lütfen yardım :(

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve clygd tarafından 8 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. clygd
  Çevrimdışı

  clygd Guest

  Bir ay önce başladı, kuşçuya götürdüm göz nezlesi dedi teramicyn kullandım ara ara ama bir türlü tam anlamıyla geçmedi.gagasının yanında hafif bir şişlik var şu anda ve gagasının şekli değişti sanki.tam sivri düzgün bir şekilde inmiyo aşağıya.LÜTFEN YARDIM EDİN
  bir de buraya nasıl fotoğraf ekleyebilirim? Fotoğrafları var ama ekleyemedim :(
   
 2. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.195
  Beğenileri:
  545
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Hızlıresim.com a atın fotoğrafınızı oradan forumlar linkini buraya yapıştırın ve cevaplaya basın geçmiş olsun
   
 3. Ceren S.
  Çevrimdışı

  Ceren S. Profesyonel

  Katılım:
  21 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  6
  Chlamydia olabilir. Mantar daolabilir. Veterinere götürmenizi tavsiye ederim, eğer Chlamydia ise Amoklavin önerecektir. Dilerim iyileşir, geçmiş olsun.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:38 -->-> Daha önceki mesaj 01:37 --

  http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...-yontemleri/sizce-bu-goz-nezlesimi-27387.html

  Yukarıdaki linkte fotoğrafraflara bakar mısınız? Kuşunuzn gözü böyle miydi?
   
 4. clygd
  Çevrimdışı

  clygd Guest

  Hangi linki yazıcam acaba?
  Web sites
  boards
  documents
  image links
  direct access
  bu beşi var hangisi?

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:03 -->-> Daha önceki mesaj 01:47 --

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:04 -->-> Daha önceki mesaj 02:03 --

  [​IMG]

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:10 -->-> Daha önceki mesaj 02:04 --

  Bu akşam çektiğim fotoğraflar bunlar.
  3. fotoğrafta gagasının sağında şişlik var
  1. ve 2. fotoğrafta da gagasındaki şekil değişikliği belli oluyor ( girintili çıkıntılı )

  BİLEN ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.
   
 5. Ceren S.
  Çevrimdışı

  Ceren S. Profesyonel

  Katılım:
  21 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  6
  Muhabbet Kuşlarında Göz Hastalıkları ve Tedavisi - Bayram Akyıldız

  Yukarıdaki linkte yararlı olabilecek bilgiler var, sanırım şikayetinizle örtüşüyor. Bir veterinere telefon açın, amoklavin tavsiye edebilir. Linkte yazan ilaçlarla birlikte antibiyotik kullanmanızda fayda var.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:29 -->-> Daha önceki mesaj 02:25 --

  Bir de Sn Muhammet Çelik şöyle bir bilgi paylaşmış;

  ONE EYE COLD ( TEK GÖZ SOĞUK ALGINLIĞI )

  Chlamydia Psittaci mikrobun gözlere yayılması durumunda ilk belirtiler gözde yaşarma ve akıntıdır. Daha sonra kuşun gözünün etrafı tam yuvarlak bir halka şeklinde hafif şişer ve kızarır. Su toplamış gibi bir görünümü vardır. Genellikle tek gözde ortaya çıkar. Bu nedenle hastalığa İngilizce “One Eye Cold” denilmektedir. Tedavi edilmediği taktire bu kızarıklık gözün etrafına doğru yayılır ve genişler. Gözdeki yaşarma ve akıntı mikropludur ve mikrobun etrafa bulaşmasına yol açar. Güvercinlerde gözlerde belirti veren diğer bir hastalık olan Coryza ile karıştırılmamalıdır. Bazı durumlarda gözdeki enfeksiyon körlük ile sonuçlanabilir.

