Karadeniz Pet

Kuşum hep böyle uyuyor

ALPER ÜNAL

Yeni Üye
arkadaşlar ışığı ne zaman açsam kuşumu kafes tellerine asılı vaziyette buluyorum tüneğe konmasını sağlıyorum ışığı kapatıyorum tekrar gelip açtığımda yine aynı şekilde kafesin tellerinde asılı buluyorum. Kısa süreli olsa bir şey değil ama bazen geceleri dışarı çıkıp 3-4 saat sonra geliyorum hayvan yorgun düşmüş oluyor sürekli ışığı açık bırakmakta olmuyor ne yapacam bilemedim :) hayvanı bu alışkanlığından vazgeçirmek için ne yapabilirim ?

KZrdnV.jpg
[/url][/IMG]

Benim kuşlarımda yapıyordu önceden..bu tamamen tedirginlik ile alakalı bir durum.bulunduğu ortamda kendini güvende hissedemiyor sanırım.geceleri az da olsa ışık alabilecek bir noktaya koyun derim.en azından tüneğini görüp yorulduğunda geri atlayabilsin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:31 -->-> Daha önceki mesaj 22:30 --

Birde kafesiniz için koyabileceğiniz en yüksek noktaya bir tünek takarsanız kuşunuz kendini daha güvende hissedecektir.

Gece lambası kulanabilirsiniz, kafesin yerinide fazla değiştirmeyin.

tedirgin olacak birşey de yok sanki 1 ay oldu kuşu alalı yerine alıştı evde olduğum sürece kafesin kapısı açık istediği gibi çıkıp giriyor bana da alışkın sayılır elimi uzattığımda geliyor oynuyoruz elimden yem yiyor.

dediğiniz gibi büyük bir kafes alıp 3-4 tane tünek koyayım olmadı.

Evde herhangi bir eşyanın yerini değiştirmeniz bile onları ürkütebilir kafes yanına falan daha önce hiç görmediği birşeyler koymuşsunuzdur belki.

Yeni tünek alacaksanız tahta alın bu arada benim dişi kuşum da böyle uyuyor.Nedenini ben de bilmiyorum.

Benim dişi kuş da böyle hep tedirgin olacak da bişeyi yok. halinden mutlu diyorum geçiyorum :D

bugün gece lambasını açık bırakıp uzaktan izleyecem bakalım ne yapacak :)

Kuşlarınıza gece siz yatarken tüm ışıkları kapatmanızı öneririm. Gece lambası yada extra ışık kuşunuzu dahada rahatsız edebilir. O kuşun tele asılı durması o şekilde kendini güvende hissettiği içindir ve zamanla düzelir.

tedirgin olacak birşey de yok sanki 1 ay oldu kuşu alalı yerine alıştı evde olduğum sürece kafesin kapısı açık istediği gibi çıkıp giriyor bana da alışkın sayılır elimi uzattığımda geliyor oynuyoruz elimden yem yiyor.

dediğiniz gibi büyük bir kafes alıp 3-4 tane tünek koyayım olmadı.

büyük bir kafes almanıza gerek yok.aşağıda takılı tünekten bir tanede takabileceginiz en üst noktaya takın.doğası gereği kuşlar kendini güvende hissedeceği yüksekliklerde tünerler..faydası olacaktır.

Yukarı bir tünek asmak yerine aynasız bir salıncak da takabilirsiniz daha mutlu olur tellere asılmayı zamanla bırakır diye düşünüyorum.

Işığın aniden kapanması sonucu tedirginlik oluşmasından kaynaklanıyor bence.
Yani benim kuşlarda bu şekilde oluyor.
Hava kararırken kuşların olduğu yerde ışığı açmazsanız yavaş yavaş karanlık olmasıyla onlar da uykuya geçeceklerdir.
Bir de arkadaşların dediği gibi yüksek bir yere tünek takmanız da çözüme yardımcı olur.
Kuşlar alt tarafta kendilerini korumasız hissediyorlar sanırım.

Geri