Karadeniz Pet

Kuşum travma yaşamış mıdır?

Awaken

Yeni Üye
Bugün muhabbet kuşu aldım ve petshop sahibi bu akşam elinle yemek ver eline alışsın dedi ben de elime yemi döktüm kafesi açtım elimi yavaşça götürdüm kuş geriye çekildi sonra kafesten kaçtı çok uğraştık sokmak için en son ışığı kapatıp tuttuk kafese koyduk ama travma yaşamış mıdır bana güvenir mi bu saatten sonea kaçarken kafasını vurdu hep ama baktım yara vs. yok

Merhabalar eve yeni gelen hele yavruysa kesinlikle salinmamasi gerekir. Evet yaşamış olabilir. Ama herhangi bir yerinde darbe falan yoksa ki yok diyorsunuz birkaç güne atlatır. Sizin yapmanız gereken önce kafes içi eğitim verin. Elinizden kafesteyken yem yedirin yada sevdiği ne varsa sebze olur meyve olur farketmez. Usulca kafese elinizi koyun onu urkutmeden o şekilde yedirin. Günde sık sık gidin kafesinde onunla konuşun. Sonra yavaş yavaş zaten sizi de tanicak evi de. Zamanla alisacak biraz da sabır

Yalnız kafese elimi götürdüğümde kaçıyor ya da kafesten dışarı kaçıyor ben kafesin önünden açtım kapıyı yandan mı açmam gerek nasıl elimle vereceğim

Evet elinizi kafese birden koymayın ürker. Önce gidin konuşun biraz. Einizden zarar gelmedigini anlaması için ayak tarafına elinizi götürün usul usul sevin. Sonra yavaş yavaş gövdesine götürün sonra geri çekilin kendi haline bırakın yarım saat sonra yine gidin. bu işlemi gün içinde ara vererek baya yapın. Sonra avcunuza yem yada varsa daldari severler ufalayip daldarı verin elinizden ilk etapta korkacak yemicek pes etmeyin yine götürün sevdiği yiyeceği. 10 gün boyunca bu şekilde yapın. Sizi tanimasina izin verin. Ve sonunda sizden zarar gelmedigini anlicak yavaş yavaş güveni gelcek. Ama sakın kafesten çıkarmayın. Bu işlemlerin hepsini kafes içinde yapın. Hangi kapıdan çıkma ihtimali azsa o kapıdan yapın bu işlemleri.

Peki kafeş boşluğunda parmağımla vermeye çalışsam? Az önce denedim geri çekildi bende elimi çektim istemiyor diye zorlamadım

Normal ana kapidan verin. Her zaman kullandiginiz kapıdan yani. Evet ilk etapta istemicek geri cekilir ama siz ara ara gidin sevdiği şeyleri uzatın. Tepki verirse kendi haline bırakın yarım saat sonra tekrar gidin. Misal gidin konuşun bolca. Bunları gün içinde sıklıkla yapın.

Yine kaçarsa diye korkuyorum zor bela soktuk bana bile travma oldu 😥

Evet ona çok dikkat edin. Ama bence uyku düzeni de çok önemli. Bu saatlerde artık isiklarinizi kapatıp uyuması lazım. Çünkü gün aydınlanmaya başlayınca onlarda uyaniyorlar. Bu sefer uykusuz kaldilar mi agresiflesebiliyorlar. Bilginize.

Nasıl kaçmasını önlerim? öncekinde sıyrıldı uçtu omzuma falan kondu

Elinizi kafesin içine koyduğunuzda kafesin açık kalan kısmıyla diğer elinizle kapatacaksiniz. Ben öyle yapıyorum.

Her türlü ısıracak yani ☺️☺️ ne zaman yapmaya başlayayım kuş 8 aylık,1 yıllık dün akşamüstü geldi arada konuşuyor cicikuş diyoe nadiren şarkı açtığımda az bişey dans ediyor

Ben yavru sanmıştım 🙂 konuşmasi dans etmesi harika o zaman 👏🏻 olgun kuş yavruya göre biraz daha zor alisabilir bilginze ,🙂 ama alışır. Sabretmeniz lazım. Sonrası için en iyi arkadaşıniz olacaktır.

Ne zaman elimle yem vermeye başlıyayım sadece elime alismasi kaldi biraz en basta yemini kendi yiyordu

Yarından itibaren başlayın. Dediklerimi adım adım uygulayın.

Tamamdır teşekkürler. Yalnız oldu da gene kaçarsa ne yapalim gecen sefer içim gitmişti

Bir de geri çekiliyorsa bırakayım mı geri çekilmeyene kadar yavaş yavaş alıştırayım mı?

Tamamdır teşekkürler. Yalnız oldu da gene kaçarsa ne yapalim gecen sefer içim gitmişti

Bir de geri çekiliyorsa bırakayım mı geri çekilmeyene kadar yavaş yavaş alıştırayım mı?
Az önce onu bilerek söyledim. Gece kuşla ilişiğinizi kesin. Uykuya geçmeleri lazım.alistirmalari gündüz yapın.siz tepkisinin derecesine bakin. Çok tepki verirse kafeste çırpınma derecesinde bırakın. Ama normal tepki verirse yavaş yavaş verin.

Tekrardan selamlar, kuşun kafesini açıp yem vermeyi denedik maalesef yine kaçtı. Ama bu sefer elime yem aldığımda elimden yedi dışarıdayken ama hala elimden korkuyor parmağıma gelsin diye uzattım parmağımı ısırdı en son kafesin üstüne kondu bizde bıraktık acıkınca girer kafesine herhalde

Geri