Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım kaçtı

Ahmet Kılıç

Yeni Üye
Herkese merhaba,
Dün çok can sıkan bir durumla karşı karşıya kaldım. Arada bir güneşten faydalansınlar diye balkona çıkarttığım muhabbet kuşlarım sebebini bilmediğim bir şekilde kafesten kaçmış. Çevredeki kargaların saldırmasından ve kafesin kapağının kendiliğinden açılmasından şüpheleniyorum. Çevremde bakmadığım yer kalmadı diyebilirim. Geri dönme şansları var mı?

Düzenleme : Çevremdeki binalara ve marketlere asmış olduğum ilanlar işe yaradı. Karşı sitede oturan iki öğrenci bugün kapıya kadar gelip muhabbet kuşunun bir tanesinin kendilerinde olduğunu söylediler. Anlattıklarına göre çarşamba günü balkonlarına konmuş. Kovmaya çalıştıklarında gitmeyip evin içine dalmış. Öğrenciler de dışarıda yaşayamayacağını bildikleri için kafes ve yem almışlar. Su ve yeşillik vermeyi de ihmal etmemişler. Bunu duyduktan sonra çok mutlu oldum. Bu mutluluğumu da sizlerle paylaşmak istedim. Saygılarımla... :)

Son düzenleme:
Geri dönme şansları hiç yok sağa sola soruştur belki evlere girmişlerdir çok uzağa gidemezler geçmiş olsun

Binadaki çoğu komşunun haberi var. Aynı zamanda karşı binada, balkonunda muhabbet kuşu besleyen bir komşu daha var. Onu da durumdan haberdar ettim. Belki oradaki kuşun sesine gelirler diye düşündüm. Dün sitenin önünde pazar vardı. Ortam aşırı gürültülüydü. Bu kadar gürültülü ve kalabalık bir ortam olmasaydı belki geri dönerlerdi. Pek fazla ümidim kalmadı artık.

Büyük bir ihtimal yönünü şaşırmış bir dahada geri dönememiştir. İnşallah gittiği yerde saglıklı kalır.
Bende işyerimde bakıyorum kuşlarıma yuvalıgın kapağından dişi çıkmıştı neyseki kapıyı kapatınca kaçacak yer kalmıyordu öyle yakalayabilmem bile 10 dakika sürdü.

Gün geçtikçe moralim daha fazla bozuluyor. Sanki çok sevdiğimiz biri vefat etmiş gibi üzülüyor insan. Çok fazla alıştığım için böyle oluyor sanırım. Dışarıya her baktığımda gözüm onları arıyor. Korkup saklanmış olsalar keşke. Bir gün çıkıp gelseler tekrar. Sitenin bahçesinde ağaçlar var. Balkonun tam önünde ardıç, avakado, portakal gibi ağaçlar mevcut. Dün pazarcının biri bana ardıç ağacının üzerinde görmüştüm sanki demişti. Bugün sabah güneş doğmadan bahçeye inip ağaçları kontrol ettim fakat bir şey göremedim. Umarım korkup saklanmışlardır da geri gelirler.

Son düzenleme:
hocam bu kuşların karakterine bağlı , bazı muhabbetler camı pencereyi açık bırak hiç kaçma griişiminde bulunmazlar 2 yıl önce bir muhabbet kuşum vardı , onu pencereye açar önüne koyardım dışarıyı izlerdi , kendi kendine konuşurdu açık balkonda bizimle cay içerdi ...

bir arkadaşlarımın ise açık hava kafeleri vardı , kafaya geçirien bir şapka yardımıyla kuş asla kaçmazdı 3 ay kadar kafes içinde o dışarıda tutuldu o şapkada hemen kafesin üstünde , böylelikle kuşun başka yere kaçmamasını sağlandı yani bir yere alıştıklarında kaçma göstermezler kuşu korkutup kaçırsan hemen o şapkanın üzerine uçardı hatta müşterilerede kendini sevdirmeyide ihmal etmiyordu şapka kimsedeyse.

bu yüzden biraz daha dikkatli olmak gerekli geçmiş olsun üzücü bir durum

Kafes dünden beri, kapağı açık bir şekilde balkonda duruyor. Daha iyi görünebilmesi için altına bir de masa ekledim. Şimdi yerden daha yüksekte ve net bir şekilde görünüyor.

ben kactikdan 2 saat sonra arka tarafdaki agacda buldum. kafesini goturdum geldi girdi. disi kusdu erkegi gorunce hemen geliyolar. daha once de kus kacirdim yere yem doktum geldi 2 3 hamlede kacirdikdan sonra sonunda yakalamistim :D pes etme kafesini balkona koy. pencere veya agaclardadir.

Mümkünse kafesinin oraya da muhabbet kuşu sesi koy yani pc den veya telefonundan aç

Benim kusumda kaçmıştı kuşun eşi vardi eşini dışarı koydum onun sesine akşama geldi.Geçmiş olsun.

HTC One M8s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün akşamüzeri erkek olan muhabbet kuşu bulunmuştur.

Son düzenleme:
Çok sevindim sizin adınıza erkeğin olduğu yerlerde dişide olabilir

Lenovo X2-EU cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yarın sabah ilk işim kafesi dışarıya koymak olacak. Dişi yakınlarda ise erkeğin sesine gelecektir diye düşünüyorum.

Nereye gitmiş? Çok sevindim

Açıklamayı ilk sayfada düzenleme yaparak yazmıştım hocam. [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION]

Son düzenleme:
Geri