Karadeniz Pet

Kuşun dışkı rengi normal mi?

Kayas

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 7 yaşında dişi popo kısmına yakın şişlik oluşmuştu onun için zaten Ankara Üni. Veteriner fakültesine cuma günü randevusu var. Bugün farkettim dışkısı aşırı yeşil gibi geldi bana oluşan şişlikten kaynaklı mıdır acaba yoksa başka bir hastalık habercisi mi? Herhangi Bi halsizlik durumu da yok kuşta şu an

Ekli dosyalar

• IMG_20220222_095418.jpg
    IMG_20220222_095418.jpg
    654.9 KB · Görüntüleme: 49
Muhabbet kuşum 7 yaşında dişi popo kısmına yakın şişlik oluşmuştu onun için zaten Ankara Üni. Veteriner fakültesine cuma günü randevusu var. Bugün farkettim dışkısı aşırı yeşil gibi geldi bana oluşan şişlikten kaynaklı mıdır acaba yoksa başka bir hastalık habercisi mi? Herhangi Bi halsizlik durumu da yok kuşta şu an
Normal değil. Kesinlikle yeşillik vermeyin. Yemine bol aspur karıştırın yem yetip yetmediğini kontrol edin yemiyorsa elle mama ile besleyin. Yarın sabaha gözlemleyin kuşunuzu. Eczaneden ercefuly alın ve suyuna atın ya da ağzına damlatın.
Şu konuya da bakın.
"Poposunda ki şişlik | Muhabbet Kuşu Forumu - Muhabbetkusu.com.tr" https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/poposunda-ki-sislik.29131/

Normal değil. Kesinlikle yeşillik vermeyin. Yemine bol aspur karıştırın yem yetip yetmediğini kontrol edin yemiyorsa elle mama ile besleyin. Yarın sabaha gözlemleyin kuşunuzu. Eczaneden ercefuly alın ve suyuna atın ya da ağzına damlatın.
Şu konuya da bakın.
"Poposunda ki şişlik | Muhabbet Kuşu Forumu - Muhabbetkusu.com.tr" https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/poposunda-ki-sislik.29131/
cevabınız için teşekkürler. fotoğrafta dışkının beyaz kısmı da vardı peçeteye yapışmış, sadece yeşil değil yani, yeşillik vermiyorum bir kaç gün önce yemini değiştirdim euro gold nature premium yem aldım. Ani yem değişikliği buna sebebiyet vermiş olabilir mi ?

cevabınız için teşekkürler. fotoğrafta dışkının beyaz kısmı da vardı peçeteye yapışmış, sadece yeşil değil yani, yeşillik vermiyorum bir kaç gün önce yemini değiştirdim euro gold nature premium yem aldım. Ani yem değişikliği buna sebebiyet vermiş olabilir mi ?
Ben sanmıyorum. 1 haftada 3 kez yem değiştirdim ve kuşum ishal olmadi. Kuşunuzun şişlik kısmı yumuşak mi sert mi ?

Veterinere götürene kadar hiç bir ilaç kullanmayın lütfen dışkı normal değil ama çok da kötü değil. Veteriner kanatlılardan anluyorsa gerekli ilaçları verir zaten.

Ben sanmıyorum. 1 haftada 3 kez yem değiştirdim ve kuşum ishal olmadi. Kuşunuzun şişlik kısmı yumuşak mi sert mi ?
Yumuşak hocam şişlik o konuda uzman bir hekime göstereceğim zaten randevu gününü bekliyorum. Yem yemesinde hareketlerinde sıkıntı yok kuşun o açık yeşil dışkı bir kere oldu üstümde gezerken yaptı onu kafesin içinde ona benzer dışkı yok şu an. Bundan önce ishal olmuştu suyuna elma sirkesi damlatarak geçirmiştim o zaman 2 yaşındaydı 5 senedir ishal durumu olmamıştı.

