Karadeniz Pet

Kuşuma Eldivensiz Dokunamıyorum, Neden Bu Kadar Hırçın?

O ısırmaya çalışınca elinizi çektiniz mi ısırması diye yavruyken

Kafesi sahiplenmesi, kendini kafeste güvende hissetmesinden kaynaklı bir durum, doğal olarak kendilerine nazaran kocaman elimizi sokunca kafese korkuyorlar, işte yavruyken elinizden zarar gelmeyeceğini yeteri kadar aşılayamamışsınız ya da aşılamışsınız tekrar olmayınca unutmuş, kızgınlık döneminin çok etkisi vardır fakat ceresi beyazkende ısırıyorsa dediğim gibi güvensizlik ağır basıyor

Acaba kızgınlık dönemi bitince kafesin dışında onu sevsem, güven kazandırsam olur mu? Bu dönem pek sevmeme izin vermiyor

Eğer korkup çektiyseniz büyük bir ağırlıkta o durumdan kaynaklanır "haa ısırınca kimse beni yerimden kıpırdamıyor o zaman bana dokunmaya çalıştıklarında ısırayım" kafasında oluyorlar
Peki kafesten nasıl güven vereceğim? Marulu çok sever sürekli marul veriyorum elimle ve elime yem koyup ona yaklaştırıyotum başka neler yapabilirim?

Ama işte dediğim gibi çok korkuyorum çok fena ısırıyor bana zarar veremeyceğini biliyorum ama korkuyotum işte😥
Şöyle söyleyeyim, dişi kuşumun tırnakları aşırı uzamıştı her yere takılıyordu ve kendi başına halledemiyordu, bende üzüldüm ve tırnağını kesmeye karar verdim, ilk kesişim olmasına rağmen çok araştırdım için gayet başarılı bir kesim gerçekleştirdim fakat olan parmağıma oldu, avuçla tutulmaktan nefret ettikleri için elimi kanatırcasına ısırdı, ısırması yetmiyormuş gibi gagasını kitleyip alt gagayı sağa sola oynattı ama pes etmedim, ondan sonra öğrendi ısırınca eline bişey geçmediğini, sizde biraz dişinizi sıkın 2 3 iğne ucu kanı göze alın güveninizi toplayın deneyin derim

Şöyle söyleyeyim, dişi kuşumun tırnakları aşırı uzamıştı her yere takılıyordu ve kendi başına halledemiyordu, bende üzüldüm ve tırnağını kesmeye karar verdim, ilk kesişim olmasına rağmen çok araştırdım için gayet başarılı bir kesim gerçekleştirdim fakat olan parmağıma oldu, avuçla tutulmaktan nefret ettikleri için elimi kanatırcasına ısırdı, ısırması yetmiyormuş gibi gagasını kitleyip alt gagayı sağa sola oynattı ama pes etmedim, ondan sonra öğrendi ısırınca eline bişey geçmediğini, sizde biraz dişinizi sıkın 2 3 iğne ucu kanı göze alın güveninizi toplayın deneyin derim
İşte ben tam dediğiniz şey için elimi eldivenle sokuyordum kafese ısırınca eline bir şey geçmediğini anlasın diye fakat çıplak elle elimi sokarsam yine ısırıyor ve sadece kafesin içindeyken geçerli yoksa çok ısırmıyor

Zaten onlara göre kocaman olan elimiz eldivenle daha kaba olur, o yüzden eldiven tercih etmeyin bence, dişinizi sıkın 3 4 gün ve her gün alıştırma yapın, olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum, kuşunuzu avuçla mı alıyorsunuz eldivenleyken?

Zaten onlara göre kocaman olan elimiz eldivenle daha kaba olur, o yüzden eldiven tercih etmeyin bence, dişinizi sıkın 3 4 gün ve her gün alıştırma yapın, olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum, kuşunuzu avuçla mı alıyorsunuz eldivenleyken?
Kuşu ben çıkaramıyorum avuçlarsam üzülecek bir şey olacak falan diye abim çıkarıyor. Dışarıdayken elimi boynuna dokundurtarak merdiven oyunu oynatıyorum çok hoşlanıyor

Kuşu ben çıkaramıyorum avuçlarsam üzülecek bir şey olacak falan diye abim çıkarıyor. Dışarıdayken elimi boynuna dokundurtarak merdiven oyunu oynatıyorum çok hoşlanıyor
Avuçla çıkarmayın, hiç sevmiyorlar o hareketi, son çareniz olsun o davranış, o yüzdendir agresifliği

İstemediği şeyleri asla yapmayın zorla kafesten çıkartmayın, bir de ahşap tünek ve oyuncaklar koymayı deneyin. Özellikle dişiler bu dönemde kemirecek şeyleri sever.

Bence bir kuşun kişiliğinin bu kadar agresif olması normal değil. Mutlaka memnun olmadığı bir şeyler vardır. En başta yuvarlak kafesler muhabbet kuşları için uygun değil, tünekleri de ahşap tüneklerle değiştirirseniz iyi olur. İnşallah sakinleşir.. ☺️

Ben olayı anladım, dışarı çıkardığımda hiç ısırmıyor sadece biraz ürkek ama zaten ilk geldiğinde de ürkekti mizacı öyle biraz kafesten bir çıkarayım uslu uslu davranıyor sadece kızgınlık dönemi olduğu için çok az kızgın, onun dışında kafesteyken agresif davranıyor kafesini sahipleniyor.

Ben olayı anladım, dışarı çıkardığımda hiç ısırmıyor sadece biraz ürkek ama zaten ilk geldiğinde de ürkekti mizacı öyle biraz kafesten bir çıkarayım uslu uslu davranıyor sadece kızgınlık dönemi olduğu için çok az kızgın, onun dışında kafesteyken agresif davranıyor kafesini sahipleniyor.
Kuşunuzu en iyi siz tanırsınız, dediğim önerilerden uygulamak istediğinizi uygulayın umarım istediğiniz gibi bir bağ kurulur aranızda

Geri