Karadeniz Pet

Mantar mi ???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ArminaDalyaTürk

Meraklı Üye
Merhaba sevgili ustalar arkadasimin kuşunda sanki bir gariplik sezdim ve belki mantardir diye düşündüm umarım öyle değildir. Bu hastalikmi ? Aldıkları kisi böyle vermis ama? Halasindan almış Ayrica bu kus kac yasinda ?

Evet, mantar zannediyorum. Antibiyoitkli teramcyn merhem kullanarak geçirebilirsiniz. Ben öyle geçiriyorum fakat başka hazır ürünler de bulabilirsiniz veterinerlerden. Geçmiş olsun.

Ayrıca 8 aylık ve 1 yıl arası bir erkek.

Kuşta gaga mantarı olabilir ama daha çok ilerlemiş bir gaga mite'ı hastalığı gibi duruyor. Bu hastalığa neden olan Knemidokoptes türü bir mikroskobik parazit böcek. Tedavisi ense derisine ivermektin içeren solüsyon damlatmak. Ayak ve tırnaklarında da olabilir, baktınız mı?

Mantar olasığı için suyuna mikostatin ve etkilenen bölgeye Dermo-trosyd gibi antifungal içeren kremlerden sürülebilir. Terramycin gibi antibiyotikler işe yaramayacaktır mantarda. Ancak bence büyük olasılıkla epey ilerlemiş mite hastalığı bu.

İngilizceniz varsa bu linkten inceleyin

http://www.rarebudgerigarclub.org.au/Info/ScalyFace.htm

En doğrusu veterinere götürmek. Zira daha da ilerlerse hastalık zor nefes alır duruma gelecek ve nihayetinde ölecek.

EK:
Teramcyn merhemi bizzat tecrübe etmişimdir bu durumlarda ve bu yönde de çalışan arkadaşlarımız mevcuttur, işe yarıyor. Dışarıdaki bakteriyel bir durum yani, içeride değildir ancak sıçrama olasılığı olabilir buna bir şey diyemem bu tedaviye bağlıdır. Dolayısı ile suyuna mikostatin damlatmaya şu an gerek duymamak gerekir, vücut içinde herhangi bir mantar belirtisi için dışkı kontrolü yapılması gerekir zannediyorum.Keza dediğim gibi başka ürünlere de bakabilirsiniz. @Selçuk YÜKSEL abiye de danışmanızı isterim, gözlemlerine önem veririm ve o da tecrübeli bir abimizdir. Keza bilgi bazen yetersiz kalır, tecrübe önemlidir.

Son düzenleme:
EK:
Teramcyn merhemi bizzat tecrübe etmişimdir bu durumlarda ve bu yönde de çalışan arkadaşlarımız mevcuttur, işe yarıyor. Dışarıdaki bakteriyel bir durum yani, içeride değildir ancak sıçrama olasılığı olabilir buna bir şey diyemem bu tedaviye bağlıdır. Dolayısı ile suyuna mikostatin damlatmaya şu an gerek duymamak gerekir, vücut içinde herhangi bir mantar belirtisi için dışkı kontrolü yapılması gerekir zannediyorum.Keza dediğim gibi başka ürünlere de bakabilirsiniz. @Selçuk YÜKSEL abiye de danışmanızı isterim, gözlemlerine önem veririm ve o da tecrübeli bir abimizdir. Keza bilgi bazen yetersiz kalır, tecrübe önemlidir.

Off yine ego, yine ego...sırf yanlış bilgi verdiğini kabul etmemek adına anlamsız, saçma, bir yerlerden uydurma savunma şeyleri. Siz rahatlıkla böyle özgürce sallayabiliyorsanız ben de artık özgürce sarkastik olabilirim.

Siz bunun paraziter bir durum olduğunu düşündünüz ancak ben mantarın bakteriyel oluşumuna ihtimal veriyorum. Kısacası eğer dış bakteriyel ise ki dış bakteriyel olma olasılığı muhtemel; mikostatin gereksiz antibiyotik yüklemesi olacaktır. Tahribatlara yol açar ve ense damlasının da işe yarayacağını zannetmiyorum çünkü dediğim gibi paraziter bir durum olduğunu düşünmedim. Burada kimse yarışma yapmıyor; mesele elimizdeki canlarımızın sağlığıdır. Sizin benimle alıp veremediğiniz nasıl bir sıkıntı var bilemiyorum, zira çok fazla zan ediyorsunuz. Eğer bir sıkıntı varsa söyleyin, yorumlarınızın ve isminizin bulunduğu yerden çekileyim; siz rahatça özgür hareket edin, kimse hakaretlerinize maruz kalmak zorunda değildir.

Siz bunun paraziter bir durum olduğunu düşündünüz ancak ben mantarın bakteriyel oluşumuna ihtimal veriyorum. Kısacası eğer dış bakteriyel ise ki dış bakteriyel olma olasılığı muhtemel; mikostatin gereksiz antibiyotik yüklemesi olacaktır. Tahribatlara yol açar ve ense damlasının da işe yarayacağını zannetmiyorum çünkü dediğim gibi paraziter bir durum olduğunu düşünmedim. Burada kimse yarışma yapmıyor; mesele elimizdeki canlarımızın sağlığıdır. Sizin benimle alıp veremediğiniz nasıl bir sıkıntı var bilemiyorum, zira çok fazla zan ediyorsunuz. Eğer bir sıkıntı varsa söyleyin, yorumlarınızın ve isminizin bulunduğu yerden çekileyim; siz rahatça özgür hareket edin, kimse hakaretlerinize maruz kalmak zorunda değildir.

