Karadeniz Pet

Kuşumun Ayağı Kırık

aysente

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar forumda yeni olduğum için benzer başlığı bulamadım, konu tekrarı olduysa özür dilerim.
Benim bir buçuk yaşında bir kuşum var adı Cemil. Cemil çok akıllı çok insan canlısı bir kuştu, eve gelen misafirimiz onu fark etmeyip ayağına basmış ve pazartesinden beri Cemil’in ayağı kırık. Veteriner tavsiyesi üzerine onu kafesinden alıp karton bir kutuya yuva yapıp taşıdım fakat Cemil hiç yerinde durmuyor, sürekli hareket halinde, sargısının üzerinde zıplıyor adeta.
Bugün baktığımda sargısının karnının üzerinden gelen kısmını sökmüştü neredeyse bacağını çok serbest hareket ettirebiliyor artık. Bu durum beni çok korkutuyor, bu kadar hareket halindeyken kırığı iyileşir mi
İkinci problemimiz veteriner tavsiyesi üzerine antibiyotik kullanıyoruz çünkü kırığı açık kırıktı yani kemik dışarı çıkmıştı, fakat iki gündür iştahı çok az, sadece ben meyve yedirirsem bir şeyler yiyor ve dışkısı çok koyu yeşil, etrafı da yeşil sıvı oluyor dışkıladığı zaman, kuşum hasta mı?
İnşallah kuşum iyileşir çok özel bir arkadaş benim için, tavsiye edebileceğiniz bir şeyler var mıdır

Ekli dosyalar

• AE189B8F-DD3F-40B0-A764-457313FF3E06.jpeg
    AE189B8F-DD3F-40B0-A764-457313FF3E06.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 38
Yemine kalamar kemiği ufalayın. Bu ekstra kalsiyum sağlar. Sargı içinse veterinerinizle konuşun, ayak yanlış kaynamasın. Benim bildiğim hareket etmemesi lazım.
Dışkı fotoğrafı koyar mısınız? Elinizden yiyorsa tarif ettiğim kalamar kemiği ile karışık yemi de elinizden yedirin.

Yemine kalamar kemiği ufalayın. Bu ekstra kalsiyum sağlar. Sargı içinse veterinerinizle konuşun, ayak yanlış kaynamasın. Benim bildiğim hareket etmemesi lazım.
Dışkı fotoğrafı koyar mısınız? Elinizden yiyorsa tarif ettiğim kalamar kemiği ile karışık yemi de elinizden yedirin.
Dışkısı bu şekilde, çok koyu yeşil; o zaman tekrar veterinere götüreyim yarın fakat aşırı hareketli bir kuş ve asla sargısını kabullenmiyor.. Kutusunun tepesine kafesinin yukarısını ev gibi yapıştırdım, ona bile zıplayarak tırmanıyor, çaresiz kaldım elinde ☹️

Ekli dosyalar

• 4160961E-CCD1-40A2-A228-7F8EF19AEF9C.jpeg
    4160961E-CCD1-40A2-A228-7F8EF19AEF9C.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 33
  • 8A3F91EB-FB6B-4096-9B6A-64F9EDC15502.jpeg
    8A3F91EB-FB6B-4096-9B6A-64F9EDC15502.jpeg
    201.8 KB · Görüntüleme: 33
Dışkısı bu şekilde, çok koyu yeşil; o zaman tekrar veterinere götüreyim yarın fakat aşırı hareketli bir kuş ve asla sargısını kabullenmiyor.. Kutusunun tepesine kafesinin yukarısını ev gibi yapıştırdım, ona bile zıplayarak tırmanıyor, çaresiz kaldım elinde ☹️
Veterinere sargı için gideceksiniz zaten, dışkısını da sorun. Gelişmeleri bize yazın.

Veterinere sargı için gideceksiniz zaten, dışkısını da sorun. Gelişmeleri bize yazın.
Merhabalar, veterineri tekrar sargı için gelme vakti dolunca getir demişti, dün götürdüm ayağı yamuk kaynamış yavrumun
Dün sargısı açıldığında hiç basamıyordu ayağına bugün sekerek yürüyor, ilerleme kaydeder mi hiç yoksa nasıl olur durumu, neler yapmam gerekir

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 28
  • image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 24
Yanlış kaynayan kemiğe aslında çok da yapacak birşey yok. Yanlış kaynayan yerden tekrar kırıp düzgün oturtmak düşünülebilir ama bu da pek pratik değildir. Hayvanın canı yanar. Belli bir süre bekleyin. Düzelecek gibi duruyor.

Yanlış kaynayan kemiğe aslında çok da yapacak birşey yok. Yanlış kaynayan yerden tekrar kırıp düzgün oturtmak düşünülebilir ama bu da pek pratik değildir. Hayvanın canı yanar. Belli bir süre bekleyin. Düzelecek gibi duruyor.
cevabınız için çok teşekkür ederim çok az bir ümit bile beni çok mutlu etti.. Peki bekleme sürecinde kafesinde mi daha çok zaman geçirmeli yoksa serbest mi hareket etmeli?
Bir de ayağına biraz bastıktan sonra geri yukarı çekiyor ağrısı mı vardır yoksa korkuyor mu?

Geri