiz izlersen fakedebilirsin yiyor sanıyorsun ama agsını doldurup tünekte yada yerde bir tarafa saçıyordur

yer gibi görünüp boşaltıyorda olabilirler benim zilli var o özellikle oyun amaçlı yapıyor sende kuşları dikkatle ve sezsiz izlersen fakedebilirsin yiyor sanıyorsun ama agsını doldurup tünekte yada yerde bir tarafa saçıyordur

Benim çiftlerden biride aynısını yapıyor dolduruyor ağzına yere atıyor kuma bir garezi mi var çözemedim iyilik yaramıyor bazı hayvanlara :D

yiyorsada zararı yok dimi nede olsa peki kuslar bu kumu yedikten sonra eritip sindirebiliyor mu yoksa atıyor mu zamanla yenisine ihtiyac duyunca

bende daha önce hint bülbülü beslerken kuş kumunu eksik etmezdim ve en az yem kadar tüketirlerdi kumun şöyle bir yararı var kuşlarda sindirim sistemine yardımcı oluyor ve yemi öğütmesini sağlıyor diye biliyorum ve tabiki dışkıyla beraber atılıyor ama muhabbet kuşları okadar tüketmiyor gördüğüm kadarıyla.

Geri