Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu hakkında bilgiler

[MENTION=15493]Ahmet SARUHAN[/MENTION] Bey; yazıyı çivi yazısını söker gibi okudum. Ve yoruldum. Öyle bir yazı yazmalısınız ki insanlar okurken biçim olarak düzgün bir yazı okusun, beynin eksik yazı tamamlama,hataları kafada düzeltme fonksiyonu devreye girmesin. Kısacası yorulmasın insanlar. Yusuf Bey'in kaldırdığı yazı neresinden tutsanız dökülüyordu. Öyle bir yorum yapıyorsunuz ki sanki yazıda sadece birkaç imla hatası var. Allah aşkına, şu kendi yazdığınız yazılara bakın. Nokta, virgül gibi noktalama işaretleri hak getire. Cümle nerede başlıyor, nerede bitiyor belli değil. Harf eksiklikleri, bağlaçların ayrı yazılmamamış olması gibi hatalar da cabası. Burada birkaç basit imla hatasından bahsetmiyoruz. Ayrıca bu tarz yazımların kendisi de dile saygısızlık. Düşünce ve dil emekçisi olarak benim en toleranssız olduğum noktalardan biri. Herkes hangi dili konuşuyorsa onu düzgün ve doğru konuşmak zorunda. Yanlışları da kırmadan, dökmeden uygun bir dille anlatma sorumluluğuna sahip. Hata yapan da erdem göstererek hatasını düzeltme sorumluluğuna sahip. Benim adıma, daha da bunun üstüne söylenecek bir şey yok.

Son düzenleme:
[MENTION=15493]Ahmet SARUHAN[/MENTION] Bey; yazıyı çivi yazısını söker gibi okudum. Ve yoruldum. Öyle bir yazı yazmalısınız ki insanlar okurken biçim olarak düzgün bir yazı okusun, beynin eksik yazı tamamlama,hataları kafada düzeltme fonksiyonu devreye girmesin. Kısacası yorulmasın insanlar. Yusuf Bey'in kaldırdığı yazı neresinden tutsanız dökülüyordu. Öyle bir yorum yapıyorsunuz ki sanki yazıda sadece birkaç imla hatası var. Allah aşkına, şu kendi yazdığınız yazılara bakın. Nokta, virgül gibi noktalama işaretleri hak getire. Cümle nerede başlıyor, nerede bitiyor belli değil. Harf eksiklikleri, bağlaçların ayrı yazılmamamış olması gibi hatalar da cabası. Burada birkaç basit imla hatasından bahsetmiyoruz. Ayrıca bu tarz yazımların kendisi de dile saygısızlık. Düşünce ve dil emekçisi olarak benim en toleranssız olduğum noktalardan biri. Herkes hangi dili konuşuyorsa onu düzgün ve doğru konuşmak zorunda. Yanlışları da kırmadan, dökmeden uygun bir dille anlatma sorumluluğuna sahip. Hata yapan da erdem göstererek hatasını düzeltme sorumluluğuna sahip. Benim adıma, daha da bunun üstüne söylenecek bir şey yok.

kardea bu kdr uzun yazi yazmayi cokmu sevuyrsunz vvallahi okumaya erindim sunu ozet halinde yazip tekrardan yollarmisnz

[MENTION=15493]Ahmet SARUHAN[/MENTION] kardeşim elini yorup kılavyeye bastına değmez bırak boşver herşeyi yanlış anlıyorlar

Konunun içerik dışına kayıp karşılıklı sözlü sataşmalara dönmemesi için yanıt vermemeye çalıştım ama bu yukarıda alıntıladığım sözünüz son derece seviyesiz ve saygısız bir söylem. Ne demek, "klavyeye bastığına değmez"? Bir yazı yazmışsınız, bunun karşısında alay etmeden, dostça uyarı şeklinde yazılmış eleştirileri bile karşılamaktan acizken, son derece özensiz yazılmış makalenizi(!) olduğu gibi kabul edip alkışlamamızı bekliyorsunuz. Bunu yaparken de aklınızca alay eder bir üslup kullanıyorsunuz. Öncelikle ortaya bir şey koyacaksanız, bunun muhatabı olacak kişilere saygı göstereceksiniz, bunu göstermenizin yolu da düzgün bir dille içeriği zengin bir yazı hazırlayıp sunmaktır. Yoksa, "ben yaptım oldu, artık size de bunu yemek düşer" mantığıyla değil.
Ahmet Bey, içeriğin öneminden söz etmişsiniz. Yaptığım eleştiride, kullanılan dilin yanısıra içeriğin de zayıf olduğunu belirtmiştim zaten sizin de okuduğunuz gibi. Bu yazıyı okuyup da içeriğin dolu olduğunu iddia ediyorsanız, lütfen daha çok okuyup araştırın derim. Sağlıcakla kalın.

tm sizden daha düzgünün ve yeni bilgiler vererek yazmanızı rica ediyorum

Bu seviyesizlik ve pişkinlik dolu ortamda daha da cevap yazmıyorum. Konu amacından saptı zaten. Son sözümü de söylüyorum: "Ne anlatırsanız anlatın, anlattıklarınız karşınızdakinin anlayabileceği kadardır."

Bu polemiğe notum sıfır sınıfta kaldınız. :) Niyetler güzel uygulama sıfır.Uygun dille uyarmak güzel güzel olmasına da kompleksli Türkçe öğretmenliği yapacağım diye kırıp dökmeye gerek yoktu zannımca...

Bu polemiğe notum sıfır sınıfta kaldınız. :) Niyetler güzel uygulama sıfır.Uygun dille uyarmak güzel güzel olmasına da kompleksli Türkçe öğretmenliği yapacağım diye kırıp dökmeye gerek yoktu zannımca...

Kompleksli Türkçe öğretmenliğine soyunan yok. En basit şekilde Türkçeyi doğru kullanma ve yazma amaçlanıyor, yani "olması gerekeni". Kaldı ki, makale yazmak iddiasında bulunan birinin buna özen göstermesi gerekirdi. Türkçeyi doğru kullanma konusunda uyarı yapmak yerine, tam tersi kötü bir anlatımı savunan açıklama takdire şayan bir yaklaşım doğrusu.

Son düzenleme:
Geri