Arkadaşım şu mesajında bile hastalık-ilaç işlerinden hiç anlamadığın ortada. Ne diye hatalı şeyler söyleyip üstüne bir de savunup daha komik duruma düşüyorsun anlamıyorum. Mantarın bakteriyel oluşumu ne demek yahu? Dış bakteriyel ne demek? Mikostatin antibiyotik mi? Kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle burada gördüğün gaga hastalığına mantar deyip, üstüne bir de mantara antibiyotik krem önermen senin bilgisizliğini ortaya koyuyor. Bir de gelmiş EK diye yazıyorsun, şaka gibi. Antibiyotikle mantar tedavi eden ilk kişi olarak burada harcanıyorusun!

Sizinle burada bilgilerimin nereden geldiğini vs tartışmayacağım çünkü fazlaca üslubunuz bozuk birisiniz daha önceki konudan da tecrübe edindiğimi düşünüyorum ki sonradan girdiğiniz tavırlar, değişmeler dahi bunu gösteriyor, benim böyle arkadaşlarım çok şükür ki yok. Benim dışımda bunu uygulayan ve bilen birçok kişi mevcuttur, had diye bir şeyin varlığını lütfen öğrenin. İyi forumlar dilerim.

Sizinle burada bilgilerimin nereden geldiğini vs tartışmayacağım çünkü fazlaca üslubunuz bozuk birisiniz daha önceki konudan da tecrübe edindiğimi düşünüyorum ki sonradan girdiğiniz tavırlar, değişmeler dahi bunu gösteriyor, benim böyle arkadaşlarım çok şükür ki yok. Benim dışımda bunu uygulayan ve bilen birçok kişi mevcuttur, had diye bir şeyin varlığını lütfen öğrenin. İyi forumlar dilerim.

Bir hayvansever olarak yukarıda fotoğrafı olan kuşun sağlığını bilgisiz kişilerin yanlış yönlendirmelerine tahammül edemeyecek kadar önemsiyorum. Sizin buradaki çevreniz, arkadaşlarınız ve sizin egonuz açıkçası beni bu kuş kadar ilgilendirmiyor. Üslubum muhattap olduğum kişilere özeldir. En iyisi siz mesajlarıma ek, alıntı ya da direk cevapla ilişki kurmayın.

Sizin mesajlarınıza yönelik kullanmadım bu 1, ikincisi artık tahammül edilemez davranışlara giriyorsunuz bana karşı zann ederek egolusun derken bile yukarıda ingilizce bir metin paylaşıyorsunuz ve "İNGİLİZCENİZ VARSA" diyorsunuz arkadaşa hakaret eder gibi "hani bak benim ilgilizcem var ondan" der gibi, sanki ingilizce size yönelik bir dil, öncesinde de ticaretçi deyip her türlü zanna girmiştiniz zaten, bu nasıl bir davranış şeklidir. Siz kendi dilinizde TÜRKÇE bir metin bulamadınız mı yahut yazmaya mı üşendiniz? Benden sonraki yorumunuzda bile siz kendiniz "teramacyn gibi antibiyotikler" demişsiniz, tabi sonradan bunu da değiştirmez yahut ekleme yapmazsanız. Sizin cevaplarınız beni alakadar etmez, benim mühim verdiğim durum bellidir burada dediğim gibi kimse herhangi bir şey yarıştırmıyor, sonrasında bana kalkıp benden sonra "benim gayem canlarıdır" demeniz bir faide etmez beyefendi. Artık yeter diyorum, sizin gibi insanların varlığı beni hayvanseverliğimden utandırıyor. Şunu da bilin ki olası ihtimallere karşı durduk yere ANTİBİYOTİK de verilmez. Nasıl bunu önerebiliyorsunuz? Kuşun antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanmasını ve antibiyotik gereken zamanlarda tepki vermemesini mi istiyorsunuz? Bu nasıl hayvanseverlik böyle, sizin emsjaınıza yönelik ekleme yapmadım aslında; sizin mesajınız üzerinden yola çıktım. Teramcyn de 2 türllü merhem bulunur, biri antialerjik biri antibakteriyel. Fazlaca terimlere takıntılı bir insansınız, öyleki egosuz bir şekilde ingilizce netin paylaşabiliyorsunuz. Artık kendinize bir çeki düzen verin yoksa sizin gibiler burada ve her yerde çoğalabilir, önem vermem. Çok sevdiğim forumu bana terkettireceksiniz. Haddinizi bilin, yeter artık. Benim dahi üslubumu bozabildi iseniz, sizin çevrenizdekilere olan müdahalenizi düşünemiyorum.

Selam ve dua ile, ne isterseniz öyle devam edin.

Son düzenleme:
Kuşun ayak ve tırnaklarında da herhangi bir sıkıntı yok, resimden baktığınızda da görebilirsiniz. Arkadaşa baktınız mı diye tezinizi savunmanıza da gerek yok. Forum kuralları gereği tüm konulara dikkatli bakıp ona göre yorum yapılmalıdır. Hakaret içerikli, sahte kimlikli sorular paylaşıp, alay eden davranışlara yer yoktur. Kurallara dönüp bir bakın ona göre hareket edin. Ancak forumumuz bu konuda esnek tavırlar sergiliyorsa da ben çıkarım zaten burası da laçkalaşmış demektir ki bu en son istediğim şey.

Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri