Karadeniz Pet

Kuşum ölmesin!!!

olive

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba.
10 aylik kadar bir erkek muhabbet kuşumuz var. Eve geldiği günden beri kuyruk tüyleri düşüyordu. Sonra kanatlar da düşmeye başladı son 2 aydır. Şu an uçamıyor.

Bir sürü veterinere götürdüm. Bir çok tedavi uygulandı ama kuşum kötüleşti

Son 3 gündür ishal
Patates verdim
Pirinç suyu verdim
Ama hiç duzelmedi

Bütün gün uyuyor

Jilet göğüs de oluyor galiba. Göğüs kemiği çok belirgin.

3 sehir gezdirdik kuşu. Hiçbir vet, Kuşçu ve petshop çare olamadı.

Lütfen bilgi sahibi olanlar bi yardimci olabilir mi?

Not: hayvan yemini suyunu yiyip içiyor.
21e223ade063eea26f7f1d884bd46470.jpg

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle geçmiş olsun nasıl hasta olduğu hakkında bilgin varmı? Üşütme banyodan sonra veya bir besin verdikten sonra gibi?

Ezɑn Dinmez, bɑyrɑk İnmez, Vɑtɑn bölünmez..

Öncelikle geçmiş olsun nasıl hasta olduğu hakkında bilgin varmı? Üşütme banyodan sonra veya bir besin verdikten sonra gibi?

Kuşun asıl derdi french molt. Fransiz tuy dökümü hastaligi.
Veteriner de onayladi ama bu hastalik hakkinda bir yorum ya da çözüm getiremedi.

Tüyleri önce sadece kuyruktan dökülüyordu. O zamanlar hem ucabiliyordu hem de böyle ishal ve keyifsizlik yoktu. Son 1.5 -2 aydir kanatlardan tüyler gitmeye başladı. Sonra kuş kafesinden cikmak istememeye basladi. Tüyler dokuldukce zaten ucamaz hale geldi. Konuşmayı ötmeyi bıraktı.

Sanırım tüylerin olmamasindan üşüdü gibime geliyor.
Çünkü bu esnada taşındığımız için kuşu uçakla izmir ankara arası seyahat ettirdik. 3 hafta önce.

Ayni zamanda mikostatin adindaki ilaca basladik. French molt basliginda önerildiği gibi. Ishal de son 3 günde cok fazla artmış olmakla birlikte bu ilaçla başladı.
Ben ilaci birakinca duzelir demistim ama ilac biteli de 1.5 hafta oluyor.

Hmm durum çok kötü desene. Üşütmeyi pekmezli suyla yarıya indirebilirsin. Suyuna 2 damla pekmez at. Gerisinide bilemicem geçmiş olsun. Çokta tatlı kuşunuz.

Fransız tüy dökme hastalığının bir tedavisi henüz bilinmiyor. Bir çok veteriner fakülteside bu hastalık üzerinde araştırma yapıyor ama bildiğim kadarıyla henüz bir sonuç alınamadığı. Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun zor bir durum iyi bakin elinizden geldigince çözümü yok gibi bu hastalığın malesef

Geçmiş olsun zor bir durum iyi bakin elinizden geldigince çözümü yok gibi bu hastalığın malesef

sağolun
yani uçamaması vs hiç sorun değil aslında
yeter ki şu ishali geçse, biraz hareketlense..
hayvancağız durmadan yemek yiyip su içiyor ama belirgin bir zayıflaması var.
sürekli uyuklama halinde.

ishal ilacı alacağım yarın.
umarım biraz daha dayanabilir.

İlaç kullanma dediğimi yap ilk gün çay suyu koy özelden dedimya miktarını. 1gün sonrada pekmez koy. 2 gün bekle geçerse geçer geçmezse ilaç al herşey ilaçla geçmez parana yazık doğalına bak herşeyin.

İlaç kullanma dediğimi yap ilk gün çay suyu koy özelden dedimya miktarını. 1gün sonrada pekmez koy. 2 gün bekle geçerse geçer geçmezse ilaç al herşey ilaçla geçmez parana yazık doğalına bak herşeyin.

