petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kuşum Yuvadan Çıkınca Tekrardan Giremiyor :(

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve PoWeR06930 tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. PoWeR06930

S.a. Arkadaşlar, Geçmiş Bayramınızda Mübarek Olsun.

Yeni üyeyim ve daha önceden Kanarya kuşu besliyordum. Daha önceden 1 - 1 bucuk aylık Muhabbet kuşunu eğittim konuşmaya alıştırdım 6 7 aylık iken annemlere gönderdim :) Çünkü kuşlara olan merakım arttı ve Dün 2 çift damızlık kuş aldım. Bunlardan 1 çifti yumurtlamak üzere yuvalıkla beraber aldım. Asıl soruma gelince Bugün sabah kalktığımda kuş yerde duruyordu ve yuvalığa çıkmak istiyor ama çıkamıyordu. Kuşum henüz yumurtlamış değil yumurtası halen popsunda. Mecburen elimi parçalasada tutarak yardımcı oldum ve tekrardan yuvalığın önüne getirdiğimde kendisi içine girdi. Tedirgin olduğum konular;

1. Erkeğin Dişiyi bu aşamada beslemesi gerekmiyor mu?

2. Yem yemek için indiğini düşünürsek Yuvaya tekrardan çıkamaması sizce normal mi?

3. Çiftleştikten sonra kaç gün içinde yumurtayı yuvaya bırakması lazım?

4. Yumurta dönmüş olabilir mi?

5. Bu durumda benim ne yapmam lazım acaba? :confused: Gerekiyorsa akşam eve gittiğimde kuşun altının resmini konu içerisine ekleyebilirim.

Detaylı bilgilerinizi benimle paylaşırsanız diğer bilmeyen arkadaşlarda öğrenmiş olurlar. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.:

#1 PoWeR06930, 31 Temmuz 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 31 Temmuz 2014
  2. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Kuşda yumurta tıkanması oldugu zaman kafesin dibinde durur. Zeytinyagı ile pansuman yapın derim birde yumurta olduktan sonra tabikide erkek kuş besler kuluçkadaykende beslemeye devam edecektir.

3. murat DEMİR11

murat DEMİR11 Active Member

Beğenileri:
    3
    kafes düzenı kötu olabılır yanı tunek yerlerı
    yumurta tıkanması olma ihtimalıde var tabi bakmak lazım
    erkek dişiyi besler genelde ama bazı erkek beslemyebılıyor

4. PoWeR06930

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yumurta tıkanması dediğiniz şey youtube da bazı videolar var el ile yumurtayı çıkartıyorlar vs. aynı şey değil dimi? Yani sadece zeytinyağı ile pansuman yapmam yeterli mi? Peki normalde çiftleşme sonrası kaç günde yumurtayı bırakıyor bu kuşlar?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:31 -->-> Daha önceki mesaj 11:30 --

En iyisi akşam fotoğrafınıda çekip konu altına ekleyim. Kuşu elime alıp altını da çeksem rahatsız olur mu acaba?

5. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Siz asla müdahale etmeyin yumurtaya zeytinyagı sürün cıkmazsa veterinere gitceksiniz. çiftlestikten sonra 1 hafta içinde yumurta olur zaten

6. murat DEMİR11

Beğenileri:
    3
    resim koyarsan daha iyi olur

7. PoWeR06930

Resimlerin boyutları biraz büyük kusura bakmayın. Resimlerde de görüldüğü gibi kuşumun karın kısmında 2 tane tepecik var ve iki yerde tüyleri dökülmüş. Resimleri dün akşam çektim, ayaklarını temizleyip yuvalığa koydum.Yuvalıktan iniyor ihtiyaçlarını karşılıyor ama tekrar çıkamıyor bende yuvalığı kafesin içine koydum. şimdi rahat şekilde girip çıkabiliyor. Ama yaptığım ne kadar doğru yada yanlış bilemiyorum... Yumurta dönmüş olabilir mi acaba? Tam olarak ne yapmalıyım? Normal mi sizce?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:59 -->-> Daha önceki mesaj 08:56 --

Herhangi fikri olan yok mu acaba?

#7 PoWeR06930, 1 Ağustos 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ağustos 2014
  8. murat DEMİR11

Beğenileri:
    3
    aşırı yaglanmış ve ayaklarını temızlesen ıyı olur yoksa tırnakları yakında mantar olur

9. PoWeR06930

Ayaklarını zar zor temizledimde hocam ne yapmam lazım bu kuşu veterinere mi götürüyüm yoksa kendi haline mi bırakıyım. Fotografları eklediğim yanıtta da yazdım yuvalığı aldım kafesin içine koydum. Yeniden bi resimlerin üstüne yazdığım yazıyı okuyabilirseniz çok sevinirim. Ne yapacağımı şaşırdım... :(

10. okanhapakaz055

Götür veteriner e baksın . Benim de kuşum öldü bugün 2 yıllık

11. PoWeR06930

:( çok üzüldüm kardeş neyi vardıki öldü? Bugün yumurtaları çıkarttı çıkarttı yoksa yarına götürmeyi düşünüyorum artık :( Fakat kuşu rahatsız etmekde istemiyorum ama yapacak başka birşey yok sanırım. :(

12. murat DEMİR11

Beğenileri:
    3
    bence aşiri yatmadan dolayı yaglanmış ve tüyler o yuzden ama veterınere gotur istersen

13. PoWeR06930

Sonuç

SONUÇ :

Veterinere götürdüm. Ciğerlerinde yağlanma var dedi. Kis var dedi. Aynı zamanda yumurtası da varmış. Operasyonu kaldıramaz dedi. Bende her zaman alışveriş yaptığım kendi petshop'uma götürdüm, sağolsun abi tekrardan o çifti alıp 1 çift kuş verdi. Ama çok üzüldüm ya :(

Sayfayı Paylaş