Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu 22 gündür yumurtadan çıkmadı

eray_celik

Yeni Üye
1. yumurta 10 Nisan
2. yumurta 14 Nisan
3. yumurta 16 Nisan
4. yumurta 18 Nisan
5. yumurta 20
6. yumurta 22 Nisan
Arkadaşlar yumurtaların hepsi dolu fakat bugün 2 mayıs hala yumurtalardan ses yok.Eminim bütün yumurtalar dolu kontrolünü yaptım.Ama hala çıkmadı yavru.1. yumurta çıkmadı bugün 2. yumurtanın çıkma günü
2. yumurta da çıkmadı.Yuvadan ses gelmiyor ne yapmalıyım.

şuan ciklemeler başladı yavru mu cikliyor annenin nefes sesimi bilmiyorum ama yuvada aşırı hareketlilik var diğer gecelere göre

Merhabalar, kuş ilk yumurtadan itibaren kuluçkaya yatmamış olabilir kuluçkaya başladıktan sonra 18-22 gün arası çıkabiliyor yavrular yumurtadan. Sesler gelmeye başladıysa yakında ilk Yavru çıkar ara ara kontrol edin eğer yavru çıkamıyorsa bı kürdan ile ufak ufak açarak yavrunun çıkmasına yardım edebilirsiniz ama bu işi çok dikkatli yapmanız gerekir.

Genelde 3. yumurtadan itibaren kuluçka başlar. Başlangıç tarihini 16 Nisan olarak alın. Ses geliyorsa yavru ya çıkış ya da çıkmak üzeredir. Böyle beklemek doğru değil. Yumurta kontrolü yapmanız gerek. Yumurtalara yatmaya başladıktan 5 gün sonra ışık tutarak yumurta içi gelişimi görmelisiniz.

Öncelikle acil ibaresi kullandığım için özür dilerim.Yumurtayi kirmasindan yavruyu öldürmesinden korktuğum için kontrol yapmadım.Bir yavru çıktı bugün.Tesekkur ederim ilginiz için.16sından sayacagim