  BULAŞMA ŞEKLİ
  Kuşların mikrop taşıyan göz akıntıları salmalarımızın içinde bulaşmaya neden olurlar. Mikrop salma içindeki güvercin tozu dediğimiz beyaz toza bulaşarak taşınır. Solunum yolu ile diğer kuşlara geçer. Hasta kuşlarla aynı banyo suyunda yıkanan diğer kuşlar hastalığı kapabilirler.
  Bu hastalığın önemli bir özelliği insana da bulaşmasıdır. Eğer güvercininizden mikrop kapmak istemiyorsanız dikkat etmeniz ve hasta kuşlarınızı süratle tedavi etmeniz gerekmektedir. Güvercin tozunun solunması yolu ile mikrop insana geçebilmektedir. Hastalık mikrobu güvercin tarafından bırakıldıktan sonra 48 saat kadar salma içinde aktif konumdadır. Bu süre içinde mikrop alınırsa mikrobu alan insanın hassaslığına bağlı olarak 5 – 14 gün arasında hastalığın ilk belirtileri görülmeye başlar. İnsandaki belirtiler gribe benzer. Ateş, baş ağrısı, göğüs ağrısı, yorgunluk, kuru öksürük ve bazı vakalarda mide bulantısı ve kusma görülür.

  HASTALIĞIN TEŞHİSİ
  Hastalığın kesin teşhisi kan tahlili ile yapılabilir. Ölü kuşlar üzerinde yapılacak otopside karaciğerde yapılacak inceleme ile belirlenebilir.

  HASTALIĞIN TEDAVİSİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR
  Bakteri nedenli bir hastalık olduğundan antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Antibiyotik uygulaması oldukça olumlu sonuçlanmaktadır. Çeşitli antibiyotikler bu amaçla kullanılabilir. Yurt dışında bu hastalık için üretilmiş olan güvercin ilaçlarında yaygın olarak Chlortetracyline ve Doxycyline etken maddeli ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca kuşların multivitamin takviyesine gereksinimleri vardır. Tedavi sırasında kuşların kalsiyum kaynaklarından ( grit taşları, gaga taşları vb) uzak tutulması gerekmektedir. Çünkü kalsiyum Chlortetracyline’nin ve Doxycyline’nin etkisini azaltmaktadır. Yumurtlama dönemlerinde olan kuşlarda bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

  DEVAMİSİN OBLET
  Chlortetracyline Hydrochloride etken maddeli bir ilaçtır. Her oblette 500 mg etken madde bulunur. 12 Obletlik ambalajlar halinde piyasada satılmaktadır. Güvercinlerde tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur, Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 15 Mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya ¼ tablet karıştırmak uygun olabilir.

  DOXİVET –10 SOLÜSYON
  Doxycyline Hiklat etken maddeli bir ilaçtır. Farmavet ilaç firmasının bir üretimidir. 1 ml ilaçta 100 mg etken madde bulunur. Güvercinlerde tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur. Ticari şekli 1 ve 5 litrelik ambalajlar halindedir. Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 25 Mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya ½ ml karıştırmak uygun olabilir.

  TERRAMYCİN GÖZ MERHEMİ
  Beşeri ( insanlar için üretilmiş) bir ilaçtır. Pfizer firmasının bir üretimi olup, eczanelerde bulunur. Etken maddesi, Oxytetracyline ve B vitaminidir. Antibakteriyel etkili bu merhemin deri ve göz için olan iki tipi bulunmaktadır. Göz için olanı güvercinlerde One eye cold hastalığında haricen yani dışarıdan sürülmek sureti ile kullanılabilir. Günde 1 – 2 kez dıştan göze sürülür. Ticari şekli 3.5 gr’lık tüpler halindedir.

  BAVİTSOLE ORAL SOLÜSYON
  Bayer ilaç firmasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. A, D3, E ve C vitaminleri bulunduran kompleks bir ilaçtır. Güvercinlerde her türlü vitamin eksikliklerinde, çeşitli hastalıkların tedavisinde takviye olarak ve sulfa grubu ilaçlar ile antibiyotiklerin yanında destekleyici olarak kullanılabilir. Bu ilacı tercih etmemin önemli bir nedeni içinde kalsium bulundurmamasıdır. Böylece sulfa grubu ilaçlar ile bazı antibiyotiklerin yanında kullanılması gayet uygundur. Ticari şekli 1 litrelik solüsyon halindedir. Güvercinler için 1 litre içme suyana 10 kuş hesabıyla 1 cc ilaç katılarak kullanılabilir. İlaç kullanımına 5 gün devam edip bir süre ara verdikten sonra tekrar başlanabilir.
   
 6. Emrah Orman
  Çevrimdışı

  Emrah Orman Süper Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  141
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ANKARA
  Allah şifa versin inşallah cabuk iyileşir
   

Sayfayı Paylaş