Karadeniz Pet

Kusumun gaga problemi

irem

Yeni Üye
Merhabalar!
Bir sey danismak istiyorum.
Aldigimdan beri kusumun tirnaklarina veya gagasina hic dokunmadim yani kesmek veya kisaltmak anlaminda. Kusum 1,5 yasinda.
Son bi aydir falan gagasini surekli kafesin demirlerine surtuyo falan yani takiyo oraya rahatsiz oluyo gibi.
Gaga tasi falanda var kafesinde.
Ama sizce boyle bi veterinerde falan kisalttirmak gerekli midir?
Cevaplarinizi bekliyorum.
Simdiden tesekkurler:)

Merhabalar!
Bir sey danismak istiyorum.
Aldigimdan beri kusumun tirnaklarina veya gagasina hic dokunmadim yani kesmek veya kisaltmak anlaminda. Kusum 1,5 yasinda.
Son bi aydir falan gagasini surekli kafesin demirlerine surtuyo falan yani takiyo oraya rahatsiz oluyo gibi.
Gaga tasi falanda var kafesinde.
Ama sizce boyle bi veterinerde falan kisalttirmak gerekli midir?
Cevaplarinizi bekliyorum.
Simdiden tesekkurler:)

resim eklerseniz daha iyi olur büyük ihtimal kısalttırmak gerekır 1.5 senede

mantar var mı anlayamıyorum ama yazıyım da konu üste çıksın. tırnaklarından damar geçer. keserseniz ve o damarlara gelirse facia olur. onun yerine törpülü tünek alın

Merhabalar, gaga taşı varsa eğer ve onu az da olsa arada kullandığını gördüyseniz, gagasına müdahale etmenize gerek yok bence. Çünkü çok rahatsız olsa kendisi zaten törpülerdi. Tırnakları için de eğer hiçbir yere takılmıyorsa kesmenizi tavsiye etmem, tahta tünekler de ayrıyetten plastik tüneklere nazaran daha iyi. Tırnaklarda kılcal damar bulunduğundan, kesicekseniz de ucundan kesmeniz gerekir. Onun dışında sağlıklı görünüyor ve kafasında tüy kapsülleri var, yani tüyde, ayrıca da kızışmış bir dişi, şu sıralar biraz huysuz, ısırgan olabilir, güle güle besleyin. :)

Son düzenleme:
Geri