3 gündür patates, pirinç suyu, sirkeli su vs. yaptım
bana mesajla dediğinizi de yaptım, yarın geceye kadar bekleyeceğim
daha da kötüye giderse ilaç da veririm.
doğalı iyi tabi ama benim kuşumun fazla zamanı kalmadı gibi görünüyor. bir an önce bu ishalinin geçmesi lazım. her gün daha kötüye gidiyor :(

Siz bu kuşu artık şırınga ile beslerseniz daha iyi olur. Kuşun bütün organları çöküyor gibi. Kuruma hastalığı olmuş. Ama kurtulması için şırınga ile beslemek lazım. Benim aşağıda youtube kanalımda şırınga ile besleme olanının içinde mama tarifide var o şekilde hazırlayın ve içine yarım pirinç tanesi kadar augmentin veya largopen isimli hap antibiyotiklerden ilave edip 4 saatte bir vermeniz lazım. Ama antibiyotiği günde 3 defa eşit aralıklarla ve vitaminde ilave edip vermeniz daha uygun. 5 gün antibiyotik verip ilacı kesin. 3 gün vitamine devam edin. Kuş 4. gün ötmeye ve yem yemeye başlarsa kurtulacaktır. 5. günün sonuna kadar şırınga ile besleyin.

Son düzenleme:
Siz bu kuşu artık şırınga ile beslerseniz daha iyi olur. Kuşun bütün organları çöküyor gibi. Kuruma hastalığı olmuş. Ama kurtulması için şırınga ile besleme lazım. Benim aşağıda youtube kanalımda mama tarifide içinde onun içine yarın pirinç tanesi kadar augmentin veya largopen isimli hap antibiyotiklerden ilave edip 4 saatte bir vermeniz lazım. Ama antibiyotiği günde 3 defa eşit aralıklarla ve vitaminde ilave edip vermeniz daha uygun. 5 gün antibiyotik verip ilacı kesin. 3 gün vitamine devam edin. Kuş 4. gün ötmeye ve yem yemeye başlarsa kurtulacaktır. 5. günün sonuna kadar şırınga ile besleyin.

Videoyu izleyeceğim
Bu kadar düzenli yapabilir miyim bilmiyorum calistigim için gündüzleri kusun yaninda olamam ama elimden geleni yapacagim
Augmentin evde var
Sagolun

Siz bu kuşu artık şırınga ile beslerseniz daha iyi olur. Kuşun bütün organları çöküyor gibi. Kuruma hastalığı olmuş. Ama kurtulması için şırınga ile beslemek lazım. Benim aşağıda youtube kanalımda şırınga ile besleme olanının içinde mama tarifide var o şekilde hazırlayın ve içine yarım pirinç tanesi kadar augmentin veya largopen isimli hap antibiyotiklerden ilave edip 4 saatte bir vermeniz lazım. Ama antibiyotiği günde 3 defa eşit aralıklarla ve vitaminde ilave edip vermeniz daha uygun. 5 gün antibiyotik verip ilacı kesin. 3 gün vitamine devam edin. Kuş 4. gün ötmeye ve yem yemeye başlarsa kurtulacaktır. 5. günün sonuna kadar şırınga ile besleyin.
Kuş yemini suyunu içiyormul diyor şiringayla niye beslesin dahamı iyi beslemesi anlamadım?

Merhaba tekrar
Kusum icin mama takviyesi yapacağım siparis ettim yarin gelecek
Her gün kafesi duzenli temizliyorum
Biraz arastirdim kuruma hastaligi icin flucan isimli kapsul seklinde bir ilac kullananlar olmus
Ondan aldim

Ayrica sera marka ishal yasayan kuslar icin vitamin destegi

Daldarı
Aspur
Kömürlü kus kumu da aldim

Bakalim yavas yavas kullanacagim

Kuş arada bir canlanip ötüyor
Ama günün çoğunda kabarik durup uyuyor.

Elle besleme yapamadim izledim nasil yapılacağını ama ben onu yapamam malesef. Şu an icin yemesi normal ishali biraz daha azaldi
En azindan sadece su degil artik

Dışkısını da fotografliyorum bu daha iyi olmus hali
Onceki gunler sırf su idi

5628182b6f2c545d7e04eccae67a53d0.jpg

Flucan bu ilaç mı? Bunu mu kullanıyorsunuz?

