Karadeniz Pet

Mantar hastalığı tüy yolmaya sebep olur mu?

aysese

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim umarım doğru yere konu açıyorumdur. Biraz uzun olacak şimdiden özür diliyorum. Benim 2 yaşında bir muhabbet kuşum var ve neredeyse 1 senedir tüy yolma problemimiz var. Önce sol bacağının tüylerini yolarak başladı kanatıyordu artık. Veterinere götürdüm stres önleyici damla ve sprey verdi kullandık fakat bir işe yaramadı. Sonrasında boyunluk takıldı, boyunluk varken yolamadığı için bacağı iyileşti fakat boyunluk çıktığında yolmaya devam ediyor. Kanat altlarını yoldu uçmasını zorlaştırdığı için kafesten de çıkmıyor. Yolduğu kısımlara dikkat ettiğimde sarımsı mantarlı deriye benzer parçacıklar oluştuğunu gördüm bunları temizliyor atıyor ve bir süredir gagasının altında da benzer oluşum var. Fotoğrafını ekliyorum. Araştırmalarım mantar rahatsızlığının tüy yolmaya da sebep olacabildiğini gösterdi ve mantar için zolax diye bir ilacın suya katıldığıyla ilgili videolar izledim. Şimdi ben ne yapmalıyım? Uzun oldu kusura bakmayın okuyanlara ve yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkür ediyorum. Bu arada kuşun yemesi, içmesi ve dışkısı normal. Bu günlerde hava değişiminden biraz sessiz.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221129_163507_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20221129_163507_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    216.3 KB · Görüntüleme: 16
Bir bilgisi, fikri olan yok mu arkadaşlar? 😔

Önce kuşunuzun bağışıklığı güçlendirin. Multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin edin. Bu ikisini farklı günlerde uygulayın. Daha sonra dış parazit ilacı zimec yada avromec bunlardan herhangi birini temin edip enseye bir damla olacak şekilde uygulayın derim. Geçmiş olsun.

Önce kuşunuzun bağışıklığı güçlendirin. Multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin edin. Bu ikisini farklı günlerde uygulayın. Daha sonra dış parazit ilacı zimec yada avromec bunlardan herhangi birini temin edip enseye bir damla olacak şekilde uygulayın derim. Geçmiş olsun.
Cevabınız için teşekkür ederim. Birkaç kişiye sordum biri "kursak mantarıdır probiyotik, meyve, sebze, vitamin tarzı şeker içeren şeyler vermeyin daha kötüleşir" dedi ve beni korkuttu. Ben düzenli olarak vitamin ve probiyotik veriyordum oysa ki. Onlara devam mı etmeliyim

Ama kursak mantarı ile sizin şikayetiniz çok farklı. Kuşunuzda salyalı yem kusma ağizda ekşimsi koku dilde beyazlık mevcut mu. Probiyotik ve multivitamin ne kullanıyorsunuz. Eğer ki petshoptan aldıysanız takviyeleri maalesef yetersiz. Benim dediklerim içerik olarak çok zengin. İnternet ortamında satılıyor. Ama tüy yolma içinde önlem açısından dış parazit ense ilacı temin edip kuşa mutlaka yapın.

Ama kursak mantarı ile sizin şikayetiniz çok farklı. Kuşunuzda salyalı yem kusma ağizda ekşimsi koku dilde beyazlık mevcut mu. Probiyotik ve multivitamin ne kullanıyorsunuz. Eğer ki petshoptan aldıysanız takviyeleri maalesef yetersiz. Benim dediklerim içerik olarak çok zengin. İnternet ortamında satılıyor. Ama tüy yolma içinde önlem açısından dış parazit ense ilacı temin edip kuşa mutlaka yapın.
Hayır o belirtiler yok çok şükür gaga altındaki bu tırtıklı yapıyı söyleyince bilmeden teşhisi koydular herhalde. İnternetten almıştım ama petshop malı bunlar da sanırım Apexisol, Divitsol, B vitamini ve Apex tüy bakım spreyi var. Sizin dediğiniz ilaçları edineceğim. Mantar diye korkmuştum

Saydığınız ürünleri kullanmayın. Kuşa pek bir yararı yok. Evet dediğim ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kuş yaşadığı müddetçe düzenli kullanılmalı. Bir zararı da yok çünkü ilaç değil takviye. Takviyeli suyu vereceğiniz günler akşamdan sulugu kafesinden çıkartın kuş susamış olsun sabah takviyeli suyu verirsiniz. Ayrıca takviyeli su kafeste en fazla 8 saat kalsın sonra o suyu çıkartıp temiz içme suyuyla değiştirin.

Saydığınız ürünleri kullanmayın. Kuşa pek bir yararı yok. Evet dediğim ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kuş yaşadığı müddetçe düzenli kullanılmalı. Bir zararı da yok çünkü ilaç değil takviye. Takviyeli suyu vereceğiniz günler akşamdan sulugu kafesinden çıkartın kuş susamış olsun sabah takviyeli suyu verirsiniz. Ayrıca takviyeli su kafeste en fazla 8 saat kalsın sonra o suyu çıkartıp temiz içme suyuyla değiştirin.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Merhaba tekrar bir konuda size danışabilir miyim? Söylediğiniz multivitamin gervit ve probiyotik entrobacı sipariş ediyorum. Bunların yanında kanat altlarındaki tüyler yolunmuş olduğu için bt amin forte de alıp kullanmalı mıyım? Bir de parazit damlasından alacağım onu kullanırken aynı anda bu vitaminleri de kullanabilir miyim yoksa o tedavi bittikten sonra mı bunlara başlamalıyım bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Aslında şöyle tüy döneminde BT amin forte kullanılıyor tüyden çıktığında gervit. Fakat gervit vitamin çok zengin içerikli olduğu için içinde b vitamini de var. Ama tercih meselesi tüy de olan kuşa BT amin forte tüyden çıktığında gervit verebilirsiniz. Bu size bağlı. Parazit e gelirsek hayır ayni anda kullanımı sorun yaratmaz. Çünkü vitaminler ilaç değil takviye. Ayrıca parazit enseye bir damla olacak şekilde damlatiliyor. Ve damlattiktan sonra enseyi iyice ovalayın. Yayılmasını sağlayın. Bu şekilde 🙂

Aslında şöyle tüy döneminde BT amin forte kullanılıyor tüyden çıktığında gervit. Fakat gervit vitamin çok zengin içerikli olduğu için içinde b vitamini de var. Ama tercih meselesi tüy de olan kuşa BT amin forte tüyden çıktığında gervit verebilirsiniz. Bu size bağlı. Parazit e gelirsek hayır ayni anda kullanımı sorun yaratmaz. Çünkü vitaminler ilaç değil takviye. Ayrıca parazit enseye bir damla olacak şekilde damlatiliyor. Ve damlattiktan sonra enseyi iyice ovalayın. Yayılmasını sağlayın. Bu şekilde 🙂
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için 😊😊

Geri