Karadeniz Pet

kuşlarımın ikisi de hasta mı

yasemin5

Meraklı Üye
bir haftayı aşkın süredir erkek kuşum ishaldi. buraya da bununla ilgili konu açmıştım. veterinere giderek antibiyotik tedavisine başladık bir hafta boyunca kullandık. biraz biraz düzelme olsa da tam anlamıyla bitmedi. halen sıvı dışkılar yapıyor. yem olarak aspur verdik ama yemedi o yüzden kendi yemi ve arada mama verildi sırf aç kalmasın diye. şimdi ise diğer kuşum da sıvı dışkılar yapıyor. ikisinin kafesi en başından beri ayrıydı bulaşma ihtimali yok kafesleri bile birbirinden uzaktaydı. onun da yemi kaliteli muhabbet kuşu yemi ve hareketlerinde sıkıntı yoktu. ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun ben şehir dışındayım o yüzden ailem bakıyor ve ben uzaktan yardımcı olmaya çalışıyorum. ikisinin de dışkı fotoğraflarını ekleyeceğim lütfen yardımcı olun tavsiyeleriniz çok önemli. (pecetenin yırtık olduğu yeni sıvı dışkı yapan kuşum, diğeri bir haftayı aşkın ishal olan)

Ekli dosyalar

• IMG-20220301-WA0023.jpg
    IMG-20220301-WA0023.jpg
    160 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG-20220301-WA0022.jpg
    IMG-20220301-WA0022.jpg
    169.9 KB · Görüntüleme: 23
bir haftayı aşkın süredir erkek kuşum ishaldi. buraya da bununla ilgili konu açmıştım. veterinere giderek antibiyotik tedavisine başladık bir hafta boyunca kullandık. biraz biraz düzelme olsa da tam anlamıyla bitmedi. halen sıvı dışkılar yapıyor. yem olarak aspur verdik ama yemedi o yüzden kendi yemi ve arada mama verildi sırf aç kalmasın diye. şimdi ise diğer kuşum da sıvı dışkılar yapıyor. ikisinin kafesi en başından beri ayrıydı bulaşma ihtimali yok kafesleri bile birbirinden uzaktaydı. onun da yemi kaliteli muhabbet kuşu yemi ve hareketlerinde sıkıntı yoktu. ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun ben şehir dışındayım o yüzden ailem bakıyor ve ben uzaktan yardımcı olmaya çalışıyorum. ikisinin de dışkı fotoğraflarını ekleyeceğim lütfen yardımcı olun tavsiyeleriniz çok önemli. (pecetenin yırtık olduğu yeni sıvı dışkı yapan kuşum, diğeri bir haftayı aşkın ishal olan)
yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Yulaf yedirin anında kesiyor sebze veriyorsaniz kesin bol bol yulad

Merhaba cok gecmis olsun simdi nasillar?Yani 5-6 gunde iyilesmeleri gerekirdi?
Cok gecmis olsun oncelikle herseyi hergun sirkeli sicak suyla dezenfekte edin;kafes eski gozukuo pasli vb...
Sonra odanin sicakligi 26 derece de sabitleyin.Temiz icme suyunu 12 saatde bir degistirin vb...
Ilacli suyu 6-8 saatde bir degistirin mutlaka.simdide saglikliykende ayrica mama kabinda kapali kus kumu verin vb...
Beslenme olarak da iyilesene kadar kapali paketde daldari alip verin;daldari lar paketde kapali olarak tane tane olarak da olur vb...
Bu donemde meyve-sebze vb vermeyin,daldari yiyorsa yem-kraker kaldirin.iyilesene kadar daldari verin,
Kafesinde muhakkak kus kumu-kalamar kemik olsun...
Gecmis olsun bence iyilesir.
Birde bu kafes altina aslinda kus kumu serpmeli,bu havlular iyide onlarida gunde 2-3 degistirin ltfn...
Mesela kusunuzun biri hastayken digerini ayri odaya alin yada hastanin suyunu yemini verdinis ellerinisi yikayin digerine ayni elle yem-su vermein vb....
Yanlis yazdiysam silinsin ltfn mesajim Hemen?Zarar vermim benim bildim bu.
Yani nezle ve kusma vb varsa antibiotik verilirdi benim bildim?Bosuna antibiotik vermemistir umarim vet?
Ist da isenis hayvan hastanesine bi gotursenis onlarin kanatli kus vb bolumu vardi 2-3 senedir?

Hafta da bir de icme suyuna bikac damla gercek elma sirkesi ilave edin ayrica yikanma suyuna da bu parazitleri yok eder vb...
Onlem saglik olarak :) gecmis olsun 1 ay olmus yasdikdan sora farkettim de iyiler umarim canlar :)

Geri