Karadeniz Pet

Kuşlar ve Klor

Kalolumbo

Yeni Üye
Merhaba Sevgili Hobidaşlar;
Kuşlara klorlu çeşme suyu vermenin bir zararı var mı, ben onu öğrenmek istiyorum.
Çünkü; Ben, kuşlarımın suyunu her gün değiştiririm ve eğer içme suyu (Damacana su) Kullanırsam buna cep dayanmaz. :D
Ne yapabilirim?
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim ... :eek:

Çeşme suyunda aklınıza dahi gelmiycek parazitler mikroplar bulunuyor. Kendibize de sevdiğiniz canlılara da mümkün oldukça içirmeyin onu. :) klor olsa tek problem yine iyi ama söz konusu lağım sularının karışması oluyor çoğu zaman. Zaten Levent abi cok güzel bi hesapla da açıklamış maddi kısmı. :)

damacanalarda da çok temiz diyemeyiz.onların analizlerinde de e-coli ve koliform bakterilere rastlanabiliyor.eğer içme suyunuz arıtım tesisinden geçip klorlanarak şebekeye verilen bir suysa bence şebeke suyu kullanın.biz trabzonda çeşme suyu içiyoruz.çünkü arıtımdan geçen kaynağı temiz klolanan bir su.eğer sizin şebeke suyu bu şartları taşımıyorsa hazır su kullanabilirsiniz.

Levent abinin dediği doğru,
ama o 380 gün boyunca su taze kalacak mı?
bide o var...

merhaba arkadaşlar
Profesyonel bir kuşçu olarak konuşuyorum. Kuşlarınıza çeşme suyu verin, sadece ilaç verirken damacana su kullanın. Çünkü çeşmesuyunda klor vardır klor mikrop kırıcıdır. normal zamanda faydası vardır. Sadece tesisatınız eskiyse ona dikkat edin paslı su vermeyin, su biraz boşa aksın sonra doldurun.
Hareketli suyu herzaman daha iyidir. Bu arada size de bir tavsiye veriyim suyunuzu dolduruken bardağınızla sürahinin mesafesini uzatın bu sayede kalitesi oksijen oranı bir parça daha artacaktır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:20 -->-> Daha önceki mesaj 15:09 --

Doğadaki hayvanlar hareketli su dururken hiçbir zaman durgun göl gibi sudan su içmezler. Hayvanlar dünya ya gelirken allah tarafından programlanmıştır. Binlerce otun arasından zehirsizini seçip yerler, mümkünse duran sudan içmezler, gökyüzünü ilk kez gören daha yuvasından çıkmamış bir güvercin yavrusu havada onlarca martı,karga,kırlangıç gibi kuşlar varken şahin gördüğünde gözlerini üzerinden ayırmaz! Helikopter,uçak geçsin bakmaz!

Suyu 10-15 saniye akıtsam birşey olmaz diye düşünüyorum. Bir de, suda pas olduğunu nasıl anlayacağız ki?

istanbulda şu an ben musluktan su içemiyorum içmediğim suyuda kuşlarıma vermem 5 lt su 1.5 tl alıp hem kendim hem kuşlara fazlasıyla yetiyor .

Diyarbakır'da ben çeşme suyu içiyorum ve kuşalara da çeşme suyu veriyorum 1 senedir bi zararını görmedim ama yinde paslı su nasıl anlaşılır onu hala anlamadım. Bi yardım etseniz?

ben babaannemgilde arıtılmış su oluyor 5lt şişeye doldurup kullanıyorum

Geri