Karadeniz Pet

Kuşum çok halsiz hasta

SpaceWalker

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Kuşumda birkaç gündür iştahsızlık sessizlik vardı kafesinde yerde duruyordu genelde. Dün hiç hareket etmeden saatlerce tünekte oturdu yerde de siyah dışkılar vardı içinde de yem taneleri (daha önce hiç böyle dışkısı olmadı) . kuşçuya götürdüm önce kuruma başlamış dedi sonra cereyanda kalmış ishal olmuş çok sancısı var dedi Avidiare verdi ama hiç yemek yemiyor su içmiyor ağzına damlalıkla verince boğulcak gibi oluyor dakikalarca çabalıyor yutmak için. Kanatlarını açınca toplayamıyor bile o derece halsiz. Birkaç aydır her saldığımda 2 tur uçunca duvara çarpıyodu çok uçmaz zaten. 6 yıldır bizde gözüm gibi korudum hep daha öncesinden farklı bişey olmadı cereyanda da durmadı. Dışkısı bazen yeşil sulu ( aşırı değil) bazen siyah kuru yapıyor ishal mi değil mi anlamadım boşuna gereksiz ilaç vermeyeyim değilse. Resimlerini de atıyorum fikirlerinizi bekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 11952 Ekli dosyayı görüntüle 11953 Ekli dosyayı görüntüle 11954 Ekli dosyayı görüntüle 11955

Bana kuşunuz kuruma hastası gibi geldi.Kuşun göğsüne dokununca göğüs kemiği hissediliyor mu?Fazla yem yiyor mu?

dün nerdeyse hic yemedi bugün 10 tane kadar anca yedi su icmiyor. Ele gelmiyor cok panik yapıyor zaten halsiz yormak istemediğim icin almıyorum elime ama kuşçu eline aldıktan sonra kuruma başlamış dedi ama sonuc olarak bagırsakları icin ilac verdi ben de kuruma ne olduğunu bilmediğim icin onla ilgili sandım ilacı evde araştırınca kafam karıştı

Göğüs kemiği hisediliyor mu?

Benim kusumda ayni durumda :(
3 gundur yem yemiyor, yedigi 10 taneyi gecmez o da yemeye calisip birakiyo. Elmali sirke verdim ondan icti biraz icim rahatladi. İlaci alabilirsem deneyecegim. Gogus kemigide bicak gibi yazidaki. Ogluma daha yeni 2 kg yem aldiydim uzun sure almam diyerek. Cok kotu oldum. Devamli uyuyor kabarik sekilde benimkide

Sarımsak dişini suda beklet,suluğu yıkadıktan sonra suluğuna koy,yemliğini yıkayıp kurula,yem olarakda içinde yumurta gibi protenli yem koy,piyasada yumurta içerikli yemler var,bendekinin adını unuttum, sonra kafesi oda içinde yüksek sehpaya koy ve battaniye ile hava alacak boşluğu bırakarak sar,bir kaç güne düzelir,benim gerizekalı kızımı böyle iyleştirdim

KURUMA BELİRTİLERİ
1. Zayıflama; Genellikle çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisidir.
2. İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz olarak durur.
4. Antibiyotiklere direnç: Ne tür antibiyotik verirseniz verin iyileşme görülmez
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Belirtileri;
1. İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikle geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir
2. Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilmemiş yem parçaları görülür. Ama anlamak çoğu zaman zordur.
3. Kusma: Anlamak oldukça zordur. Bazen kanlıda olabilir. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.
BU BULGULAR VAR MI?

KURUMA BELİRTİLERİ
1. Zayıflama; Genellikle çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisidir.
2. İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz olarak durur.
4. Antibiyotiklere direnç: Ne tür antibiyotik verirseniz verin iyileşme görülmez
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Belirtileri;
1. İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikle geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir
2. Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilmemiş yem parçaları görülür. Ama anlamak çoğu zaman zordur.
3. Kusma: Anlamak oldukça zordur. Bazen kanlıda olabilir. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.
BU BULGULAR VAR MI?

hareketsizlik ve iştahsızlık var. kiloda gözle görülür fark yok ama cok özgür ruhlu olduğu icin hic elimde tutmadım farkı anlayamam. dışkısı yeşil koyu renk ve sindirilmemiş yem var. halsiz hareketleri yavas sadece temizlenme yapıyor. saatler sonra aşağı indi 3 5 tane yem yedi ama su hic icmiyor acaba yemleri ilaçlı suyla ıslatsam işe yarar mı

hareketsizlik ve iştahsızlık var. kiloda gözle görülür fark yok ama cok özgür ruhlu olduğu icin hic elimde tutmadım farkı anlayamam. dışkısı yeşil koyu renk ve sindirilmemiş yem var. halsiz hareketleri yavas sadece temizlenme yapıyor. saatler sonra aşağı indi 3 5 tane yem yedi ama su hic icmiyor acaba yemleri ilaçlı suyla ıslatsam işe yarar mı
Senin kuşa kendin içirmen lazım

Kuşunuz Cocsidioz , bu yönde tedavi başlamalısınız.. Cocsi geel mix olabilir başka bir çok ilaç endikedir hangisini kolay bulabilirseniz artık. avidiare de olur.

şırıngayla biraz da olsa ilacli su verebildik iştahı düzelmeye başladı sendeleye sendeleye gidip yemini yiyor sonra tekrar yukarı çıkabiliyor. su icirmenin bir yolunu bulmam lazım nerde uzun süre tünese yanina koyuyorum suyu ama bakmıyor elimize alıp icirince de bi sure kendine gelemiyor kanatlarını açıp ölü gibi kaldı yerde. su icmemesi halsizliği ve kaslarının zayıf kalması su an sorunumuz. bu ilaç dışında vitamin takviyesi nası yapabilirim

Rahat ilaç içirebilmeniz için yöntem var. Bilmiyorsanız : Elinize aldığınızda baş ve orta parmağınızla başını sabitleyin işaret parmağınızla da hafifçe başına bastırırsanız gagasını hemen açacaktır. damlalık yardımıyla ağzına damlatırsınız ilacı. Sabah akşam birer damla ağzına damlatmanızı öneririm.

Son düzenleme:
teşekkür ederim bilgi icin. gece kusmuş kafeste hareket ederken sendeliyor kendini temizlerken düşüyor sizin dediğiniz hastalıkta bunlar da var mı? araştırıyorum ama hepsi birbirine benziyor belirtilerin

kendini toplamasi icin vitamin nasil verebilirim yemine yumurta sarısı karıştırsam? bi yerde ishalken yumurta vrrmeyin yaziyordu ishal degil susuz siyah dışkısı ve avidiare kullaniyoruz

İlaçla birlikte Vitamin de katabilirsiniz suyuna. İmmu 44 Öneririm eczanelrden bulabilirsiniz Hastalıktan dolayı yara almış bağırsağın iyileşmesine yardımcı olur. 5-6 damla katabilirsiniz suyuna.

siyah çamurumsu dışkısı 2 gündür ve tüylerine yapısmıs onu temizlemiş

Siyah dışkı barsakta kan olduğuna işarettir zaten cocsidiosis hastalığının diğer adı kanlı ishaldir. Yakın zamanda düzelir. İmmu 44 kullanırsanız daha da kolay iyileşir

Geri