Karadeniz Pet

Kuşum çarpık bacak mı?

Cikcik40

Yeni Üye
Öncelikle bu ilk yavru kuşum konu hakkında hiçbir bilgim yok sadece internette görüp şüphelendiğim için soruyorum. Yavru 3 Mart ta yumurtadan çıktı, 16gün oldu annesi hala üzerinde yatıyor ağırlığıyla zarar vermiş olabilir mi ? Koltuğa bıraktığımda bu şekilde duruyor ayakta duramıyor kaygan zeminde ise ayaklarını hiç kontrol edemiyor. Küçük olduğu için mi böyle bilgisi olan birisi aydınlatırsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210319_202547_N.jpg
    IMG_20210319_202547_N.jpg
    927 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20210319_202537_N.jpg
    IMG_20210319_202537_N.jpg
    877.4 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20210319_202532_N.jpg
    IMG_20210319_202532_N.jpg
    975.1 KB · Görüntüleme: 58
Kuşunuzun daha dengede duramamsı normal 1 aylık kuşlarda kaygan yerde duramıyorlar bizim kuşumuzda öyleydi alıştı ama çarpık bacak konusunda bilgim yok

Teşekkür ederim cevap yazdığınız için peki annesinin hala ustunde yatması normal mi ?
Normaldir. Tüylenme baslayana kadar yavruda kuluckada yavru ile birlikte yatmaya devam edecektir . Büyümeye basladıkca yavru , Kuşunuzun yuvaya girme sıklıgı azalacaktır ve sadece beslemek için girecektir yuvalık dısında vakit gecirme sıklıgı artacaktır zamanla olacak bir süreç tabi. Geceleri yuvalıga yakın yerde veya yavrunun yanında yatabilir. Bir sorun teşkil etmeyecektir.
Diğer bir konuda kuşunuzun çarpık bacak oldugunu düşünmemekteyim. Daha kucuk oldugu için ayaklarının uzerinde duramıyor.
çarpık bacak dediğimiz olay bacakların tamamen yanlara açılması gibi durumda carpık bacaklılıktan bahsedilerbilir. Resimde orneğini paylaşıyorum.

Normaldir. Tüylenme baslayana kadar yavruda kuluckada yavru ile birlikte yatmaya devam edecektir . Büyümeye basladıkca yavru , Kuşunuzun yuvaya girme sıklıgı azalacaktır ve sadece beslemek için girecektir yuvalık dısında vakit gecirme sıklıgı artacaktır zamanla olacak bir süreç tabi. Geceleri yuvalıga yakın yerde veya yavrunun yanında yatabilir. Bir sorun teşkil etmeyecektir.
Diğer bir konuda kuşunuzun çarpık bacak oldugunu düşünmemekteyim. Daha kucuk oldugu için ayaklarının uzerinde duramıyor.
çarpık bacak dediğimiz olay bacakların tamamen yanlara açılması gibi durumda carpık bacaklılıktan bahsedilerbilir. Resimde orneğini paylaşıyorum.
Teşekkür ederim kuşumun bacakları böyle degil ilk yavru kuşumuz olduğu için bilemedim içime su serptiniz ☺️

Teşekkür ederim kuşumun bacakları böyle degil ilk yavru kuşumuz olduğu için bilemedim içime su serptiniz ☺️

kuşum 1aylik oldu son hali boyle sağ bacağı toplayamıyor. Ayağada kalkmıyor sürünerek ilerlemeye çalışıyor normal mi?
Pek normal gelmedi malesef veterinere gosterme şansınız varsa göstermenizde fayda olacaktır. Bunun için kelepçeler mevcut . Umarım en kısa zamanda atlatır . Üstadlarda bi baksın onların yorumlarıda faydalı olabilir.
@Recai SULAMİS
@ADRIAN

Pek normal gelmedi malesef veterinere gosterme şansınız varsa göstermenizde fayda olacaktır. Bunun için kelepçeler mevcut . Umarım en kısa zamanda atlatır . Üstadlarda bi baksın onların yorumlarıda faydalı olabilir.
@Recai SULAMİS
@ADRIAN
Veterinere pazartesi götürmeyi düşünüyordum kendim halledebilecegim bişeyse diye buradan yazayım dedim ilk önce. Teşekkür ederim

Veterinere pazartesi götürmeyi düşünüyordum kendim halledebilecegim bişeyse diye buradan yazayım dedim ilk önce. Teşekkür ederim
Pazartesiye kadar paket lastiğini kullanın kelepçe yerine çarpık bacak da ne kadar erken müdahale edilirse o kadar düzelir kuş

Pazartesiye kadar paket lastiğini kullanın kelepçe yerine çarpık bacak da ne kadar erken müdahale edilirse o kadar düzelir kuş
Merhaba petshopa gittim bugün kelepçe yokmuş ellerinde internetten sipariş versem çok geç gelecek, bulaşık sungeriyle yapmayi denedim izin vermedi cok hareketli ve canı yandı elimi ısırdı yaparken onun yerine uygulayabilecegim bir yöntem varmı?

Merhaba petshopa gittim bugün kelepçe yokmuş ellerinde internetten sipariş versem çok geç gelecek, bulaşık sungeriyle yapmayi denedim izin vermedi cok hareketli ve canı yandı elimi ısırdı yaparken onun yerine uygulayabilecegim bir yöntem varmı?
süngeri zaten kemiriyorlar kelepçe yoksa paket lastiği çözüm toka lastikleri var oda olur

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210405-235956.jpg
    Screenshot_20210405-235956.jpg
    268 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20210405-235951.jpg
    Screenshot_20210405-235951.jpg
    322.5 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_20210405-235724.jpg
    Screenshot_20210405-235724.jpg
    277.3 KB · Görüntüleme: 16
Kelepçe bulana kadar bu şekilde idare edebilirsiniz fakat en kısa zamanda kelepçeyi ayarlamanızda fayda olacaktır

Geri