Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kırgınlığına öneriniz

• Konbuyu başlatan Duranettin ERAYDIN
  • Başlangıç tarihi
D

Duranettin ERAYDIN

Guest
Dişi muhabbet kuşumda 1 aydır bir kırgınlık var.
İshali,tüy dökümü yok şuan.Yeme içmesinde de sorun yok.
Ama genelde halsiz uykusuz gibi kabarıp kafasını çevirip uyuyor.
Süpervit forte vitamin verdim.Avidiare ishal ilacıda verdim.Arada mama da veriyorum.
Ne yaptıysam eski canlılığını bulduramıyorum.
Kuşun eskisi gibi hareketli canlı cıvıl cıvıl olması için ne önerirsiniz?
İkiside kızışık erkek sık sık ayağını üstüne atsada dişinin keyfi yok.
u8gq4.jpg

u8gqg.jpg

u8gqn.jpg

u8gr3.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bide avisol deneseniz vitamin olarak. Birde ortam sicakligi nasil serinse kendini isitmak icin kabariyor olabilir

sanırım kabız olabilir yeşillik verebilirsin ama fazla olmasın vitamin olarakta sera multi vitamin ilacını tavsiye ederim .üsütmede olarabilir sıcak verde tutun inş düzelir

Cam kenarında gündüz güneş alıyor gece perdeliyorum soğuk girmesin diye.
Dışkısı yeşil umarım başka bir derdi yoktur.
Bir formda böyle bişey okudum.
ALINTI:

Re: Teşhis Koyamıyorum.
Mesajgönderen gökay » 22 Ekim 2008 22:43
Benim kuşlarda yeşil ishal vardı,kuşlar tuy kabartıyor yeme isteksizlerdi,ESB3, Toz (NOVARTİS) adlı ılacı aldım kuş pazarından 5 gun kullanacaksın dediler bugün 4 gun kuşlar iyileşti,paketin ustunde yabancı yazı yazdığı için anlıyamıyorum yanlız coccidiosis yazıyo acıklamasında ,sanırım kuşlar coccidiosis hastalığına yakalanmış,hastalıklar kısmında acıklaması var.
...
Teşhis Koyamıyorum. : Güvercinlerde Görülen Diğer Hastalıklar, Salgınlar

uzun süre güneş işiğinda tutumayin kuşlari hastalana biliyor vitamin verebilirsiniz eger kakasını zor yapiyorsa yeşilik verisenız isial olup düzelir sonra dan ;)

Psikolojik bir etken olabilir ...

evet oda olabilir müzik falan dinletin arada muhabbet kuşlari müziği cok sever. benım erkek kuşum hande yener ya ya ya göksel aşkın yalanmiş kenal doğlu kız sana hayran miş i cok seviyor birde ebru gundeş yaparim bilirsin i :D

Aynı dert benim dişi kuşta'da var oda sıcaklığı 20 derece üşüse erkekte üşür demi ne yapsam canlanmadı

çok tuhaf... geçmiş olsun inşallah çabuk düzelir.

Teşekkür ederim inşallah iyileşir.
Erkek bekliyor yuvalık hazır ama dişi başım ağrıyor diyor hep.

ah bu dişiler hep böyle :) bide 2 ayağının üzerinde uyuyor abi bi sorun var ama ne biraz araştırayım... :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:23 -->-> Daha önceki mesaj 14:18 --

HALSİZLİK : BELİRTİLERİ: Kuşun son derece halsiz, güçsüz ve mecalsiz olmasıyla eski hareketliliğini, canlılığını kaybetmesiyle, ötmeye ve yeme karşı hissedilir oranda isteksiz davranmasıyla tanınır. Hastalığın ilerlemesi halinde karın derisinin rengi koyulaşır, kırmızı ve hatta giderek mor bir renk alır.
NEDENLERİ: Kötü yaşama koşulları, kötü isli dumanlı, sigara kokulu, havasız yerler, tek yanlı ve yetersiz beslenme soğuk algınlığı ile ilişkili hastalıklarda çok uzun süren devrelerde, bu devreler içinde beslenme bozuklukları zafiyetin nedenlerinden sayılabilir.
TEDAVİSİ: Kuşun elverişli koşullara kavuşturma ve iyi bir beslenme sağlama alınacak başlıca önlemler arasında yer alır. Bu amaçla kuşu temiz havalı, ışık alan, rutubetten uzak, ısısı normal bir yere alınır. İştah açıcı yem ve yeşillikler, meyveler, karma yemler, kuvvet mamaları ile dengeli bir beslenme sağlanır.

........................

................

Moderatör tarafında düzenlendi:
[YOUTUBE]F1y_PsgUgls&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

geçmiş olsun öncelikle. benim de dişi kuşum bi ara durağanlaşmıştı. keyifsiz bir hali vardı. 1 hafta kadar vitaform kattım suyuna geçti. durağanlaşmasının asıl nedenini öğrenebilsek ustalar daha iyi yorum yapabilirler.

Bazen katı koyu yeşil bazen sulu koyu yeşil dışkısı var dişinin.Şimdilik vitaform kullanıyorum yeşillik vermedim.Bir hafta daha düzelmezse veterinere tahlil yaptıracağım.

ub7zt.jpg

ub805.jpg

ub809.jpg

kuşun ishali var bence veteriner yardımı almalısın belli süre yeşilligi elma falan kes sadece yem ver belli süreligine bence ayrsan daha iyi olur diğer kuş içinde

kuşun ishali var bence veteriner yardımı almalısın belli süre yeşilligi elma falan kes sadece yem ver belli süreligine bence ayrsan daha iyi olur diğer kuş içinde
Ayırmayı denedim ama ayrı durmuyorlar sürekli ötüyorlar özellikle erkek,
birlikte olduklarında en azından dişinin sürekli uyumasını engelliyor biraz hareketlendiriyor onu.Gündüz kafesten salıyorum ikiside iyi uçuyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:44 -->-> Daha önceki mesaj 11:22 --

Erkek kuşum sürekli dişisinin başında bekliyor yem alıp ağzıyla yediriyor bazen.
Veterinere gidiyorum.

ub8v0.jpg

abi kan mı var dışkıda ben mi yanlış görüyorum :S

Geri