Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ırkları nasıl anlaşılıyor ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
İyi günler arkadaşlar. Ben muhabbetlerin ırklarının nasıl anlaşıldığını hala anlamış değilim:rolleyes: mesela forumda bir konu oluyor aynı renklerde çizgilerde bir kuşa farklı ırklar söylenebiliyor. nette de çok araştırdım. bazılarının boyundan kuyruğunun uzunluğundan anlaşılıyor orası tamam. ama bazılarının kanat tüylerinde siyah çizgiler var bazılarında hiç siyahlık yok bunlarda etken midir ? ya da kendi kuşlarımdan örnek verirsem erkek kuşum dişi kuşumun yanında iki katı gibi duruyor bu boyut farkına rağmen ırkları aynı da olabiliyor mu ?

bence karışıklık bizlere has bir sınıflandırmamız olması yani dünyada çoğu ülkede bizim kadar geniş bir sınıflandırma yok.bizde pakistan yerli ingiliz hollanda jumbo ve show jumbo gibi birçok sınıflandırma var.bunlar genellikle kuşların göğüs yapıları ve boyları ile alakalı.forumda sorulan sorulara değişik yanıtların gelmesi resimlerden boyunun anlaşılmaması olabilir.

Aslında amatör olarak kuş besleyen herkesin merak ettiği bir konudur bu.
Arkadasımızında dediği gibi bizim ülkemizde uydurma ırk çok sayacak olursak.
Hollanda,Çekoslavakya,pakistan,suriye, bu saydıgımırklar tamamen uydurmadır.

bizim yerli dediğimiz kuslar boyut olarak minyatur sınıfına gırer yanı çekoslavakya,hollanda,pakıstan,suriye ve bızımyerlı dıye tabır ettıgımız kuslar aynı kustur.
Çekoslavakya denılen kusun sadece kuyrugu uzundur ve sırf bu yuzden baska bır ırk olmus bızde.

İri ırk olarakta ingilizler var ve bu kuslarda ıkıye ayrılır.
ingiliz jumbo ve show jumbo.

ingiliz denilen ırk bızım yukarıda saydıgımız cek,hollanda,pakıstan vs. bu kuslardan iri olanlardır.
show jumbo ise adı üzerinde show yani gösteri kuşlarıdır.
ingilizlerden farkları daha gösterisli kafa omuz tüğ ve duruş bakımından daha farklılardır.

İyi günler arkadaşlar. Ben muhabbetlerin ırklarının nasıl anlaşıldığını hala anlamış değilim:rolleyes: mesela forumda bir konu oluyor aynı renklerde çizgilerde bir kuşa farklı ırklar söylenebiliyor. nette de çok araştırdım. bazılarının boyundan kuyruğunun uzunluğundan anlaşılıyor orası tamam. ama bazılarının kanat tüylerinde siyah çizgiler var bazılarında hiç siyahlık yok bunlarda etken midir ? ya da kendi kuşlarımdan örnek verirsem erkek kuşum dişi kuşumun yanında iki katı gibi duruyor bu boyut farkına rağmen ırkları aynı da olabiliyor mu ?

Cok guzel bir soru... Benim de erkek disiye gore iri. Mesela cek, ingiliz ve yerli neye gore ayirt ediliyor ya da bunlarin kirik halleri? Jumbo cok belirgin kafasindan ve tuylerinden dolayi, en belirgin o sanirim. Ustalar bu konuyla ilgili bir makale/yazi onerebilir mi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:20 --

Aslında amatör olarak kuş besleyen herkesin merak ettiği bir konudur bu.
Arkadasımızında dediği gibi bizim ülkemizde uydurma ırk çok sayacak olursak.
Hollanda,Çekoslavakya,pakistan,suriye, bu saydıgımırklar tamamen uydurmadır.

bizim yerli dediğimiz kuslar boyut olarak minyatur sınıfına gırer yanı çekoslavakya,hollanda,pakıstan,suriye ve bızımyerlı dıye tabır ettıgımız kuslar aynı kustur.
Çekoslavakya denılen kusun sadece kuyrugu uzundur ve sırf bu yuzden baska bır ırk olmus bızde.

İri ırk olarakta ingilizler var ve bu kuslarda ıkıye ayrılır.
ingiliz jumbo ve show jumbo.

ingiliz denilen ırk bızım yukarıda saydıgımız cek,hollanda,pakıstan vs. bu kuslardan iri olanlardır.
show jumbo ise adı üzerinde show yani gösteri kuşlarıdır.
ingilizlerden farkları daha gösterisli kafa omuz tüğ ve duruş bakımından daha farklılardır.

Fevzi Hocam tesekkurler bilgi icin. Ayrica bu yazi da resim de eklemisler orneklemek icin...

Muhabbet Kuşu Irkları - Muhabbet Kuşu

aslında sınıflandırma şu şekilde galiba;kabaca küçük orta büyük. küçük gurupta ;yerli pakistan suriye gibi adlandırdığımız kuşlar orta sınıfta ;çek ingiliz hollanda büyük gurupta ;jumbo ve show kuşlar olur.
bunların haricinde kırık veya iri denilen kuşlar var bizim tariflerimizde; kırık denilen kuşlar ebeveylerinden biri büyük diğeri küçük veya orta grup olan çiftlerin yavrularıdır, iri denilen mesela iri çek olanlar da aslında çek olup boyut ebat olarak akranlarından daha iri olan fakat bir üst gruba girecek kadar ebat,boy ve irilikte olmayanlardır.
bunlar benim bilgilerim yanlışlık varsa doğrusunu öğrenmek isterim.

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar kıymetli bilgileriniz ve vakit ayırıp yazdığınız için.

Geri