Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Bilezik Okuma

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Muhabbet kuşlarında bilezik numaralarına bakarak kuşun yaşını, üreticinin bağlı olduğu derneği ve yıl içerisinde yetiştirdiği yavru sayısını (örnek; 015) öğrenebiliriz.

Daha ayrıntılı incelemek gerekirse;

TKF – 12 – 493 – 35S – 015

TKF - Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’nun kısaltmasıdır.

12 – 2012 yılında üretilmiş olduğunu göstermektedir.

493 – Üreticinin dernek üye numarasıdır.

35S – Üreticinin bağlı olduğu derneğin kodudur.

015 – Üreticinin 2012 yılında bileziklendirdiği 15. kuş anlamına gelir.

Bileziklerin rengi her sene değişmektedir. Böylece rakamlara bakmadan kuşun hangi yıl üretildiğini anlayabiliriz. Örneğin 2010 yılında sarı renkli bilezik kullanılırken, 2011 yılında mor bilezikler kullanılmıştır.

Muhabbet kuşuna bilezik nasıl takılır?

Bu konuyla alakalı sitemizde resimli anlatım mevcut.

Muhabbet kuşlarına bilezik sağ ayağa takılır.

Birinci ve ikinci resimde olduğu gibi önce yavru kuşun ön üç ayak parmağı bilezikten geçirilir.

Bilezik üçüncü konuma geldikten sonra bilezik biraz daha ittirilir ve arka parmak geriye doğru kıvrılır. Arka parmağın da geçmesiyle bilezik kuşun ayağına takılmış olur.

Muhabbet kuşuna bilezik ne zaman takılır?

Muhabbet kuşu yavrularına 7. ve 10. günler arasında bilezik takılabilir.

Muhammet hocam peki TKF' ye üye olmamız mümkünmü ?

Yalnız TKF nin adana derneği yok sanırım.

Online üyelik malesef bulunmuyor. Herhangi bir derneğe üye olabilirsiniz. İlla kendi şehriniz olacak diye bir koşul yok. Ben şahsen hiçbir derneğe üye değilim. Boşuna derneklere para yediremem :)

Online üyelik malesef bulunmuyor. Herhangi bir derneğe üye olabilirsiniz. İlla kendi şehriniz olacak diye bir koşul yok. Ben şahsen hiçbir derneğe üye değilim. Boşuna derneklere para yediremem :)

mantıklı :) üretici değilim, merak ettim acaba nasıl bir dernek neler oluyor neler yapılıyor vs. diye. site gözüme çok amatör göründü. üreticilerin bilezik alabilmek için üye olmaları gerekiyordur muhtemelen. paylaşımınız için teşekkür ederim. bu bilezikleri kimin verdiği ve neyi anlattıkları uzun zamandır aklımın bir köşesinde soru halinde bekliyordu, bugün yanıt buldu :)

Bilezik sadece yarışmalara katılanlar için işe yarıyor yoksa diğer türlü derneklere para kazandırmaktan başka hiçbir işe yaradığı felan yok :)

Bilezik sadece yarışmalara katılanlar için işe yarıyor yoksa diğer türlü derneklere para kazandırmaktan başka hiçbir işe yaradığı felan yok :)

anladım. 2002 yılının sonlarına doğru petshoptan satın aldığım kuşumda da bilezik vardı, ama kardeşim onu satın aldığında dükkandan çıkmadan önce adam bileziğini çıkarmış, bana öyle anlatmıştı kardeşim. ta o zamandan beri merak ediyordum. demek ki petshopçu göz boyamak için takmış :p ucuza kaçmak için de aynı bileziği tak-çıkar yapmış :) diye tahmin ediyorum şimdi.

Çoğu pet shop satmakta olduğu kuşların ayağına bilezik takar :) Nedeni ise kuşu daha vasıflıymış gibi gösterip daha uçuk fiyata satabilmek.

Çoğu pet shop satmakta olduğu kuşların ayağına bilezik takar :) Nedeni ise kuşu daha vasıflıymış gibi gösterip daha uçuk fiyata satabilmek.

desenize yemi yutmuşuz :) ithal diye satmıştı bize. çakal esnaf bunlar :) gerçi çok güzel bir kuştu, zekiydi, 40 kelime biliyordu, 10 yıl yaşadı, 20-25 kadar yavru verdi. bugüne kadar beslediğim kuşlar içinde onun yeri bir başka. neyse bilezik konusunu öğrendik artık tongaya düşmeyiz :)

Geri