FLUCAN nedir ve ne için kullanılır?

Mavi 1 numara kapsül içinde beyaz toz içerir.

FLUCAN, antifungal adı verilen ve mantar hastalıklarına karşı kullanılan bir grup ilaçtan biridir. Etkin madde flukonazoldür.

FLUCAN, mayalar dahil mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni Candida adı verilen bir mayadır.

Bu ilacı doktorunuz genital pamukçuk, vajinada veya peniste enfeksiyon için size verecektir.
FLUCAN 150 mg kapsül

(1 kapsül için)

Ağızdan alınır.

Etken Madde
Her kapsül 150 mg flukonazol içerir.

Yardımcı maddeler
Laktoz, mısır nişastası, koloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, sodyum lauril sülfat.

3.FLUCAN nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Tek doz olarak 150 mg

Tekrarlayan vajinal mantar hastalığınızın görülme sıklığını azaltmak için, ayda bir kez 150 mg'lık bir doz kullanılabilir. Tedavi süreniz kişiden kişiye değişmekle birlikte, 4-12 ay arasında olmalıdır. Bazı hastalara daha sık aralarla verilmesi gerekebilir.

Semptomatik genital mantar hastalığı olan çiftlerin tedavisi doktorunuz tarafından dikkate alınacaktır.

Doktorunuz kültür ve diğer laboratuvar çalışmalarının sonuçları bilinmeden önce tedavinize başlayabilir. Sonuçlar belli olduğunda, tedavi gerektiği şekilde doktorunuz tarafından düzenlenecektir.

Mantar şikayeti ile başvuran hastanın eşinin/partnerinin tedavisi de değerlendirilmelidir.

Uygulama yolu ve metodu

Ağızdan alınır.

Vajinal pamukçuk (candidal balanitis) tedavisinde ağız yolu ile tek bir kapsül olarak alınır. Kapsüller bütün olarak bir bardak su ile yutulmalıdır.

İlacınız aç veya tok karnına alınabilir.
Bence şu etken maddelere sahip bir ilaç kullanırsanız belki düzelir.?
ESCHERICHIA COLI tedavisi

Kuruma hastalığının tersine, burada iyi haberlerim var e coli birkaç antibiotiğe duyarlı ve tedavisi mümkün. Tarayıcım olsaydı BİLİM Laburatuvarının gönderdiği raporu taratıp buraya eklerdim. Rapordan doğrudan alıntı yapıcam

Duyarlı olduğu antibiotik etken maddeler

Metisilin - Ampisilin - Amoksisilin - Sefazolin - Sefaklor - Sefuroksim - Sefriakson - Seftizoksim - Sefotaksim - Seftazidim - Sefperozil - Sefoperazon - Sefepim - Sefiksim - İmipenem – Sulfametoksazol +Trimetoprim - Gentamisin - Kanamisin - Tobramisin - Amikasin - Netilmisin - Tetrasiklin - Kloramfenikol - Ofloksasin - Siprofloksasin - Danofloksasin - Enrofloksasin - Marbofloksasin - Flumekuin - Cefovecin (Convenia) - Vankomisin

FLUCAN, antifungal adı verilen ve mantar hastalıklarına karşı kullanılan bir grup ilaçtan biridir. Etkin madde flukonazoldür.

FLUCAN, mayalar dahil mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni Candida adı verilen bir mayadır.

Bu ilacı doktorunuz genital pamukçuk, vajinada veya peniste enfeksiyon için size verecektir.
FLUCAN 150 mg kapsül

(1 kapsül için)

Ağızdan alınır.

Etken Madde

Yardımcı maddeler
Laktoz, mısır nişastası, koloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, sodyum lauril sülfat.

Tek doz olarak 150 mg

Tekrarlayan vajinal mantar hastalığınızın görülme sıklığını azaltmak için, ayda bir kez 150 mg'lık bir doz kullanılabilir. Tedavi süreniz kişiden kişiye değişmekle birlikte, 4-12 ay arasında olmalıdır. Bazı hastalara daha sık aralarla verilmesi gerekebilir.

Semptomatik genital mantar hastalığı olan çiftlerin tedavisi doktorunuz tarafından dikkate alınacaktır.

