Karadeniz Pet

Muğla Çevresinde Papağandan Anlayan Veteriner Arıyorum

büdükula

Yeni Üye
Herkese merhaba, 6-7 yaş aralığındaki afrika gri papağanım neredeyse 1 aydır hasta, kimse derdinden anlamıyor:( Muğla taraflarında hiç vetriner tanıdığı olan var mı? Milas- bodrum- fethiye neresi olursa götürürürm, yeter ki ilgilenen biri çıksın:(

Papağamızın burun hışırtısı vardı, sonradan akıntı da başladı şefffaf renkte akıyor. Ama burun delikleri öyle tıkalı ki ağzından nefes alıp veriyor. Gözleri de nezle olmuş insanlar gibi hafif akıntılı ve şiş hafiften. Yemek yiyor, su içiyor. Kakaksı normal, ama son günlerde altını kontrol ediyorum bildiğiniz su var gazetesinde. Burnunu mu su kabında yıkarken mi ıslatıyor da o kadar su oluyor acaba onu anlyamadım son iki gündür. Bizimkisinin bağışıklık sistemi kuvvetli bir kuş bir de, ama bildiğiniz çaresiz kaldım artık...
3 hafta önce milas'ta veterineri aradım, papağanımdan bahsettim "alıp getirin biz ilgileniriz" dedi. Strese girmesini göze alarak zar zor alıp götüdük, ama ne yazık ki götürmemizle kaldık! Resmen bağırıp korku çığlığı atıyor diye bizimle ilgiilenmedi, hatta "bu hayvanı neden strese soktunuz neden getirdiniz" diye azarladı üstüne o üüntümüzde. Hem çağırıp ilgileneceğini söyleyip hem de bakmadı üstelik, ben de kızıp şikayetçi olacağımı söyleyince yanındaki veterinere vitamin ve antibiyotik şırıngası doldurtup sabah akşam suyuna katmamı söyledi, başka da hiçbir açıklama yapmadıla. Devam eden günlerde durumu daha da ağırlaşınca başka veterinere gittik papağını almadan, bu defa videosunu ve fotoğraflarını gösterdik. Oda bytrill+vitamin+serum şırıngası hazırlayıp ağzına vermemizi istedi. Bizimki de 7 yıldır kesinlikle kendini elletirmedi bize, zar zor geceleri uyurken ağzına verdik. Ama o da işe yaramadı, Oturduğum çevrede ve yakınında onlardan anlayan ya da ilgilenen bir veteriner bulamadım, internetten deli gibi araştırmama rağmen hiçbir bilgi yok. Çıkmaza girdim, kendim de hasta oldum üzüntüden. Zavallıcık gözümün önünde eriyor, ama elimden gelenler de işe yaramıyor. Lütfen bu taraflarda götürüp de ilgilenebilecek bir veteriner bilen varsa haber versin, veteriner fakülteleri de ilgilenir mi götürsem onu da bilmiyorum...

Ekte son halleri var;

yemek yiyor, su içiyor ( fıstık, makarna, badem, fındık)
kafesin tabanına inmiyor, ama hep uyur halde ve halsiz. ötmeyi bıraktı
cereyanda kalmadı, ama yaz döneminde çok misafir gelip gitti onların yüzünden onunla çok ilgilenemedim kafesi pis kalmıştı mikrop kaptığını düşünüyorum. bir daha da asla ama asla misafir kabul etmeyeceğim.
ishali yok, kakasında kurt yok hep inceliyorum.
kırmızı ısı ışığı yakıyorum ara ara, mutfakta duruyor şu an tencereye su koyup buhar yapıyorum her gün.

Son düzenleme:
BAA09F2D-5133-4A84-88BD-82C833832522.jpeg

Veterinerlik fakülteleri ilgilenir göstermenizi öneriririm. Umarım sağlığına kavuşur.

Geri