Karadeniz Pet

Kuşun güvenini kaybettim..Yardım lütfen :(

• Konbuyu başlatan Salih ÇAPA
  • Başlangıç tarihi
S

Salih ÇAPA

Guest
Merhaba arkadaşlar..4 gün önce bir kuş aldım..Erkek, ve 2 - 2,5 aylık olduğunu söylediler..Kuşu bir kutuya koydular ve eve getirdim..Bana günde 10 dk. bir avucumdan diğer avucuma koymam gerektiğini aksi halde kuşun bana alışmayacağını söylediler..İlk gün denileni yaptım ama kuşun korktuğunu ve kaçmak istediğini hemen anladım..2. gün kafese elimi tekrar attığımda sakindi ve hemen yakalayıp aynı işlemi yapmaya başladım..Kuş elimden uçtu ve odada 3-5 tur çok rahat bir şekilde attı..Yavru kuş nasıl uçuyor onuda anlamış değilim..Ha bu arada kafesin üstüne kondu ve kendiliğinden kafesin girişini bulup içeriye girdi..3. gün elimi daha kafese koymadan heyecanlandı bir o tarafa bir bu tarafa sıçramaya başladı..Hemen çektim elimi ardından sakinleşti..Artık bırakın kafese elimi koymayı kafesin yanına yürüdüğüm gibi uzaklaşıyor, geriliyor..Bunu çok rahat bir şekilde anlıyorum..Kuşu korkuttum ve güvenini kazanamadan kaybettim..Beni gördüğünde ödü kopuyor resmen..3-5 saat yanına bile gitmedim..Demin yanına yavaşça yaklaşayım dedim aynı durum devam ediyor..Elimi kafese yaklaştırdığım gibi diğer uca kaçıyor..Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar? Lütfen yardım edin..Kuşumun güvenini kazanmak istiyorum..İlk kez bir kuş besliyorum..Çok sevdim onu :( Umarım vardır bir yolu..Ne gerekiyorsa yaparım..Sabretmek gerekiyorsa aylarca beklerim yeter ki bir yolu vardır diyin lütfen...

Bende daha yeni olmakla beraber 20 gündür besliyorum.Seninki daha 4 gün olmuş.Zamanla alışacaktır.Bende de o sorunlar var. Genede uzmanı bekleyelim.:)

Uyku uyuyamıyorum ya..Vicdan azabı çekmeye başladım, abartıyor muyum acaba..Kuşun psikolojisini bozdum diye düşünüyorum..

devrim senin kuş işaret parmağına konuyor mu? Benim bu gece yanlışlıkla kondu sanırım..Elimi kafese koydum hiç ses çıkarmadım.. elimin kafeste olduğunu unuttu sanırım :) bi baktım parmağıma kondu..Ama 10 dk tuttum içeride..Nasıl bir mutluluktur ya..Tabi sonra içindeki şeytan çıktı ve ben ofline dedim :(

Bilgili arkadaşlar yardım edin lütfen..Bir birimize alışamadan uykusuzluktan gidecez sanırım :(

Zaman tanıyın kuşlarınıza. Acele etmeyin. Bir süre kuşa fiziksel temasta bulunmayın. Sadece uzaktan kısık sesle temas kurun.

onunla sakin bir ses tonuyla konuş kuşu sakın avucunun içine alma sabret kuşu zorlama parmagınla kuşun gögsünü hafif bir şekilde okşamaya çalış ona biraz süre tanı kesin alışacaktır

üstüne çok gitme dostum kuş bu senin onu bu kadar sevdiğini anlamayabilir.O seni koca elli iri yarı zarar verici bir varlık olarak görüyor ve alışması için el kol yapma kuşa :)

Zaman tanıyın kuşlarınıza. Acele etmeyin. Bir süre kuşa fiziksel temasta bulunmayın. Sadece uzaktan kısık sesle temas kurun.

Kafesine yaklaşırken de çok sakin bir şekilde yaklaşın, yem su değişiminde de ellerinizi göstererek çok sakin bir şekilde değişim yapın.

Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için..Sanırım ben biraz acele ettim ve bundan kaynaklı kuşu korkuttum..Fiziksel temas işini biraz erteleyecem..Şu an tek yaptığım yanına sakince yaklaşmak ve kısık sesle ismini söylemek..Bu arada adı çirkin :)

kuşunuz daha 4 gün olmuş geleli en az 10-15 gün yaptıkları tek şey yem yemek su içmek ve uyumak...sanırım bu kuşun karakterine görede değişiyor..benimki kafese girmiyordu ben omzumdayken elimle yakalayıp koyuyordumm yinede tekrar çıkardığımda benden ayrılmıyordu..güven sorunu olmadı ama ben yeni geldiğinde kafesine usulca paramğımı sokup konuştum sürekli.. şu an acıkınca kafese girme alışkanlığınıda kazandı..hatta kafesi bulunduğumuz odada değilken çıkardığı cik sesinden kafesini aradığını anlıyorum.kafesin yanına gittiğimizde hemen giriyor içeriye..kuş eğitmek tamamen sabır işi..

Bizimki hiç alışmayacak gibi bir his uyandırıyor bende..Sabretmek gerekiyor sanırım..Sadece sabahları ötüyor sonra tüm gün susuyor..Nasıl yapacam bilmiyorum ama fena taktım şu eğitim işine..Ya diyorum hiç alışmasa bana, elime hiç konmasa :( Sadece seslenmek ile kuş bana alışır mı? Bazı yerlerde kuşunuzu ilk günden elinize alıştırın diyorlar yoksa bir daha alışmazmış..Tam olarak ne yapmam gerekiyor? Sadece sessizce yanına yaklaşmak ve ismini söylemek yeterli mi şu aşamada?

kafese parmağınızı soktuğunuzda zamanla parmağınıza alışıyor..parmağınızdan zarar gelmediğini anlıyor kuş .bunu sürekli yapın ve alçak sesle konuşun..ortama ve size alışınca yavaşça elinizi kafese sokun ..parmağınızı tünek gibi kullanın..kuşun ayağına yaklaştırın hafifce ön parmaklarına değdirin parmağınızı ..sonra tünek gibi parmağınıza gelecektir..

merhaba..kafese ilk yaklaşınca hemen ürküyor ve ardından otarafa butarafa kaçıyor..sadece salıncağa çıktığı zaman parmağıma konuyor..o da parmağıma konduğunun farkında değil sanırım..

şunu çok merak ediyorum : daha önce kuşu ondan korkan, kaçan olup da daha sonra ona alışan ve kafes dışında bile parmağına konan var mı? varsa eğer bu kaç hafta ya da ay da gelişiyor?

ayrıca benim kuş kafese çok alışık..kafeste kendini çok güvende hissediyor..dışarıya güvenmiyor sanırım..düşünün ki eve ilk getirdiğim gün bir kaç defa elimle yakalayıp ortama alışsın diye salıverdim..ama 40 yıllık yuvasıymış gibi gidip kafesin üstüne kondu ve ardından kafesin içine girdi..

bu arada kafesin kapağını devamlı açık tutuyorum..daha kendiliğinden çıktığı olmadı..Sizce zararı var mı ?

Zamanla güvendikçe, kendine sizden zarar gelmediğini gördükçe, tabi ki elinize gelecektir. Bu süreçte sabırlı olunuz. Kuşu zorlamayınız.

Zamana bıraktım artık..Umarım kısa zamanda alışır bana

Geri