Karadeniz Pet

Kuşum 4 aylık ve hala tüyleri çok kısa ve parlak değil

Aysenurakcvvaa

Yeni Üye
Merhaba ben 3 ay önce tepelikli bir muhabbet kuşu sahiplendim. Geldiğinde 1 aylıktı ve tüyleri çok kısaydı, çok küçüktü. Aradan 3 ay geçti ve hala tüyleri kısa. Kuşum bana alışkın ve öğrendiği kelimeler de var, bu konuda bir eksikliği yok fakat hâlâ tüyleri tam anlamıyla çıkmadı. İnternette bulduğum 4 aylık muhabbet kuşu fotoğraflarıyla uzaktan yakından alakası yok, aksine ilk geldiğinden beri sadece tüyleri çok az uzadı ve uzayan tüylerini de bazen kendisi koparıyor. Sürekli kaşınıyor ve tüylerini koparıyor, bir keresinde kanadının kanamasına neden olmuştu bunu yaparken. Bu 4 aylık bir erkek muhabbet kuşu için normal mi yoksa değil mi anlayamıyorum. Sahiplendiğimiz kuş üreticisine sorduğumuzda kardeşlerinin tüylerinin çıktığını söyledi. Ben de artık endişelenmeye başladım. Vitamin falan da veriyorum ama hâlâ böyle. Ne yapmam gerekiyor tüylerinin düzgün çıkması için? Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Kuşunuz 4 aylık olmuş, artık yavruluk tüylerini atıp daha parlak yetişkin tüylerinin çıkması gerekiyor. Bu durum kuşun genleriyle veya metabolizmasıyla alakalı olabilir. Kuşunuzun farklı açılardan çekilmiş birkaç tane fotoğrafını yüklerseniz daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.

Kuşunuz 4 aylık olmuş, artık yavruluk tüylerini atıp daha parlak yetişkin tüylerinin çıkması gerekiyor. Bu durum kuşun genleriyle veya metabolizmasıyla alakalı olabilir. Kuşunuzun farklı açılardan çekilmiş birkaç tane fotoğrafını yüklerseniz daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.
Fotoğraf atamıyorum ama görünüşünü betimlemek gerekirse tüyleri normal bir kuşa göre kısa ve aynı şekilde kanatları ve kuyruğu da öyle. Kafasındaki tüyler çok karışık ve biraz çirkin duruyor kanatlarında diğerlerinden uzun olan tüylerini kendisi çekiyor ve renkleri parlak değil, kuşum sarı-yeşil ve yanaklarındaki benekler henüz tam olarak çıkmadı.

Fotoğraf atamıyorum ama görünüşünü betimlemek gerekirse tüyleri normal bir kuşa göre kısa ve aynı şekilde kanatları ve kuyruğu da öyle. Kafasındaki tüyler çok karışık ve biraz çirkin duruyor kanatlarında diğerlerinden uzun olan tüylerini kendisi çekiyor ve renkleri parlak değil, kuşum sarı-yeşil ve yanaklarındaki benekler henüz tam olarak çıkmadı.

Fotoğraf yüklerseniz daha iyi olur, anlattıklarınıza göre kuşunuzda tüy hastalığı olabilir.

Fotoğraf yüklerseniz daha iyi olur, anlattıklarınıza göre kuşunuzda tüy hastalığı olabilir.
Google üzerinden herhangi bir siteye fotoğraf yükleyemiyorum, yarım saat beklememe rağmen yükleyemedim. Size ulaşabileceğim başka bir yöntem varsa oradan atabilirim ama dediğim gibi google üzerinden herhangi bir siteye fotoğraf yükleyemiyorum.

Google üzerinden herhangi bir siteye fotoğraf yükleyemiyorum, yarım saat beklememe rağmen yükleyemedim. Size ulaşabileceğim başka bir yöntem varsa oradan atabilirim ama dediğim gibi google üzerinden herhangi bir siteye fotoğraf yükleyemiyorum.
Profil resminiz olarak eklemeyi deneyebilirsiniz. Sonra tekrar degistirsiniz.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Profil resminiz olarak eklemeyi deneyebilirsiniz. Sonra tekrar degistirsiniz.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşu sahiplendiğimiz bakıcıyla konuştum, sağolsun evimize gelip kuşumu inceledi. Sağlık durumu iyiymiş ve tüylerini dökmeye biraz geç başlamış, 1-2 aya düzelir, erişkin bir kuş gibi görünmeye başlar dedi. Gelişiminde herhangi bir sorun yokmuş, bana sen düzenli bakımına devam et; herhangi bir hastalığı yok ve tüy dipleri gayet sağlıklı dedi.

Kuşumun herhangi bir sağlık sorunu yokmuş. Sahiplendiğimiz kuş üreticisi çocuk evimize gelip tüylerini inceledi, tüy dipleri gayet sağlıklıymış ve tüy dökmeye biraz geç başladığı için benim gözüme öyle geliyormuş. Zamanla kanatları ve kuyruğu da uzar, zaten kuyruğu da sahiplendiğiniz zamana göre uzamış dedi (kuşum eve ilk geldiğinde çektiğim fotoğraflarını gösterdim.). Siz düzenli bakımına, vitamin vermeye devam edin; zamanla düzelir dedi. Size de çok teşekkür ederim zamanınızı ayırıp sorunumla ilgilendiğiniz için, biraz endişelenmiştik ailecek sağlık sorunu vardır diye, yardımcı olduğunuz için size çok teşekkürler :)

Kuşumun herhangi bir sağlık sorunu yokmuş. Sahiplendiğimiz kuş üreticisi çocuk evimize gelip tüylerini inceledi, tüy dipleri gayet sağlıklıymış ve tüy dökmeye biraz geç başladığı için benim gözüme öyle geliyormuş. Zamanla kanatları ve kuyruğu da uzar, zaten kuyruğu da sahiplendiğiniz zamana göre uzamış dedi (kuşum eve ilk geldiğinde çektiğim fotoğraflarını gösterdim.). Siz düzenli bakımına, vitamin vermeye devam edin; zamanla düzelir dedi. Size de çok teşekkür ederim zamanınızı ayırıp sorunumla ilgilendiğiniz için, biraz endişelenmiştik ailecek sağlık sorunu vardır diye, yardımcı olduğunuz için size çok teşekkürler :)

Rica ederim, kuşunuzun hasta olmadığına sevindim. Demek ki yeteri kadar beslenememiş (vitaminsiz kalmış), haftada 2-3 kez taze sebze ve meyve yedirin, vitamin takviyesi yapmaya da devam edin, kısa bir sürede düzelir.

Geri