Karadeniz Pet

Kuşum çok korkuyor

mete28

Yeni Üye
Kuşumu alalı 1 hafta oldu daha önce de muhabbet kuşu beslemiştim ancak bu biraz farklı günün 4 saati kuşumla konuşuyorum zaten şu sıralar evdeyiz arkadaş olsun diye aldım ancak hala su içmiyor, yem arada sırada yiyor ve yemini üflemek için 2 günde bir çok sakin bir şekilde çıkardığımda çok bağırıyor arada sırada ötüyor. Yemini suyunu bile değiştiremiyorum korkudan car car bağırdığı için daha 4 aylık ne yapmam gerek?

Kuşunuzun yemini ve suyunu bir süreliğine kafes tabanına koyun. Yemini bir çay altlığına, suyunu da bir su kapağının içerisine koyabilirsiniz.

1. Aşama: Elinizi kafesin etrafında yavaş hareketlerle gezdirerek kuşunuzun tanımasını sağlayın. Bu hareketi günde 2-3 kez tekrarlayın, 3-4 gün içerisinde alışacaktır. Sonrasında elinizi yavaşça kafes içerisine götürüp kuşunuzun üzerine çıkmasını bekleyin, ilk başta korkup sağa sola kaçmaya çalışacaktır sakın elinizi çekmeyin, bir tünekmiş gibi hareketsiz bir şekilde bekletin. Bu işlemi de kuşunuz elinize alışana kadar devam edin, tahminimce 2 günde alışır.

Bu yazdıklarımı uyguladıktan sonra ikinci aşamaya geçin.

2. Aşama: İşaret parmağınızı kafes içerisine götürüp kuşunuzun üzerine çıkmasını sağlayın, çıkmazsa işaret parmağınızı ayaklarının üst kısmına götürüp hafifçe ittirip çıkmasını sağlayın. Çıktıktan sonra tüneğin üzerine bırakıp tekrar parmağınıza çıkartın. Bu şekilde 1-2 gün kadar devam edin. Sonra elinizden sebze/meyve, avucunuzdan da yem yedirmeye başlayın. Bu işlemi ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar kuşunuzun güvenini kazanırsınız.

3. Aşama: Kuşunuzu kafes içerisinden işaret parmağınızla çıkarın ve omzunuzun üzerine koyun. Başka yere kaçarsa tekrar kaçtığı yerden alıp omzunuza koyun. Bu işlemi alışana kadar tekrarlayın. Bu aşamadan sonra isteğe bağlı olarak, kuşunuzun bir işaret parmağınızdan diğerine çıkmasını sağlayarak merdiven hareketi dediğimiz hareketi öğretebilirsiniz, alışana kadar tekrarlayın. Bu hareket kuşunuzun iki elinize birden alışmasını sağlar.

İyi çalışmalar :)

Çok teşekkür ederim konu kilitlenebilir.

Geri