Karadeniz Pet

Mama hangi dönemlerde verilir?

Süleyman Kara

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar. 2,5 ve 5 aylık kuşlarım var, ne zaman ihtiyaç olduğunu bilmediğimden henüz mama hazırlamadım hiç.
Yaşları itibarıyla kızışmalarına gerek yok, yumurtası yavrusu zaten yok. Bu durumdaki kuşlarımıza da mama vermemiz muhakkak gerekli mi? Çiftleşme dönemine gelmemiş kuşlarımıza mama verilmesinin olumlu ve olumsuz sonuçları ne olabilir?

kuşların ek ihtiyaçlarını karşılama imkanı olmadı için mamalar ile telafi ediyoruz. Kullandımız takviyeleri mamalar ile servis yapıyoruz. Yumurtadan çıktı günden itibaren mama takviyesi çok önemlidir

Peki mamayı kuşlara çekici hale getirmek için nasıl ikram edilir :) Çünkü bir kere sadece yumurta verdiğimde pek yanaşmamıştı.

Bu kuşltan kuşa değişiyor benim kuşlar içine yumurta koyduğum ne varsa bitiriyorlar. Sadece yumurta verdiğimde de yiyorlar. Nasıl alıştılarsa öyle gidiyor. Bir çiftim vardı yıllar önce ne yaptıysam mama yediremedim

al geceden yemlerini sabah erkenden yap mamayı üstüne 1 tutam aspur serp bak nasıl yiyorlar :)

al geceden yemlerini sabah erkenden yap mamayı üstüne 1 tutam aspur serp bak nasıl yiyorlar :)
Yok yav benimkiler aç kaldılar yine de bunun yiyecek olduğunu anlamadılar. :) üzerine daha fazla aspur koydum resimdekinden, dokunmuyorlar mamaya. Bir dahakine yarım çeyrek ölçek falan hazırlayayım.

IMG_7724.JPG IMG_7725.JPG

Ekli dosyalar

• IMG_7726.JPG
    IMG_7726.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 385
  • IMG_7727.JPG
    IMG_7727.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 377
Yumurtanın sarısı aşırı fazla kuru mama yok sadece cici bebe vs... karıştırmıssın kuru olarak normal yememeleri :)
tek çift için; 1 parmak boyunda havuç suyu sıkılmış ince rendelenmiş, çeyrek elma( çekirdeksiz, kabuksuz ve suyu sıkılmış), 1 yemek kaşığı kaliteli hazır kuru mama, yumurtanın beyazının 3de 1i sarısının 4de1 karıştır kıvamı tutmaz sa 1 tatlı kaşığı cicibebe ve etimek karışımı katabilirsin üstüne de 1 tutam aspur serp yem verdiğin yere tak yem kabı ile bak nasıl yiyorlar. geceden çek yemliği

Ben forumdaki mama tarifini hazırladım mısır unu irmik bisküvi havuç yumurta ve kabuğu. Havucun suyu falan yazmıyordu orada. Bu tarifi de deneyeyim ilk fırsatta.

Ben forumdaki mama tarifini hazırladım mısır unu irmik bisküvi havuç yumurta ve kabuğu. Havucun suyu falan yazmıyordu orada. Bu tarifi de deneyeyim ilk fırsatta.

her kuşun bir zevki damak tadı oluyor hesabı kuşlarına onlar herhangi bir mamayı sevene kadar farklı yollar dene.ne zamanki o mamayı sevdiler o tarifi sürekli onlara yaparsın kolay gelsin..

Yumurtanın sarısı aşırı fazla kuru mama yok sadece cici bebe vs... karıştırmıssın kuru olarak normal yememeleri :)
tek çift için; 1 parmak boyunda havuç suyu sıkılmış ince rendelenmiş, çeyrek elma( çekirdeksiz, kabuksuz ve suyu sıkılmış), 1 yemek kaşığı kaliteli hazır kuru mama, yumurtanın beyazının 3de 1i sarısının 4de1 karıştır kıvamı tutmaz sa 1 tatlı kaşığı cicibebe ve etimek karışımı katabilirsin üstüne de 1 tutam aspur serp yem verdiğin yere tak yem kabı ile bak nasıl yiyorlar. geceden çek yemliği
Şimdi şunu liste halinde toparlayalım;
-1 parmak boyunda havucun suyu
-ince rendelenmiş kabuksuz çeyrek elma (suyu sıkılmış derken nasıl olacak o? Mamaya elmanın posası mı konulacak?)
-haşlanmış yumurtanın beyazının 1/3ü, sarısının 1/4ü
-1 yemek kaşığı kaliteli hazır kuru mama (nereden temin edeceğim?)
-kıvama göre bisküvi, etimek.

cici bebe, mısır unu, irmik, tuzsuz etimek, hepsini toz haline getirip bi kavanozda saklıyorum, her mama yaptığımda kullanıyorum.
mamaya suyu iyice sıkılmış havuç ve elma, çok az incecek doğranmış maydanoz, yumurta beyazının tamamı sarısının yarısını ekliyorum bayılarak yiyorlar vallahi..
şimdiye kadar iki defa hazır mama aldım, ikisine de hiç dokunmadılar, sevmediler nedense
yumurtayı az pişirsem ağızlarına sürmüyorlar, iyice pişmiş seviyorlar.

@Kahraman KÖROĞLU
Şuna bir son şeklini versek? :)

-ince rendelenmiş kabuksuz çeyrek elma (suyu sıkılmış derken nasıl olacak o? Mamaya elmanın posası mı konulacak?)

@Kahraman KÖROĞLU
Şuna bir son şeklini versek? :)

kullanıcan mama nemsiz kuru mama ise; havucu rendele suyunu sıkma nemli ise yarı sık suyunu. elma yı kabuksuz çekirdeksiz olarak rendele çok az suyu kalana kadar sık sindirimi düzenler iştah açar. yumurta verildi oran normal, iyi kaynamış olmasına dikkat et. versele laga kuru mama temin edebilirsin sponsor firmalarımızdan https://www.hobipet.com.tr/urun/versele-laga-frutti-patee-meyveli-balli-nemli-kus-mamasi-250gr. Fazla ıslak veya lapa olur ise kıvamın tutması için extra etimek-mısır unu-galete unu kullanabilirsin

Bikaç yerde baktım versele laganın kuru maması hep nemli.
Elmanın havucun suyunu sıkma işi nasıl oluyor tam olarak?

Ne bileyim elmanın suyunu katı meyve sıkacağı dışında hiç sıkmadığımdan yöntemi mi var acaba dedim. :)

Geri