Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu dinlendirmeden sonra

ERT21

Yeni Üye
Dişi kuşumun yumurtalarının süresi dolmuştu kırdım sonra dinlendirme için yuvalığı çıkardım ve dişi kuşumun yumurtalı olduğunu fark ettim yuvada ki kum sayısı biraz az kum ekliyimmi ?

Yavrulara bakmadığı sürece kuşu dinlendirmeye almanıza gerek yok. Duruma göre 2 veya 3. kuluçkadan sonra dinlendiriliir. İyi bir besi yapabilirsiniz

Yavrular ölmüştü yumurtanın içinde

Yumurta süresinin dolduğundan eminmiydiniz birkaç gün daha bekleseydiniz keşke. Mesela benim çiftlerden birinin altında yumurtalar var normalde 3/5 güne belli oluyor dolu olup olmadığı ama ben 5. Gün bakmama rağmen yumurtalar boş gözüküyordu daha sonradan birkaç gün daha bekleyeyim dedim maşallah şuanda yumurtalar dolu o yüzden birdahakine hemen kırmamaya özen gösterin birkaç gün daha bekleyin. Ayrıca yuvaya kum tavsiye etmem geç ısınıp geç soğur. Onun yerine talaş yada mısır granülü daha doğru bir karar olur. Eğerki yavru alma derdiniz yoksa her kuluçkadan sonra dişi kuşu salmada dinlendirmeniz çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum hem kendini toparlar zinde okur hemde kuluçka boyunca yattığından dolayı olası bir yağlanma sorunuyla karşılaşmazsınız dişi kuşta. Ama yukardaki arkadaşın da dediği gibi 2/3 kuluçkada 1 kerede dinlendirebilirsiniz. Ayrıca dişide yumurta olduğundan eminmisiniz isterseniz birkaç fotoğraf atın daha yararlı olur.

Biraz geç yazıyorum ama talaş kullanıcam teşekkürler bu dişinin 2-3 gün önceki fotoğrafı

Ekli dosyalar

• 20190403_201818.jpg
    20190403_201818.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 15
Geri