Karadeniz Pet

Kuşum yumurtladı, sorularım var.

messevim

Meraklı Üye
Merhaba, kuşum cuma günü ilk yumurtasını yumurtladı, ikinci yumurtasınida bugün çıkardı. Aradan bu kadar süre geçmesi normal mi? Ben günde 1 yumurtlarlar diye tahmin ettim.

2- ortalama kaç tane daha yumurta yapacak?

3- Yuvalığın içinde hiçbirşey yok. Bu aşamada yuvalığın içine yumurtalar zarar görmesin diye talaş koysam dişi kuş rahatsız olurmu?

4- Dişi kuş geceleri yuvalığın dışında kafeste uyuyor. Normalde yumurtalarin üzerinde uyuması gerekmez mi? Gerçi tek yumurta varken dışarıda uyuyordu. Bugün iki yumurta oldu. Bekli bugün içeride uyur bilmiyorum.

5- Yumurta olmasına rağmen erkek kuşta yuvalığa giriyor. Girmemesi gerekmezmi?

6- Erkek kuş eskisinden fazla yemek yemeye başladı. Bunun nedeni nedir?

7- Yumurtalar boş çıkmasın diye mama takviyesi yapsam olumlu bir sonuç alır mıyım?

Şimdiden teşekkür ederim. Bunlar ilk yavrularim olacak.

JY-S3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar.

1.sorunuza cevap vereyım benim kuşum da 6 yumurta yaptı bazısını 1 gun arayla bazısını 2 gun arayla gerçekleştirdi normal bir şey bu
2. Kuşunuz ne kadar ısterse dıyebılırım bazıları 2 yapar bazıları 3 ama ortalama 4 tür. Mesela benım 6 yaptı bırakt , 8 yumurtaya kadar çıkabılıyor dahada fazlası :)
3.Yuvalığın içine talaş , hamster talaşı da olabılır koysaydınız ıyı olurdu aslında ama şuan koymanız ne kadar dogru bılmıyorum ama yavrular cıkınca bıraz serperseniz iyi olur
4. İlk yumurtaya yatmıyorlar dıye bılıyorum bızımkısı de yattı 2.yumurta gelince yattı.
5.Bızım erkek hiç girmiyor yuvalıga kenarında beklıyor hep giren erkekler var normal bence.
6.Erkek kuş daha fazla yem yer çünkü artık dişiyi besleme zamanı geldi :)
7.Mama takvıyesıne daha onceden baslasaydınız iyiydi ama yinede yararı olur tabiki kuşunuza vitamın saglar.

Benımde ılk kuluçkalarım 4 yumurta boş görünüyor şuanda digerlerınde kararsızım hiç çıkmazsa kötü olurum o kadar heves ettim ama hayırlısı :)
İnşallh bol yavru alırsınız.

Merhabalar.

1.sorunuza cevap vereyım benim kuşum da 6 yumurta yaptı bazısını 1 gun arayla bazısını 2 gun arayla gerçekleştirdi normal bir şey bu
2. Kuşunuz ne kadar ısterse dıyebılırım bazıları 2 yapar bazıları 3 ama ortalama 4 tür. Mesela benım 6 yaptı bırakt , 8 yumurtaya kadar çıkabılıyor dahada fazlası :)
3.Yuvalığın içine talaş , hamster talaşı da olabılır koysaydınız ıyı olurdu aslında ama şuan koymanız ne kadar dogru bılmıyorum ama yavrular cıkınca bıraz serperseniz iyi olur
4. İlk yumurtaya yatmıyorlar dıye bılıyorum bızımkısı de yattı 2.yumurta gelince yattı.
5.Bızım erkek hiç girmiyor yuvalıga kenarında beklıyor hep giren erkekler var normal bence.
6.Erkek kuş daha fazla yem yer çünkü artık dişiyi besleme zamanı geldi :)
7.Mama takvıyesıne daha onceden baslasaydınız iyiydi ama yinede yararı olur tabiki kuşunuza vitamın saglar.

Benımde ılk kuluçkalarım 4 yumurta boş görünüyor şuanda digerlerınde kararsızım hiç çıkmazsa kötü olurum o kadar heves ettim ama hayırlısı :)
İnşallh bol yavru alırsınız.
Bilgilendirme için teşekkür ederim, bugün dişi ikinci yumurtayı yumurtladıktan sonra sadece bir defa onu dışarıda gördüm. Normalde geceleri dışarı çıkardı ama bu gece hiç çıkmadı. Sanırım kuluçka başladı. Bildiğim kadarıyla sadece tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkıyor. İnşallah çabaları boşuna gitmez de yumurtalar dolu çıkar:)

Siz nereden bildiniz 4 yumurtanın boş olabileceğini?

1 yıldır besliyorum kuşları daha küçücükken almıştım. Keratalar büyümüşlerde yuva kurmuşlar çocuk sahibi olacaklar :)

çok güzel bir duygu gerçekten, :)

Inşallah sizinkilerde dolu çıkar. Dediğiniz gibi hayal kırıklığı yaşayabilirsinz.

Bilgilendirme için teşekkür ederim, bugün dişi ikinci yumurtayı yumurtladıktan sonra sadece bir defa onu dışarıda gördüm. Normalde geceleri dışarı çıkardı ama bu gece hiç çıkmadı. Sanırım kuluçka başladı. Bildiğim kadarıyla sadece tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkıyor. İnşallah çabaları boşuna gitmez de yumurtalar dolu çıkar:)

Siz nereden bildiniz 4 yumurtanın boş olabileceğini?

1 yıldır besliyorum kuşları daha küçücükken almıştım. Keratalar büyümüşlerde yuva kurmuşlar çocuk sahibi olacaklar :)

çok güzel bir duygu gerçekten, :)

Inşallah sizinkilerde dolu çıkar. Dediğiniz gibi hayal kırıklığı yaşayabilirsinz.

Evet çabuk büyüyorlar. 6 gün geçtikten sonra yumurtaları elinize eldiven geçirerek alıp bir fener yardımıyla veya telefon flashı da olabilir .Yumurtaya ışık tutarak herhangi bir oluşum olup olmadıgını gozlemlenebiliyor. Ama bilmiyorsanız ellemeyin kıskanır felan yumurtasını kırar karışmam :)

Geri