Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarında sıvı katı ayrı ayrı dışkılama, İshal nedeni nedir?

Rabia y.

Yeni Üye
Merhabalar,
6 yıllık bi erkek muhabbet kuşum var Çok sağlıklı çok neşeli yerinde durmayan bi kuştu Son 1 haftadır ishal durumu var Normal dışkısından farklı dışkılıyor Bazen sıvı su gibi kısım ile birleşik beyaz bi dışkı atıyor biraz zaman geçtiğinde ise koyu çimen yeşil dışkı yapıyor Ayrı ayrı dışkılıyor bi bütün olarak değil yani Veterinere götürdüm antibiyotik ve probiyotik enzim verdi Antibiyotikleri 8 gün suyuna damlatmamı istedi Ardından probiyotiklere başlayın dedi Bugün 5. günüm antibiyotikleri suyuna damlatıyorum ama dışkısında değişen bişey olmadı 5 gündür Ayrıca çok halsiz ve uçamıyor Hatta artık konuşmuyor bile Bişey yemek istemiyor Sadece biraz biraz muz Kabuğu yiyebiliyor ve biraz da krakerinden yiyor İshali durmak bilmedi Kuyruk ve gövde birleşimi olan kısım şiş duruyor Kanatları kuyruğunun altında duruyor ve sürekli tüylerini yoluyor Popo kısmında tüyleri döküldüğünden kellik çıktı Dışkısı yapıştığı için sildim ama bu seferde bana küstü elime gelmiyor Antibiyotik iyileştirmicekse bi kuşu hangi ilaç iyileştirir ki Napacağımı bilmiyorum Lütfen benzer durumu yaşayanlar varsa veya bilgisi olan yardımcı olun Kendi karnımız ağrıdığında bile ağrıdan duramıyoruz Küçücük kuş minicik bi can Daha fazla acı çekmesini istemiyorum Onu kaybetmek istemiyorum Son olarakta yaklaşık 1 haftadır ishal söz konusu Muhabbet kuşları kaç gün ishale dayanabilirler bunuda bilen varsa paylaşsın lütfen Bu kadar uzun sürmesi normal mi bilmek istiyorum Bakarsınız diye Fotoğrafları ekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20230715_154211_edit_193469980652768.jpg
    IMG_20230715_154211_edit_193469980652768.jpg
    611.4 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20230715_144650_edit_193504265709534.jpg
    IMG_20230715_144650_edit_193504265709534.jpg
    332.3 KB · Görüntüleme: 22
Tüy yolumu mevcut bölgedeki şişliğin ağrısını dindirmek amaçlı olabilir, kuşlar tüy dönemi olsun hastalık olsun tüylerini düşürme sebebi ağrı sızıyı azaltmak amaçlıdır. Çok önerilmese de ishal ilacı alıp kullanın etkili oluyorlar lakin şişlik olması sıkıntı. Prof bir kanatlı veterinere görünmesi lazım ilaç yazılıp bırakılmadan. Dışkısı sıkıntılı gözüküyor, kanat pozisyonu da normal değil. Kuş stres altındaysa daha sessiz bir ortam yaratın, yemine de yulaf koyun. Halsizlik için multivitamin takviyesi yapın.

Tüy yolumu mevcut bölgedeki şişliğin ağrısını dindirmek amaçlı olabilir, kuşlar tüy dönemi olsun hastalık olsun tüylerini düşürme sebebi ağrı sızıyı azaltmak amaçlıdır. Çok önerilmese de ishal ilacı alıp kullanın etkili oluyorlar lakin şişlik olması sıkıntı. Prof bir kanatlı veterinere görünmesi lazım ilaç yazılıp bırakılmadan. Dışkısı sıkıntılı gözüküyor, kanat pozisyonu da normal değil. Kuş stres altındaysa daha sessiz bir ortam yaratın, yemine de yulaf koyun. Halsizlik için multivitamin takviyesi yapın.
Ne kadar süre daha dayanır bi fikriniz var mı yani 7 8 gündür ishal kuşum Kuşlar ishale bu kadar dayanabiliyor mu

Ne kadar süre daha dayanır bi fikriniz var mı yani 7 8 gündür ishal kuşum Kuşlar ishale bu kadar dayanabiliyor mu
İshali kesecek ilaçlar ve yemler mevcut eğer uyguladığınız tedavi sonuç vermiyorsa daha fazla kuşun bünyesine ilaç yüklemenin anlamı yok. İshal ilaçları ve yulaf tohumuna bakının ve alın. 5 günlük art arda ishal ilacı kullanımı yapacaksınız, karın bölgesindeki şişlik için prof destek gerekiyor. Karaciğer yağlanması ya da iltihap birikimi olabilir.

Son düzenleme:
Geri