Yumuşak hocam şişlik o konuda uzman bir hekime göstereceğim zaten randevu gününü bekliyorum. Yem yemesinde hareketlerinde sıkıntı yok kuşun o açık yeşil dışkı bir kere oldu üstümde gezerken yaptı onu kafesin içinde ona benzer dışkı yok şu an. Bundan önce ishal olmuştu suyuna elma sirkesi damlatarak geçirmiştim o zaman 2 yaşındaydı 5 senedir ishal durumu olmamıştı.
Bir kerelikse çok sıkıntı olmaz.

Veterinere götürene kadar hiç bir ilaç kullanmayın lütfen dışkı normal değil ama çok da kötü değil. Veteriner kanatlılardan anluyorsa gerekli ilaçları verir zaten.
Cuma günü götüreceğim o güne kadar bir şey olmaz inşallah elma sirkesi damlatsam suyuna faydası olur mu acaba

Cuma günü götüreceğim o güne kadar bir şey olmaz inşallah elma sirkesi damlatsam suyuna faydası olur mu acaba
Ben önermiyorum. Hiç verilmemeli bence. Şu an dışkılar normalse yemesinde içmesinde sıkıntı yoksa vermeyin hiç bi şey. Şişlikle de elma sirkesi alakasız zaten. Siz cuma gününü bekleyin yem yemiyorsa elle besleme yapın.

Büyük ihtimalle kuşunuz da tümör var.
Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda tümör ur kanser nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.
-Genetik faktörler.
-Düşük E vitamini
-Tek tip diyetle kuşun beslenmesi
-Stress faktörleri
-Psikolojik çöküntüler
-Sigara dumanı
-Paraziter yumurtalar
-Kuşları doğal ortamlarından uzakta, ev ortamında beslemek.
-Hatalı beslemeler, aşırı yağlı yemlerin verilmesi
-Bağışıklık sisteminin deyişik sebeplerden dolayı etkilenmesi
-Hormonal bozukluklar
-Üzüntüler
-Yaşlılık
-Aşırı kilo ve hareketsizlik
-Kötü bakım koşulları
Muhabbet kuşları ve papağanlarda tümör yapılarının saptanmasında kullanılan yöntemler
-Klinik muayene
-Radyolojik muayene
-Biyopsi (kitleden alınmaktadır)
-Histopatolojik muayene
Kuşlarda tümör Semptomlar (Belirtiler)
-Tümör olguları kuşlarda bacak bölgesinde ise o bacaklarda hissizlik, ileri vakalarda felç kuyruğun seğirmesi,titreme ve kuyrukta düşme görülebilir.Ayaklarda morluk görülebilir.
-Zayıflama-iştahsızlık
-Kapanmayan yaralar(ülseratif yaralar)
-Dışkı ve idrar yapmada güçlükler özellikle karın bölgesindeki olgularda kitlenin bagırsaklara ve üreme organına baskısından meydana gelmektedir. Dışkı ve idrarın atılamamasından dolayı intoksikasyon(bünyenin kendini zehirlemesi)görülebilir.
-Stress
-Karın şişkinliklerinde ve sternum üzerindeki şişliklerde kuşlarda nefes almada zorluk ve hareketlerde kısıtlıklar görülür.
-Felçler
-Durgunluk
-Şişlik(sert kitle halinde veya yumuşak kıvamda )
Kuşlarda her şişlik ve yaralar tümör vakası olarak görülmemelidir.
Tümöral oluşumlar genellikle ileri yaşlarda ve kilolu kuşlarda görülür, tüyleri o bölgede azalır ve halsiz görünmeye başlar, uçamaz. Bu durumda öncelikle bir hekime götürmeli ve tahlil yaptırmalısınız tahliller radyoloji,kan testi,biopsi,patolojik vs olarak yapılır. Yapılan muayene ve tetkik sonucuna göre, gerekli tedavi protokolü uygulanmalıdır.

Geri