Karadeniz Pet

Kuşum Uyuzmu?

• Konbuyu başlatan Romeo
  • Başlangıç tarihi
R

Romeo

Guest
Merhaba arkadaşlar,tüy dökme mevsimindeyiz diye galiba ama kuşum sürekli kendini kaşıyor.Hatta bazen kaşındıktan sonra birşey yiyor ağzında.Bir kere tüyünden siyah birşey alıp yediğini gördüm.Pire yada bit olabilirmi?Yardımcı olursanız sevinirim.

Evet tüy döküyorlar ve bu yüzden çok kaşındıkları doğru.
Bazen tüyleri kendileri çıkarıyor bazen dökülen kepekleri ya da yeni tüylerin kapsüllerini yemeye çalışıyorlar.
Çok kere ağzından iç tüyünü aldım ben mesela. Yer mi yutar mı bilmiyorum ama ağzından gevelerken aldım.

Sen eğer kuşun müsaade ediyorsa gerdanını kaşı, kaşırken bir bak bakalım tüy aralarında ve cildinde parazit var mı? Varsa gerekli tedaviyi uygularsın.

Ama sanmıyorum parazit olacağını, inşallah değildir. :/

Kuşum hiç durmadan aralıksız kaşınıyor.Sizinkilerde şu sıralarda hep öylemi? :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:46 -->-> Daha önceki mesaj 12:44 --

Evet tüy döküyorlar ve bu yüzden çok kaşındıkları doğru.
Bazen tüyleri kendileri çıkarıyor bazen dökülen kepekleri ya da yeni tüylerin kapsüllerini yemeye çalışıyorlar.
Çok kere ağzından iç tüyünü aldım ben mesela. Yer mi yutar mı bilmiyorum ama ağzından gevelerken aldım.

Sen eğer kuşun müsaade ediyorsa gerdanını kaşı, kaşırken bir bak bakalım tüy aralarında ve cildinde parazit var mı? Varsa gerekli tedaviyi uygularsın.

Ama sanmıyorum parazit olacağını, inşallah değildir. :/

Ah bir yapabilsem ama kuşu alalı 3-4 gün oldu.Yani çok yaklaşamıyoruz daha maalesef.Yeni geldiği için stresten yapıyor olabilirmi?

Sen n'aap biliyo musun? :) :)

Madem 3-4 gün oldu geleli,okşayıp kontrol yapamazsın doğal olarak. O zaman

- Kafese iyice yanaş usuldan usuldan
- Mubiş kaşınırken iyiiiiice tüylerin arasına bak

Kıprayan hareket eden zevatları görürsen kırmızımsı falan, o zaman parazit tedavisine başla.

Ama kendinde dedin,yeni gelmiş stres + tüy dökümü kaşınmayı fazlalaştırabilir tabisi

Geri