Doktorunuz kültür ve diğer laboratuvar çalışmalarının sonuçları bilinmeden önce tedavinize başlayabilir. Sonuçlar belli olduğunda, tedavi gerektiği şekilde doktorunuz tarafından düzenlenecektir.

Mantar şikayeti ile başvuran hastanın eşinin/partnerinin tedavisi de değerlendirilmelidir.

Uygulama yolu ve metodu

Ağızdan alınır.

Vajinal pamukçuk (candidal balanitis) tedavisinde ağız yolu ile tek bir kapsül olarak alınır. Kapsüller bütün olarak bir bardak su ile yutulmalıdır.

Kuruma hastalığının tersine, burada iyi haberlerim var e coli birkaç antibiotiğe duyarlı ve tedavisi mümkün. Tarayıcım olsaydı BİLİM Laburatuvarının gönderdiği raporu taratıp buraya eklerdim. Rapordan doğrudan alıntı yapıcam

Metisilin - Ampisilin - Amoksisilin - Sefazolin - Sefaklor - Sefuroksim - Sefriakson - Seftizoksim - Sefotaksim - Seftazidim - Sefperozil - Sefoperazon - Sefepim - Sefiksim - İmipenem – Sulfametoksazol +Trimetoprim - Gentamisin - Kanamisin - Tobramisin - Amikasin - Netilmisin - Tetrasiklin - Kloramfenikol - Ofloksasin - Siprofloksasin - Danofloksasin - Enrofloksasin - Marbofloksasin - Flumekuin - Cefovecin (Convenia) - Vankomisin
Evet dogrudur
Su linkte okudum
Umarim yanlis bir sey demiyordur.

https://www.mybestpetshop.com/muhabbet-kuslarinda-kuruma-hastaligi

Bir de kuşumu tasinirken 2 haftaligina babamlarda bırakmıştım
Orada 4 bildircin da vardi ve benim kusun kafesiyle yan yana koymuslar.
O bildircinlar hastalanip ölmüşler
Benim kuşun da ilk hastalığı bu bildircinlarin ölümüne geliyor
Acaba diyorum onlardan mi bisey geçti..

Edit: o mantar ilacini daha kullanmadim

FLUCAN 150 mg kapsül

(1 kapsül için)

Ağızdan alınır.

Etken Madde

Yardımcı maddeler

Tek doz olarak 150 mg

Uygulama yolu ve metodu

Ağızdan alınır.

Yani bu en alttaki etken maddelerden birini iceren bir ilac mi alayim? Anlayamadim ben tam olarak.

Geçmiş olabilir. Herşey olabilir tahlil vs bişey yapmadan tam kesin birşey kismse söyleyemez. Dışkısı biraz normale dönmeye başlamış. İnşallah düzelir

Evet dogrudur
Su linkte okudum
Umarim yanlis bir sey demiyordur.

https://www.mybestpetshop.com/muhabbet-kuslarinda-kuruma-hastaligi

Bir de kuşumu tasinirken 2 haftaligina babamlarda bırakmıştım
Orada 4 bildircin da vardi ve benim kusun kafesiyle yan yana koymuslar.
O bildircinlar hastalanip ölmüşler
Benim kuşun da ilk hastalığı bu bildircinlarin ölümüne geliyor
Acaba diyorum onlardan mi bisey geçti..

Edit: o mantar ilacini daha kullanmadim
Bende sizin gönderdiğiniz linkteki yazıyı okudum. Hakikaten teşekkür ederim. Bendeki eksik kısım o yazı imiş. Şimdi siz megabakteri üzerine ilaç kullanıyorsunuz. Yani Kuruma Hastalığı. 4-5 güne belli olur. Lütfen sonucunu bildirin.
150 mg olduğuna göre hapı 4 e bölüp suluğuna iyice karıştırın biraz asit ilave ederseniz mega bakteri iyice rahatsız olur. Yani Limon, sirke veya C vitamini.

Son düzenleme:
Yani bu en alttaki etken maddelerden birini iceren bir ilac mi alayim? Anlayamadim ben tam olarak.

Yok bence siz Flucan'ı kullanın ve sonucunu bildirin.

Geri